Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienice Gąski i Esterki już po odbiorach technicznych. "Malczewski" przystępuje do kolejnego etapu prac przy Muzeum Historii Radomia

Barbara Koś
Odbył się odbiór techniczny wyremontowanych kamienic Gąski i Esterki. Muzeum imienia Malczewskiego przystępuje teraz do kolejnego etapu prac, których efektem ma być otwarcie Muzeum Historii Radomia.
Odbył się odbiór techniczny wyremontowanych kamienic Gąski i Esterki. Muzeum imienia Malczewskiego przystępuje teraz do kolejnego etapu prac, których efektem ma być otwarcie Muzeum Historii Radomia. Muzeum Malczewskiego/Facebook
Odbył się odbiór techniczny wyremontowanych kamienic Gąski i Esterki. Muzeum imienia Jacka Malczewskiego przystępuje teraz do kolejnego etapu prac, których efektem ma być otwarcie Muzeum Historii Radomia.

W ramach robót budowlano-montażowych w obu kamieniczkach wykonano roboty instalacyjne- sanitarne i elektryczne. A teraz, skoro wnętrza gotowe, czas na aranżację wystawy. Już niebawem ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie aranżacji ekspozycji. Ekspozycja będzie prezentowała dzieje miasta od czasów grodu Piotrówka, aż do końca II wojny światowej.

Jak już pisaliśmy, scenariusz wystawy głównej nowego muzeum, "Radom od X wieku do 1945” jest gotowy. Wraz z Adamem Duszykiem, inicjatorem powstania Muzeum, dziś wicedyrektorem "Malczewskiego" pracowali nad nim inni historycy: Joanna Kalaga z Uniwersytetu Warszawskiego, Dariusz Kupisz i Przemysław Bednarczyk. - Ma to być to instytucja, która połączy nowoczesność, historię i tradycję – podkreśla Adam Duszyk.

Ta nowoczesność to multimedia. Zaplanowano 50 ekranów dotykowych, na których widnieć ma historia Radomia. Na pierwszym piętrze będzie kino 3 D, w którym zostanie pokazane film o rozwoju naszego miasta. W planach jest też fotoplastikon, gdzie będziemy mogli zobaczyć zdjęcia miasta z końca XIX i początku XX wieku.

Jak mówi Adam Duszyk, będzie sześć stanowisk ukazujących wirtualną rzeczywistość. Przeniesiemy się, na przykład, do Bramy Krakowskiej, w której zobaczymy kupców. Zostanie również odtworzone Miasto Kazimierzowskie w XIV wieku . Niektóre miejsca w posadzce będą ze szkła, by pod szkłem zobaczyć... Piotrówkę.

-Pochodzimy więc po Piotrówce. Albo przeniesiemy się, na przykład, do XIV wieku i staniemy na szczycie Bramy Krakowskiej…W innym znowu momencie wejdziemy do Apteki Pod Białym Orłem z pierwszej połowy XIX wieku, gdzie nie będzie żadnej elektroniki, tylko oryginalne meble, szkła apteczne, waga, kasa. Oczywiście będzie tam plafon z orłem odtworzony na suficie - wyjaśnia Duszyk.

Radomianie z pewnością pamiętają jeszcze wnętrze apteki, w którym na pierwszym planie był plafon z wizerunkiem białego orła w locie wraz z berłem, które trzymał w szponach. Dzięki okalającej malowidło ramie całość przypominała obraz. Leki w aptece podawano z szuflad zabytkowych mebli aptecznych dostawionych do trzech ścian. Półki wieńczył gzyms z szeregu małych łuków, utworzony ze splecionych prostokątów i półkoli, oparty na listwach profilowanych oraz na listwie ornamentowanej w typie Biedermeier.

Były też pilastry zakończone złoconymi głowami. Lada z witrynką zawierała od strony frontowej cztery przeszklone gabloty, a dolna część lady podzielona była na cztery kwatery z płaskorzeźbami w motywie roślinnym... Tak będzie i teraz, po kompleksowej restauracji i konserwacji Apteka jest już gotowa i czeka na jej umieszczenie w budynku.

Zaplanowano też odtworzenie gabinetu Walerego Przyborowskiego, historyka mieszkającego i pracującego w Radomiu. Jest jego kałamarz, biurko, fotel, a także są obrazy, które wisiały w jego gabinecie.

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego na realizację zadania „Modernizacja i adaptacja zabytkowych kamienic Gąski i Esterki na potrzeby utworzenia stałej wystawy archeologiczno-historycznej” otrzymało dotację ze środków budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w kwocie ponad 4,3 milionów złotych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto