Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienny pomnik świętego Jana Pawła II stanął przy kościele w Borkowicach, pomnik poświęcił biskup Marek Solarczyk

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Pomnik świętego Jana Pawła II, wykonany z piaskowca, stanął obok kościoła pod wezwaniem świętego Krzyża w Borkowicach.
Pomnik świętego Jana Pawła II, wykonany z piaskowca, stanął obok kościoła pod wezwaniem świętego Krzyża w Borkowicach. Urząd Gminy w Borkowicach
W trakcie uroczystości odpustowych 14 września w Borkowicach, został poświęcony nowy pomnik świętego Jana Pawła II. Figura stanęła przy kościele pod wezwaniem świętego Krzyża.

Pomnik Jana Pała II w parafii Borkowice

Na uroczystość odpustową przyjechał ksiądz biskup Marek Solarczyk, Ordynariusz Diecezji Radomskiej. Biskup poświęcił nowy pomnik świętego Jana Pawła II. Obelisk został ufundowany przez parafian. Sam pomnik, wykonany z piaskowca, wyrzeźbił Grzegorz Świerczyński. To rzeźbiarz mieszkający obecnie w Warszawie, a pochodzi z Redestowa, z parafii Borkowice.
Inicjatorem postawienia pomnika był ksiądz Marek Lurzyńki, proboszcz parafii w Borkowicach, który niedługo po uroczystościach otrzymał nominację na dziekana dekanatu przysuskiego.

Przypomnijmy, że figura Jana Pawła II już wcześniej stała przy kościele, ale była wykonana z nietrwałego materiału. Co rusz pojawiały się wady na obelisku. Teraz w tym miejscu jest znakomicie wykonany pomnik z jasnego piaskowca.
Na uroczystości poświęcenia pomnika obecny był także wójt Borkowic Robert Fidos. Włodarz gminy i historyk poinformował księdza biskupa o planowanym na przyszły rok upamiętnieniu jednego z najbardziej zasłużonych mieszkańców Borkowic – księdza Jana Wiśniewskiego. Kapłan prowadził swoje pierwsze i jedyne probostwo w Borkowicach w latach 1913-1943. Ks. Jan Wiśniewski znany jest przede wszystkim jako autor historycznych monografii poszczególnych części ówczesnej diecezji sandomierskiej. Opisał także świątynie i pamiątki historyczne diecezji kieleckiej i częstochowskiej. Jego dorobek edytorski w tej dziedzinie jest bezcenny. Kapłan pamiętany jest także jako ofiarodawca zbiorów pamiątek historycznych, które zapoczątkowały muzeum. Na równi z twórczością pisarską i kolekcjonerską ks. Jan Wiśniewski wznosił, lub przyczynił się do powstania, zdumiewającej liczby przeróżnych kapliczek, figur, krzyży, pomników, tablic pamiątkowych, obiektów parafialnych i sakralnych, czy wreszcie szkół.

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie