Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest nowy Król Kurkowy Anno Domini 2019! Został nim Radosław Stańczykowski

Barbara Koś
Radosław Stańczykowski został nowy Królem Kurkowym Anno Domini 2019. Wręcza mu to trofeum Slawomir Adamiec.
Radosław Stańczykowski został nowy Królem Kurkowym Anno Domini 2019. Wręcza mu to trofeum Slawomir Adamiec. Bractwo Kurkowe
W sobotę, 1 czerwca, na strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego w Piastowie, Bractwo Kurkowe Świętego Sebastiana w Radomiu wyłoniło VIII Radomskiego Króla Kurkowego.

Został nim Radosław Stańczykowski. Wicekrólem wybrano Piotra Lutostańskiego, a Grand Prix strzelania królewskiego wywalczył Waldemar Barczyk ze Świętokrzyskiego Bractwa Kurkowego.

Zwycięzcami strzelań w tegorocznym VIII Strzelaniu Królewskim Bractwa Kurkowego świętego Sebastiana w Radomiu zostali ponadto: Strzelanie o karabelę Hetmana Stanisława Żółkiewskiego A.D. 2019, Bogdan Łęcki, - Strzelanie Grand Prix A.D. 2019, Waldemar Barczyk ze Świętokrzyskiego Bractwa Kurkowego ,- Strzelanie o Lilie św. Kazimierza A.D. 2019, Karol Waszkiewicz ,- Strzelanie o laur „Polonia Semper Fidelis” A.D. 2019, Kazimierz Ciszek. W tym roku, w radomskich strzelaninach uczestniczyli przedstawiciele bractw: świętokrzyskiego i warszawskiego .

Co za tradycja?

Wybór królów kurkowych to średniowieczna, mieszczańska tradycja bractw kurkowych w Polsce i Europie. Lokacyjne prawo magdeburskie nakładało, na mieszkańców miast obowiązek ich obrony własnymi siłami podczas wojen i napadów zbrojnych. Każdy cech rzemieślniczy i kupiecki miał wyznaczone do obrony stałe miejsce: ulicę, odcinek murów miejskich, basztę, bramę miejską.
Członkowie cechów – ludzie majętni, przez cały rok ćwiczyli się w strzelaniu, urządzając także doroczne zawody o tytuł króla kurkowego. Tradycje bractw kurkowych nakazują, aby i dziś wyłaniać królów kurkowych dla miast, w których działają konfraternie brackie. Radomskie Bractwo świętego Sebastiana od początku swojego istnienia (2012r.), w swojej działalności kieruje się wartościami patriotycznymi i chrześcijańskimi, które są dla jego członkowie kardynalnym nakazem. - Dlatego też każdego roku nadajemy hasło naszemu strzelaniu królewskiemu, które podkreśla naszą miłość do Ojczyzny i przywiązanie do wiary naszych ojców- mówi Sławomir Adamiec, hetman radomskiej konfraterni. - W tym roku jest to zawołanie „Polonia Semper Fidelis” (Polska Zawsze Wierna).

Zawsze wierna

- W roku 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, kiedy toczy się pogłębiona dyskusja nad naszą tożsamością i wartościami, kształtującymi współcześnie nasz naród, wierni naszym Ojcom, którzy stali na straży chrześcijańskiej kultury Zachodu, pamiętamy, że Polska ukształtowana przez tradycję rzymską, a za jej pośrednictwem grecką, przez chrześcijaństwo, przez kulturę włoską, duchowo wierna cywilizacji Zachodu, stała się jej strażnikiem. Wpływy Polski sięgnęły krańców Wielkiego Księstwa Litewskiego, Białorusi i Ukrainy. W tym kontekście powiedzenie, „Polonia Semper Fidelis”, wiąże się z ideą przedmurza chrześcijaństwa. Polska, prawowierna córka Kościoła, była określana mianem niezłomnego muru całej Europy. Wiele jest przykładów dzieł powstałych w XVI i XVII w., których autorzy nazywają Sarmatów jedynymi i najlepszymi obrońcami kultury zachodniej – dodaje Adamiec.

Red Queen w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie