Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kameralne Lato 2023 w Radomiu. Będą konkursy filmowe, warsztaty dla młodzieży, spotkania dla branży filmowej

Janusz Petz
Janusz Petz
O zbliżającym się festiwalu Kameralne Lato 2023 w Radomiu mówili szefowie Kameralnego Lata oraz wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński i wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski.
O zbliżającym się festiwalu Kameralne Lato 2023 w Radomiu mówili szefowie Kameralnego Lata oraz wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński i wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski. Janusz Petz
Konkursy filmowe, warsztaty dla młodzieży, spotkania dla branży filmowej, imprezy i pokazy plenerowe oraz liczne wydarzenia towarzyszące – to wszystko znalazło się w programie tegorocznego Kameralnego Lata w Radomiu. O wydarzeniu, które odbędzie się w dniach 2-8 lipca mówili w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia szefowie festiwalu i mecenasi.

Kameralne Lato 2023 w Radomiu

Tym razem wbrew zapowiedziom nie było na spotkaniu Anny Muchy, ambasadorki festiwalu. To rzadkość, bo popularna aktorka bardzo rzetelnie wywiązuje się ze swojej roli twarzy wydarzenia. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato to festiwal organizowany nieprzerwanie od 2008 roku w Radomiu.

Spotkanie w „Elektrowni” było okazją do zaprezentowania jurorów festiwalu. Jurorzy konkursu ogólnopolskiego to: Michał Oleszczuk (przewodniczący, konsultant scenariuszowy, wykładowca Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego), Anna Mucha, Małgorzata Zajączkowska (aktorka filmowa i teatralna, współpracowała m.in. z Agnieszką Holland, Andrzejem Wajdą, Ryszardem Bugajskim, Krzysztofem, Zanussim, Barbarą Sass, Kasią Adamik czy Łukaszem Grzegorzkiem), Marek Świerszcz (specjalista w zakresie profilaktyki społecznej. Absolwent wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie).

Jury konkursu międzynarodowego to: Krzysztof Zanussi (przewodniczący), Agnieszka Glińska (montażystka filmowa) oraz aktorka Lena Góra.

Podczas festiwalu będą pokazy filmowe czy imprezy plenerowe, ale jest także szansa na poszerzenie swojej wiedzy w zakresie kinematografii. W planach są też ciekawe warsztaty filmowe. Wszyscy chętni mogą się już na nie zapisać.Co roku w ramach wydarzenia odbywają się bezpłatne warsztaty skierowane są do młodych pasjonatów kina, zainteresowanych karierą w branży filmowej. To unikalna szansa na zdobycie pierwszych doświadczeń w pracy na planie pod okiem doświadczonych filmowców.

Podobnie jak w ubiegłym roku, przygotowano dla młodzieży dwa cykle szkoleń: ABC pracy z kamerą i Together. Prócz poszerzania wiedzy filmowej, celem obydwu programów edukacji filmowej jest kreowanie pozytywnych wzorców wśród młodzieży, upowszechnianie kultury poprzez podejmowanie nowatorskich działań artystycznych, które fascynują młodych ludzi, oraz promocja Radomia jako miasta sprzyjającego kulturalnym inicjatywom.

Polskojęzyczne warsztaty ABC pracy z kamerą to zarówno spotkania i dyskusje z ekspertami, jak i ćwiczenia praktyczne z użyciem profesjonalnego sprzętu, których efektem jest realizacja krótkich reklam społecznych pod czujnym okiem opiekunów. Projekt skierowany jest do młodych osób, które nie mają doświadczenia w pracy z kamerą. Nie jest wymagane żadne przygotowanie czy wiedza z zakresu realizacji filmów - wystarczy wyobraźnia, pasja i chęć współpracy.

By wziąć udział w rekrutacji, należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz zgłoszeniowy, zawierając w nim m.in. pomysł na scenariusz reklamy o tematyce społecznej. Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby w wieku od 15 do 22 lat. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 19 czerwca 2023 roku. Zakwalifikowani uczestnicy otrzymają informację drogą mailową do 22 czerwca 2023 roku.

Międzynarodowe warsztaty filmowe Together to projekt realizowany przy udziale zagranicznych partnerów. W 2023 roku będą to organizacje z Francji, Niemiec i Włoch. Adresatami warsztatów są młodzi, świadomi Europejczycy, którzy realizując krótkie reklamy społeczne pod opieką doświadczonych filmowców, mają możliwość wyrazić swój sprzeciw wobec szerzącej się nietolerancji, mowy nienawiści i stygmatyzacji osób o odmiennych poglądach, orientacji, kolorze skóry czy pochodzeniu.

By zgłosić się na warsztaty Together, należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz zgłoszeniowy, mając na uwadze, że zajęcia w większości będą prowadzone w języku angielskim. W rekrutacji mogą wziąć udział osoby w wieku od 18 do 29 lat. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 16 czerwca 2023 roku. Wszystkie osoby biorące udział w rekrutacji otrzymają informację o jej wynikach drogą mailową do 20 czerwca 2023 roku.

Regulamin i formularz są dostępne na stronie internetowej Kameralnego Lata.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto