Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest już gotowe Centrum Naukowo-Badawcze przy Uniwersytecie w Radomiu

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Jest już gotowe Centrum Naukowo - Badawcze na radomskim uniwersytecie. Tu mogą się uczyć studenci medycyny.
Jest już gotowe Centrum Naukowo - Badawcze na radomskim uniwersytecie. Tu mogą się uczyć studenci medycyny. UTH Radom
Prace budowlane i wykończeniowe w Centrum Naukowo-Badawczym przy Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu dobiegły końca. Dzięki temu studenci medycyny będą mieli odpowiednie warunki do kontynuowania studiów.

- W chwili obecnej trwa techniczny odbiór gotowego już budynku. W całości zainstalowany już został wysokiej klasy sprzęt medyczny, który zostanie wykorzystany na potrzeby studiów - informuje doktor habilitowany Dariusz Trześniowski, profesor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

Nowoczesny sprzęt

W Centrum Naukowo - Badawczym znajduje się miedzy innymi aparat rentgenowski systemu EOS do całościowego badania układu ruchu i postawy ciała. Jest też rezonans magnetyczny, a także tomograf komputerowy. Ponadto w pracowni są dwa ultrasonografy.

- Czekamy jeszcze na wyposażenie sal dydaktycznych w meble, stoły, ławki, tablice. Oficjalne otwarcie Centrum Naukowo-Badawczego nastąpi w pierwszych dniach września 2020 woku - dodaje profesor Dariusz Trześniowski.

Nabór na pierwszy rok

Jednocześnie rzecznik radomskiego uniwersytetu informuje, że uczelnia nie ustaje w staraniach, by przekonać Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do zgody na prowadzenie naboru na pierwszy rok studiów na kierunku lekarskim.

- Argumentujemy, że wypełniliśmy wszystkie postulaty zgłaszane w ubiegłym roku przez Polską Komisję Akredytacyjną. Prace przy budowie Collegium Anatomicum trwają, formalne wymogi zostały spełnione, całość zostanie oddana do użytku 31 marca 2021 roku, więc studenci pierwszego roku medycyny bez przeszkód będą mogli odbyć tam zajęcia, przewidziane 15 godzin na semestr letni - dodaje rzecznik Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.

Jak wcześniej pisaliśmy, Ministerstwo Zdrowia w projekcie rozporządzenia dotyczącego limitu miejsc na kierunkach medycznych w całej Polsce nie uwzględniło propozycji radomskiego uniwersytetu. Problemy wydziału lekarskiego uczelni rozpoczęły się w chwili kiedy Polska Komisja Akredytacyjna wyraziła swoją negatywną opinię na temat kształcenia studentów na kierunku lekarskim.

Komisja uznała, że nie spełniono kryteriów w zakresie zajęć z fizjologii, anatomii prawidłowej, histologii, cytofizjologii i embriologii, biologii medycznej, immunologii oraz chemii, bowiem nie zapewniono dostępu do odpowiedniej infrastruktury, w tym do prosektorium oraz wyposażenia aparaturowego, preparatów histologicznych, wyposażenia pracowni chemicznej, fizjologii i biologii medycznej. Uczelnia broniła się, że opinia komisji w dużej części była już nieaktualna, bo wiele wykazanych braków naprawiono.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie