Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już można oglądać wystawę "Fabryka Broni 1939-1940. Nowa rzeczywistość" w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Zgromadzonych na wystawie powitał Adam Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Więcej na kolejnych zdjęciach
Zgromadzonych na wystawie powitał Adam Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Więcej na kolejnych zdjęciach Muzeum Malczewskiego Facebook
Wystawa zatytułowana "Fabryka Broni 1939-1940. Nowa rzeczywistość" otwarta została w czwartek, 8 września, w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Zobaczcie zdjęcia.

Zgromadzonych na wystawie powitał Adam Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

- Cieszę się, że spotkaliśmy się w tak licznym gronie, ponieważ wystawa jest wyjątkowa. To pierwsza taka wystawa w Radomiu-podkreślał Adam Duszyk, przypominając zebranym historię Fabryki Broni.

- Była ona katalizatorem rozwoju gospodarczego Radomia - mówił.

Obecny na wernisażu wicemarszałek, Rafał Rajkowski, podziękował organizatorom ekspozycji: właścicielowi prezentowanej kolekcji, Pawłowi Ślusarzowi i kuratorowi wystawy, Mariuszowi Królowi.

- Zgromadzenie tej kolekcji zajęło wiele lat - mówił Paweł Ślusarz.

Ekspozycja poświęcona jest początkom okupacji hitlerowskiej, kiedy zakład – pod nową nazwą Waffenfabrik in Radom – przygotowywany był do nowej produkcji dla armii niemieckiej na bieżące potrzeby wojenne.

Na wystawie znajdą się unikatowe dokumenty, w tym niepublikowane wcześniej niemieckie fotografie oraz (na zasadzie porównawczej) oryginalne eksponaty broni produkowanej w Fabryce przed wojną i w trakcie jej trwania.

Zasadnicza część ekspozycji to 66 fotografii przedstawiających chronologicznie od pracę w fabryce od 8 września 1939 roku, do II połowy 1940 roku.

Fotografie pochodzą z dwóch albumów oficerów niemieckich będących w kolekcji prywatnej Pawła Ślusarza, a uzupełniają je eksponaty i dokumenty radomian.

Wystawa adresowana jest do wszystkich miłośników historii Radomia i zainteresowanych II wojną światową, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkół średnich i studentów.

Ekspozycja jest związana ze zbliżającymi się obchodami - 100 lecia powstania Fabryki Broni w Radomiu, niezwykle ważnej w historii Radomia.

Otwarta 8 września ( to dzień wkroczenia Niemców do Radomia w 1939 roku) wystawa, będzie czynna do 30 grudnia 2022 roku.

Zobaczcie galerię zdjęć z otwarcia wystawy

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto