Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest nowy przetarg na ostatni odcinek "siódemki" do Warszawy. "Ekspresówką" do stolicy dojedziemy dopiero za trzy lata?

ik
Budowa nowej, ekspresowej trasy numer 7 do Warszawy trwa już na odcinku od obwodnicy Grójca do węzła w Tarczynie.
Budowa nowej, ekspresowej trasy numer 7 do Warszawy trwa już na odcinku od obwodnicy Grójca do węzła w Tarczynie. GDDKiA Warszawa
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłasza kolejny przetarg na budowę ostatniego odcinka trasy S7 do stolicy. Umowę z poprzednim wykonawcą zerwano, bo były duże opóźnienia w rozpoczęciu prac. Budowa „ekspresówki” trwa już od kilku miesięcy między Grójcem a Tarczynem.

Jak już pisaliśmy, w lipcu 2017 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na budowę ostatniego, brakującego odcinka ekspresowej trasy numer 7 od Grójca do Warszawy. Został on podzielony na trzy fragmenty Grójec - Tarczyn, Tarczyn - Lesznowola i Lesznowola - Warszawa, wybrano wykonawców każdego z nich.

Będzie nowy wykonawca

Niestety, nie wszystko poszło zgodnie z planem i w maju tego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowała o zerwaniu umowy z firmą Rabau, która miała budować odcinek od Lesznowoli do węzła drogowego przy warszawskim lotnisku. Były tam już duże opóźnienia.

Dyrekcja informuje, że rozpoczęła procedurę przetargową, w której chce wyłonić nowego wykonawcę prac.

- Postępowanie zostało ogłoszone w trybie przetargu nieograniczonego. Termin składania ofert został wyznaczony na 3 września 2019 roku - informuje Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowy warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zadaniem wykonawcy będzie kontynuacja projektowania, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, tak zwany ZRID (w tym decyzji zamiennych), wybudowanie trasy, uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz oddanie do użytku nowej drogi.

Na przeprowadzenie inwestycji wykonawca będzie miał 29 miesięcy od daty podpisania umowy. Jeśli nie będzie odwołań ma być ona podpisana w lutym 2020 roku.

To oznacza, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem ekspresowym odcinkiem trasy numer siedem od Lesznowoli do Warszawy będzie gotowy dopiero w 2023 roku.

Ten odcinek będzie miał długość około 6,6 kilometra. Mają tam być dwie jezdnie z trzema pasami ruchu w obu kierunkach. Budowane będą dwa węzły drogowe: Zamienie i Lesznowola, kładka dla pieszych i rowerzystów oraz osiem wiaduktów.

Budują tylko jeden odcinek

Zgodnie z pierwotnymi założeniami cała, nowa trasa S7 od obwodnicy Grójca do stolicy miała być gotowa w 2021 roku.
Budowa rozpoczęła się jak na razie tylko na jednym odcinku, od Grójca do węzła w Tarczynie.

Zaczęły się między innymi roboty mostowe. Przy wiadukcie kolejowym w Komornikach trwa na przykład budowa rusztowań. Powstaje też wiadukt drogowy przy ulicy Warszawskiej w Tarczynie, wykonywany jest wykop i wymiana gruntu, ruszyły też przygotowania do stawiania podpór. Powstaje też pierwsze przejście dla zwierząt. Poza tym drogowcy zdejmują wierzchnią warstwę ziemi pod nowe jezdnie „siódemki”. Nadal prowadzone są też prace wyburzeniowe przy budynkach kolidujących z przebiegiem nowej trasy. Równolegle układane są sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, przebudowa sieci gazowej i elektroenergetycznej.

Ten odcinek ma długość blisko 8 kilometrów. Będą po dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu. Wybudowanych ma być 10 wiaduktów oraz kładka dla pieszych.

Roboty prowadzi Mota-Engil Central Europe. Inwestycja będzie kosztowała ponad 203 miliony złotych.
Wykonawca, najdłuższego, bo blisko 15 kilometrowego odcinka Tarczyn - Lesznowola jest z kolei na etapie pozyskiwania zgody na prowadzenie inwestycji. Firma IDS-BUD za prace otrzyma 388,7 milionów złotych. Jej zadaniem będzie wybudowanie między innymi dwóch jezdni „ekspresówki” z dwoma pasami ruchu, trzech węzłów drogowych, 13 wiaduktów, trzech mostów i kładki dla pieszych.

W związku z tym, że nowa droga będzie poprowadzona nowym śladem IDS-BUD wyremontuje też istniejącą „siódemkę”.

Cała ekspresowa trasa numer siedem od Grójca do Warszawy ma mieć długość około 29 kilometrów. Na przebudowę jest unijna dotacja.

Dejw w radomskim klubie Explosion . Zobacz zdjęcia

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie