Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Liceum Czachowskiego w Radomiu. Szkoła świętuje 110 lat istnienia

Barbara Koś
III Liceum Ogólnokształcące imienia płk Dionizego Czachowskiego liczy sobie już 110 lat. W piątek rozpoczęły się obchody jubileuszowe, które potrwają aż do niedzieli.

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele oo. Bernardynów. Po mszy uczestnicy przeszli na plac przed Urzędem Miejskim przy ulicy Żeromskiego 53, gdzie część z nich zaprezentowano musztrę paradną. Następnie w sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej odbyła się główna część uroczystości.

Na sali powitali zebranych Danuta Sawicka, dyrektor III LO i Mirosław Żurek, przewodniczący Komitetu Jubileuszowego. Szczególnie serdecznie dyrektor Sawicka witała byłych dyrektorów„Czachowskiego” Aurelię Kustrę i Andrzeja Pleśniewicza.
W imieniu władz miasta życzenia następnych owocnych lat złożył wiceprezydent, Karol Semik. - Myślę. że dokonania minionych lat dają dobrą perspektywę przyszłości III LO - mówił wiceprezydent,przekazując na ręce dyrektor Sawickiej okolicznościowy grawer.

Nagrody Prezydenta Miasta otrzymali: Danuta Sawicka, Magdalena Zawadzka- Dąbrowska i Norbert Sałuda.

Życzenia dla szkoły przekazali też Rafał Rajkowski, członek Zarządu Województwa i Zbigniew Gołabek, radny wojewódzki. Wręczyli szkole Medal Pro Mazovia oraz dyplomy marszałka Adama Struzika.Otrzymali je: Danuta Sawicka, Aurelia Kustra, Łucja Kowalczuk, Tomasz Kiliańczyk, Andrzej Pleśniewicz, Adelajda Czub i Maria Borkowska.

Serdeczna słowa skierowała do obecnych Elżbieta Staff- Zielińska, prawnuczka fundatorów szkoły. Przekazała reprodukcje fotografii szkoły z 1934 roku oraz inne dokumenty związane z jej historią. Do historii i dnia dzisiejszego szkoły nawiązywano cały czas. O godzinie 18 absolwenci udadzą się do budynku „Czachowskiego” na spotkania koleżeńskie.

Program artystyczno -sportowy soboty i niedzieli jest bogaty. W sobotę od godz. 9 w szkole odbywać się będą występy wokalne obecnych uczniów a potem popisy taneczne. Rozegrany zostanie mecz w piłkę nożną absolwentów z obecnymi uczniami. Będzie Bubble Football dla chętnych uczniów, absolwentów oraz nauczycieli i mecz w piłkę siatkową kobiet i mężczyzn: obecnych uczniów i absolwentów. Będą też występy wokalne, iluzjonistyczne, taneczne i aktorskie w wykonaniu absolwentów. W niedzielę dalszy ciąg imprez. W "Czachowskim" dla absolwentów zorganizowane zostanie "śniadanie na trawie", a wieczorem odbędzie się Bal Absolwentów.

Szkoła powstała w 1906 roku pod nazwą Zakłady Naukowe Żeńskie Marii Gajl. Od 1912 roku siedzibą szkoły stał się budynek znajdujący się przy ul. Długiej 19 –obecnie ul. Traugutta 44. Wybuch I wojny światowej zahamował rozwój szkoły. Pomimo trudności związanych z funkcjonowaniem w warunkach wojennych w latach 1914 - 1918 szkołę ukończyło 69 uczennic. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku przystąpiono do usunięcia szkód materialnych spowodowanych wojną. W 1932 roku Maria Gajl założyła Szkołę Powszechną. W okresie II Rzeczypospolitej szkołę ukończyło już 354 uczennic.

Po wybuchu II wojny światowej Niemcy zajęli budynek szkolny, a gimnazjum i liceum Marii Gajl umieszczono w wynajętym domu przy ul. Piłsudskiego 14, zaś szkołę powszechną przy ul. Piłsudskiego 3. W dniu 09.01.1940 r. władze policyjne zamknęły szkołę, zakazując dalszej nauki. Szkoła została upaństwowiona w 1949 roku, przyjmując nazwę IV Państwowej Żeńskiej Szkoły Ogólnokształcącej.

W 1950 r. powstała Szkoła Ogólnokształcąca stopnia podstawowego i licealnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (koedukacyjna). Na jej miejsce utworzono w 1960 r. Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące nr 1, któremu w 1964 r. nadano imię płk. Dionizego Czachowskiego.
W roku szkolnym 1965/1966 zlikwidowano obie szkoły, jednocześnie powołując III Liceum Ogólnokształcące im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu.
W ciągu kilkudziesięciu lat istnienia tej placówki funkcję dyrektora szkoły sprawowali: Maria Gajl, Helena Nurczyńska, Jadwiga Cyrańska, Franciszka Pleszczyńska, Tadeusz Górka, Teofil Pypeć, Stanisław Ornatowski, Józef Sadowski, Bogusław Dembski, Stanisław Prokop, Helena Dobaj, Aurelia Kustra, Andrzej Pleśniewicz. Od roku 2002 dyrektorem szkoły jest Danuta Sawicka.
W bieżącym roku szkolnym do 21 oddziałów uczęszcza 667 uczniów. Nad ich wykształceniem czuwa 58 nauczycieli, a nad sprawnym działaniem szkoły 16 pracowników administracji i obsługi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie