Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesz brudne owoce? Możesz tego gorzko pożałować i to przez długie lata!

/wit/
Unikaj jedzenia jagód i poziomek z krzaka, dokładnie umyj leśne owoce kupione na targu.

Bąblowica, groźna i podstępna

Bąblowica, groźna i podstępna

Bąblowica to groźna choroba pasożytnicza. Ciężko uszkadza wątrobę, płuca i mózg. Jest chorobą odzwierzęcą, którą można się zarazić na przykład po zjedzeniu nie umytych jagód czy poziomek. Wywołujące chorobę larwy bąblowca wielojamowego, trzymilimetrowego tasiemca, mogą znajdować się w jelitach psów, lisów i wilków. Wydalane są z kałem. Dostając się do organizmu człowieka czynią bardzo poważne szkody. Schorzenie nie ujawnia się od razu, daje o sobie znać dopiero po kilku, kilkunastu latach. Objawia się bólami głowy i wątroby. Często jest mylona z nowotworem, a przez to źle leczona.

Pasożyt "zimnych stref"

Bąblowiec nazywany jest pasożytem "zimnych stref". Występuje nawet w okolicach koła podbiegunowego. Do 1990 roku, w Europie regionem, gdzie się pojawiał była wschodnia Francja, południowe Niemcy, Szwajcaria i zachodnia Austria. W Polsce bąblowca wykryto w 1994 roku.

Niemyte owoce leśne są źródłem zarażenia groźną chorobą - bąblowicą.

Bąblowica to choroba pasożytnicza, którą wywołuje tasiemiec - bąblowiec. Jego nosicielami są zwierzęta mięsożerne, głównie lisy. Ale mogą je przenosić także wilki, a nawet psy i koty. Jaja tasiemca zwierzęta wydalają na runa leśne. Trafiają na jagody, poziomki, jeżyny, grzyby. Dlatego tak ważne jest bardzo dokładne mycie przed zjedzeniem wszystkiego, co przyniesiemy z lasu. Dobrze też przetworzyć owoce gotując je smażąc, albo dusząc.

Bardzo często bąblowica mylona jest z nowotworem. Zachorowania nie zdarzają się często, lekarze nie mają doświadczenia w diagnozowaniu tej choroby. Źle zdiagnozowana bąblowica jest źle leczona.
Objawy bąblowicy pojawiają się po 10, 15 latach od zakażenia, a więc sami pacjenci także nie kojarzą choroby ze zjedzeniem przed laty nie umytych owoców.

Leczenie jest bardzo długotrwałe. Pełne wyleczenia gwarantuje zabieg chirurgiczny, polegający na wycięciu pasożyta z zaatakowanego narządu.

Niestety, w przypadku wątroby konieczny może być przeszczep. Do tego chory musi się liczyć z koniecznością poddania się co najmniej dwuletniej chemioterapii przeciw-pasożytniczej. Niezbędne są też badania kontrolne w ciągu kolejnych 10 lat. Kolejną metodą leczenia bąblowicy jest podawanie leków opóźniających rozwój pasożytów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie