Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica Deskurów jest prawie gotowa. Wiemy, jak wyglądają wnętrza, w których będzie między innymi wystawa poświęcona historii Radomia

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Patio kamienicy Deskurów jest przykryte szklanym dachem. Będzie można tam organizować koncerty, ale też inne wydarzenia kulturalne.
Patio kamienicy Deskurów jest przykryte szklanym dachem. Będzie można tam organizować koncerty, ale też inne wydarzenia kulturalne. Urząd Miejski Radom
W kamienicy Deskurów trwają ostatnie prace wykończeniowe - informuje miasto i pokazuje efekty długich prac remontowych kompleksu. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami kamienica, w której będzie między innymi Instytut Miejski ma być gotowa do 15 września. Ale na uruchomienie nowej placówki trzeba będzie jeszcze poczekać choćby na zakup wyposażenia. Magistrat zapowiadał też już wcześniej, że o tym jak będzie wyglądała wystawa poświęcona najnowszej historii miasta rozstrzygnie konkurs.

Kamienica Deskurów, a właściwie kompleks budynków w kwartale Miasta Kazimierzowskiego, ograniczonego ulicami Rwańską i Grodzką z jednej strony oraz Rynkiem i placem kościoła farnego na przebudowę czekał latami. W końcu się udało i choć prace mocno się przedłużyły kamienica jest już niemal gotowa. Prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe, trwa też procedura odbiorów technicznych

Kapitalna przebudowa

Jak już pisaliśmy, z kamienicy Deskurów została część murów zewnętrznych. Stropy, dach, ściany wewnątrz, klatki schodowe i same schody zostały wybudowane od nowa. Pogłębione zostały piwnice, w których będą lokale użytkowe. Położono nowe instalacje. Patio kamienicy jest przykryte szklanym dachem. Będzie można z niego korzystać przez cały, organizować koncerty, czy inne wydarzenia kulturalne.

Parter będzie przeznaczony na lokale usługowe. W budynku będzie też strefa edukacji. Są sale wystawiennicze z magazynami. Na miejscu będzie można organizować konferencje.
Będzie instytut miejski

W Kamienicy Deskurów będzie miał swoją siedzibę Instytut Miejski, nowa instytucja kultury. Zgodnie z założeniami nawa placówka miałaby się zajmować historią Radomia, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń Radomskiego Czerwca 1976 roku. Ma to być nowoczesny ośrodek organizujący wystawy, ale też imprezy i wydarzenia w Mieście Kazimierzowskim. Instytut poprowadzi „Resursa Obywatelska”.

Laboratorium wolności

Instytut Miejski Kamienica Deskurów miałaby zajmować się animowaniem życia kulturalnego w Mieście Kazimierzowskim. Organizowałby wydarzenia, wystawy, imprezy. Jego zadaniem byłaby też promocja Radomia. Zajmowałaby się dokumentowaniem historii Radomia, zwłaszcza tej ubiegłego wieku. Szczególne miejsce w działalności Instytutu miałyby zająć "dążenia wolnościowe" mieszkańców Radomia. Ze szczególnym uwzględnieniem miedzy innymi powstania Republiki Radomskiej, strajku w Wyższej Szkole Inżynierskiej oraz przede wszystkim wydarzeń radomskiego Czerwca'76.

W piwnicy kamienicy jest już przygotowana duża sala wystawowa z magazynami. Tam miałaby być przygotowana wystawa stała poświęcona robotniczemu protestowi z 1976 roku wykorzystująca nowoczesne technologie. Zbliżone na przykład do tych w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dodatkowo w budynku są też mniejsze sale, w których można byłoby organizować wystawy czasowe.

Podczas jednej z sesji Rady Miejskiej zapowiadano, że kształt wystawy miałby być efektem konkursu na jej scenariusz.

Remont po latach

Przez lata kamienica Deskurów stała pusta i popadała w ruinę. Zabytkowy obiekt był w tak złym stanie, że groził zawaleniem i nadzór budowlany wyłączył go z użytkowania.

W 2017 roku ruszył remont, a właściwie przebudowa kamienic. Pierwotnie prace miały potrwać około półtora roku, ale jak tłumaczył wykonawca i miasto szybko okazało się, że zadanie będzie dużo bardziej skomplikowane niż przewidywano pierwotnie. Na przykład okazało się, że miejscami w ogóle nie ma fundamentów i trzeba je wykonać od podstaw. Te, które były z kolei trzeba było wzmocnić i podbić. Po zdjęciu tynków wyszło na jaw, że części ścian nie da się uratować. Zostały wyburzone i wymurowane od nowa.
Takich historii było więcej i jak tłumaczy miasta stąd kolejne przesunięcia terminów.

Ostatnio przekładano go z połowy czerwca na koniec lipca. Powodem była epidemia koronawirusa. Wykonawca długo czekał na dostawę windy, która była zamówiona w firmie w północnej części Włoch. Tam z powodu SARS-CoV-2 były duże ograniczenia między innymi w transporcie. ostatecznie całość ma być gotowa 15 września.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto