Józef Bakuła odnosi się do zarzutów starosty i odwołania go z funkcji dyrektora Urzędu Pracy w Radomiu. Jest opinia władz miasta

Łukasz Kościelniak
Łukasz Kościelniak
Józefa Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu wydał specjalne oświadczenie, w którym odniósł się do zarzutów formułowanych przez Waldemara Trelkę, starostę radomskiego.
Józefa Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu wydał specjalne oświadczenie, w którym odniósł się do zarzutów formułowanych przez Waldemara Trelkę, starostę radomskiego. Archiwum
Nie milkną echa wtorkowego wniosku Waldemara Trelki, starosty powiatu radomskiego w sprawie odwołania Józefa Bakuły z funkcji dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. W piątek do całej sprawy odniósł się Bakuła, który stwierdził, że zarzuty w jego kierunku są nieprawdziwe i będzie domagał się przeprosin oraz zadośćuczynienia ze strony Trelki. Głos w całej sprawie zabrał też Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.

Przypomnijmy, że 26 maja Powiatowa Rada Rynku Pracy pozytywnie zaopiniowała wniosek o odwołanie Józefa Bakuły, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. Złożył go Waldemar Trelka, starosta radomski z uwagi na dalece niezadowalającą efektywność realizacji statutowych obowiązków jednostki, w tym aktywizację osób bezrobotnych oraz jednoznacznie negatywną ocenę realizacji wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej.

CZYTAJ KONIECZNIE: Starosta chce odwołać dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy. Jest oświadczenie Józefa Bakuły. Co na to prezydent?

Powiatowa Rada Rynku Pracy to organ opiniujący między innymi działalność urzędu pracy, a tworzą go przedstawiciele samorządów, w tym prezydenta Radomia oraz organizacji gospodarczych czy przedsiębiorcy. Podczas wtorkowego posiedzenia żaden członek nie zagłosował przeciwko wnioskowi starosty, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Starosta radomski wymienił kilka powodów złożenia wniosku o odwołanie dyrektora Bakuły. Zdaniem Waldemara Trelki, Powiatowy Urząd Pracy w zbyt małym stopniu rozpatrywał wnioski przedsiębiorców (również te w ramach Tarczy Antykryzysowej). Starosta miał również zastrzeżenia co do funkcjonowania urzędu oraz pracy wykonywanej przez urzędników.

Wyjaśnienia dyrektora

W czwartkowe popołudnie oświadczenie w sprawie sformułowanych zarzutów wydał Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Jego treść brzmi następująco (pisownia oryginalna):

Oświadczam, iż kategorycznie sprzeciwiam się rozpowszechnianym przez Pana Waldemara Trelkę – Starostę Radomskiego fałszywym informacjom dotyczącym funkcjonowania PUP w Radomiu, które godzą w dobre imię pracowników naszego urzędu i moje. Rzetelne i prawdziwe informacje z działalności urzędu przedstawiłem Panu Staroście w dniu 22.05.br. Dane, które Pan Starosta podał w mediach nie mają z prawdą nic wspólnego, zostały zmanipulowane. Zaprezentowane w mediach informacje przedstawiły nasz urząd w negatywnym świetle w sposób będący niezwykle krzywdzącym i niesprawiedliwym. Sprawa jest jednym z elementów trwającej od dłuższego czasu nagonki, która ma na celu zdyskredytowanie mojej osoby jako Dyrektora PUP w Radomiu. Jako haniebne oceniam wykorzystywanie dramatu ludzi w tym przedsiębiorców związanego z pandemią wirusa do przeprowadzenia czystek kadrowych. Dlatego podejmę wszelkie niezbędne kroki prawne celem wykazania nieprawdziwości twierdzeń Pana Starosty oraz obrony naruszonych dóbr osobistych a zwłaszcza dobrego imienia pracowników PUP i mojego. Będę domagał się sprostowania nierzetelnych informacji, przeprosin oraz stosownego zadośćuczynienia

Co zrobi miasto?

Samo złożenie wniosku przez starostę radomskiego nie oznacza odwołania dyrektora Bakuły z zajmowanego stanowiska. Oficjalne stanowisko w tej sprawie musi też zająć drugi samorząd, który współfinansuje Powiatowy Urząd Pracy, czyli Miasto Radom. Głos w tej sprawie zabrał Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia oraz członek Powiatowej Rady Rynku Pracy.

- Przede wszystkim chcemy poczekać na wyjaśnienia pana dyrektora Bakuły w stosunku do formułowanych zarzutów. Jako członek Powiatowej Rady Rynku Pracy uczestniczyłem we wtorkowym posiedzeniu. Niestety, nie miałem jednak możliwości, żeby zapoznać się na nim z opinią dyrektora Bakuły. Pojawiła się jedynie ustna informacja od sekretarza powiatu na temat funkcjonowania Powiatowego Urzędu Pracy. Dwukrotnie wnioskowałem o to, żeby w trakcie obrad dopuścić pana dyrektora do głosu, ale moje wnioski były niestety odrzucane. Jako przedstawiciel prezydenta, odmówiłem udziału w głosowaniu, ponieważ nie miałem dostatecznych informacji, żeby podjąć decyzję w tej sprawie - wyjaśnia.

Warto dodać, że w obronie dyrektora Bakuły stanęli również pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy, którzy zaapelowali o zaprzestanie rozpowszechniania nieprawidłowych informacji o funkcjonowaniu placówki.

Drożyzna nad Bałtykiem. Lepiej wyjechać za granicę?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie