Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest pomysł na zagospodarowanie terenu po amfiteatrze w Grójcu. Teraz będą konsultacje społeczne

Agnieszka Rudnicka
Agnieszka Rudnicka
Przedstawiciele samorządów gminnych spotkali się ze starostą powiatu grójeckiego 10 czerwca w sprawie skonsultowania koncepcji na zagospodarowanie terenu po dawnym amfiteatrze w Grójcu.
Przedstawiciele samorządów gminnych spotkali się ze starostą powiatu grójeckiego 10 czerwca w sprawie skonsultowania koncepcji na zagospodarowanie terenu po dawnym amfiteatrze w Grójcu. Powiat Grójecki
W czwartek, 10 czerwca, odbyły się w Grójcu kolejne konsultacje, dotyczące zagospodarowania terenu po dawnym amfiteatrze na ulicy Księdza Piotra Skargi. Tym razem spotkali się samorządowcy wraz ze starostą powiatu grójeckiego Krzysztofem Ambroziakiem. Zgodnie ustalono pierwszy konkretny projekt budowy nowych obiektów na tym miejscu.

Od kilku lat trwają w Grójcu rozmowy i konsultacje na temat zagospodarowania terenu po dawnym amfiteatrze. Były już różne pomysły, ale okazywały się niezgodne z przeznaczeniem tego miejsca i warunkami tam panującymi. Jedna z koncepcji zakładała wybudowanie stadionu, jednakże takich obiektów gmina posiada dwa.

Obecnie negocjatorzy chcieliby stworzyć tam miejsce zarówno do wykorzystania sportowego, jak i kulturalnego oraz udostępnić je każdego dnia do użytku wszystkich mieszkańców gminy. Dlatego, na obecnym placu po amfiteatrze ma powstać zarówno scena do publicznych wystąpień i imprez społecznych, jak i kilka obiektów sportowo - rekreacyjnych.

Coś dla szkół i sportowców

- Wspólnie z samorządem gminy Grójec zadecydowaliśmy, że będzie tam na pewno scena z trybunami do organizacji imprez lokalnych, na przykład dożynek, jak i pełnowymiarowa hala sportowa z miejscami siedzącymi na około 700 - 1000 osób, boisko wielofunkcyjne, kort tenisowy, bieżnia lekkoatletyczna, boisko do gry w koszykówkę - wylicza Krzysztof Ambroziak, starosta powiatu grójeckiego.

Hala ma posiadać także zaplecza socjalne, a wokół niej powstaną miejsca parkingowe, które umożliwią sprawne i bezpieczne przemieszczanie się nie tylko podczas imprez tam organizowanych, ale także posłużą pracownikom i uczniom dwóch szkół, które znajdują się w pobliżu tego terenu, czyli Liceum Ogólnokształcącego imienia Piotra Skargi oraz Zespołu Szkół imienia Armii Krajowej Obwodu Głuszec.

- Chcemy, by obiekty te były dostępne nie tylko w dni powszednie dla uczniów, ale także w weekendy dla grup sportowych i osób indywidualnych, które będą mogły tam ćwiczyć. Zamierzamy zatrudnić animatorów sportu, którzy poprowadzą atrakcyjne zajęcia ruchowe - opowiada starosta.

Amfiteatr będzie wizytówką powiatu

Obiekt ten zostanie odbudowany, a złożą się na niego scena, budynek kontenerowy, trybuny oraz tereny zieleni, gdzie pojawi się dużo nowych nasadzeń roślin, ławeczki. Będzie to miejsce do rekreacji, odpoczynku, odpowiednio przystosowane na przyjęcie dużej liczby osób podczas imprez lokalnych. Posłuży mieszkańcom jako doskonała oprawa widowisk kulturalnych, umożliwi także odciążenie innych obiektów i miejsc w Grójcu.

Kiedy dojdzie do realizacji pomysłu?

10 czerwca spotkali się przedstawiciele władz gminnych ze starostą, natomiast już niedługo przewidziane jest kolejne spotkanie, aby skonsultować projekt z szerszym gronem osób i ekspertów.

- Za dwa tygodnie, a więc 23 czerwca planujemy zorganizować kolejne konsultacje, tym razem ze wszystkimi samorządowcami, radnymi oraz przedstawicielami stowarzyszeń. Wykonamy wizualizację i makietę tego projektu i damy ją do konsultacji mieszkańcom - tłumaczy starosta Ambroziak. Konkretny projekt nowych obiektów ma być wykonany do końca roku 2021, a na przełomie lutego i marca 2022 roku starostwo chce uzyskać pozwolenie na budowę.

- O fundusze będziemy aplikować, gdzie się da - twierdzi starosta. - Na pewno liczymy na pozyskanie unijnych środków finansowych. Mamy deklarację, że i gmina Grójec się do tego przedsięwzięcia finansowo dołączy.

Kiedyś na miejscu amfiteatru przy ulicy Piotra Skargi znajdował się stadion miejski. Pozostały więc wzniesienia na trybuny, natomiast dawny budynek został zdewastowany. Potem obszar służył też jako wojskowy punkt poboru wymazów. Teraz ten duży teren jest pusty i zniszczony, a dookoła znajdują się szkoły - ważne obiekty użytku publicznego. Prace na pewno pochłoną sporo pieniędzy i nie zakończą się w ciągu jednego roku. Wspólnie można jednak wiele, a powiat z pewnością zasługuje, by mieć takie reprezentacyjne miejsce.

- Projekt można dofinansowywać z podziałem na etapy - twierdzi Krzysztof Ambroziak. - Liczymy, że to się w końcu nam uda.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie