Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy o krok od epidemii? Ta choroba może zabić

/wit/
-Duża zapadalność na grypę, a także infekcje grypopodobne, może wynikać z faktu, że zbyt mała liczba osób w tym sezonie skorzystała z szczepionek – mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego sanepidu.
-Duża zapadalność na grypę, a także infekcje grypopodobne, może wynikać z faktu, że zbyt mała liczba osób w tym sezonie skorzystała z szczepionek – mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego sanepidu. Łukasz Wójcik
Epidemii jeszcze nie ma, ale niewiele do niej brakuje, zaznaczyła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego sanepidu.

Grypa Radom i powiat

Grypa Radom i powiat

2009 rok - 9.292 przypadki, 2010 rok - 5.718, 2011 rok - 10.350, 2012 rok - 13.508. Od 1 do 22 stycznia 2013 roku w Polsce zgłoszono 558.167 zachorowań.

Chodzi o grypę, która wciąż zbiera żniwo. Od 1 do 28 stycznia w mieście i powiecie radomskim zachorowało na nią 4.480 osób.

- To przypadki zgłoszone przez lekarzy. Zachorowań może być więcej, bo nie każdy, kto jest chory udaje się do lekarza - zaznaczyła dyrektor radomskiego sanepidu.

Blisko 5 tysięcy zachorowań w ciągu blisko miesiąca, to znacznie więcej niż w ubiegłych latach. W tym samym okresie ubiegłego roku takich przypadków było 950. Najwięcej zachorowań odnotowano w grupie wiekowej 15-64 lata, czyli wśród uczniów i osób czynnych zawodowo.

Duża zapadalność na grypę, a także infekcje grypopodobne, to jak twierdzą pracownicy radomskiego sanepidu wynik zbyt małej liczby osób szczepiących się przeciwko grypie.

- Co roku w naszym punkcie szczepiło się od 5 do 7 tysięcy osób, w tym roku tylko 2 tysiące. W Radomiu i powiecie od 2000 roku szczepiło się w każdym sezonie około 20 tysięcy osób, w tym sezonie tylko 9.900. Do takiego stanu doprowadziły szerzące się w Polsce ruchy antyszczepionkowe - mówi Lucyna Wiśniewska.

Grypa objawia się bólami mięśni i stawów, wysoką gorączką, ogólnym rozbiciem organizmu, a także kaszlem. Jej objawy są bardzo zbliżone do towarzyszących wirusowi świńskiej grypy AH1N1.

- Trudno powiedzieć czy w Radomiu i powiecie były przypadki tego wirusa. By to ustalić konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań - zaznaczyła Lucyna Wiśniewska.

Lekarze i epidemiolodzy apelują o higienę: częste mycie rak, używanie jednorazowych chusteczek. Osoby zainfekowane nie powinny chodzić do pracy bądź szkoły, by nie zarażać innych. Grypę trzeba wyleczyć do końca, by nie doszło do powikłań.

- Dotarły do nas sygnały, że są osoby z powikłaniami: zapaleniem płuc, ucha, mięśnia sercowego. Nie było do tej pory przypadków zgonu w wyniku pogrypowych infekcji - zaznaczyła Lucyna Wiśniewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie