Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już wiadomo dlaczego Mleczna na radomskich Borkach śmierdzi

/inia/
Za kolor i zapach Mlecznej odpowiada żelazo
Za kolor i zapach Mlecznej odpowiada żelazo archwium
Mieszkańcy Borek muszą nauczyć się żyć w tym zapachu.

Wracamy do sprawy rzeki Mlecznej na radomskich Borkach. Mieszkańcy żalili się tam na fetor wydobywający się z ujścia kolektora. Sprawa zajął się Wydział Ochrony Środowiska i Wodociągi Miejskie. Winne jest żelazo.

Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa poinformowała nas, że sprawa została przekazana Wodociągom. - Wszelkiego rodzaju interwencje związane z kolektorami przekazujemy właśnie tam - tłumaczy dyrektor. - Wodociągi mają specjalny sprzęt, który ujawnia źródła ścieków bytowych.

Polega to na wpuszczeniu do kanału kolorowego dymu. Opary wydobywające się z rynien ujawniają "lewe" podpięcia.

SPRAWDZAJĄ PODPIĘCIA

Jak dodaje dyrektor w ubiegłym roku tego typu zgłoszenia miały miejsce na ulicy Białej i dzięki Wodociągom udało się ustalić źródła nieczystości. Mieszkańcy najczęściej z przydomowych szamb prowadzą rurę do kanalizacji i kiedy zbiornik jest pełen ścieków wylewają brudy do studzienki.

Po ujawnieniu nielegalnego podpięcia sprawa jest przekazywana do wydziału ochrony środowiska, którego pracownicy mogą wkroczyć na posesję i skontrolować posesję pod kątem podpisanych umów. Bo według przepisów każdy mieszkaniec musi podłączyć się do kanalizacji sanitarnej, wyposażyć posesję w szambo czy w przydomową oczyszczalnię ścieków. Należy też mieć faktury, które udokumentują opróżnianie zbiorników lub mieć podpisaną umowę na wywóz nieczystości.

TORF I ŻELAZO

Badania na Borkach zostały już przeprowadzone. Wynika z nich, że sprawcą koloru i nieprzyjemnego zapachu jest naturalny wyciek żelaza. - To efekt infiltracji wody gruntowej z łąk torfowych, które mają dużą zawartość żelaza - czytamy w piśmie z Wodociągów Miejskich.

Wodociągi przeprowadziły dwukrotnie badania, by sprawdzić czy może być tam nielegalne wpięcie sanitarne. Nie wykazały one jednak przekroczeń. - Żelazo ma dość nieprzyjemny zapach, ale fizykochemicznie woda jest czysta i nieszkodliwa - uspakaja Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Radomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie