Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania w powiecie przysuskim na rzecz znajomości prawa pracy

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
- Ważna jest świadomość praw pracowniczych, także sezonowych - informuje Powiatowy Urząd Pracy w Przysusze.
- Ważna jest świadomość praw pracowniczych, także sezonowych - informuje Powiatowy Urząd Pracy w Przysusze. Archiwum
Jak sprawiedliwe i bezpieczne przygotować warunki pracy dla pracowników sezonowych, kogo można zatrudnić sezonowo w Polsce, lub innych krajach Unii Europejskiej - takie między innymi zagadnienia poruszano w czasie kampanii informacyjnej, jaką przeprowadził także Urząd Pracy w Przysusze.

Informacje o samej kampanii dotarły między innymi do wszystkich samorządów gminnych na terenie powiatu przysuskiego, a także do gminnych ośrodków pomocy społecznej, Policji, Straży Pożarnej. Cała akcja, zainicjowana przez Departament Rynku Pracy, Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii, była prowadzona w okresie od lipca do końca października tego roku.

Poznać prawa pracownika sezonowego

Celem kampanii było promowanie wśród pracowników sezonowych i pracodawców zatrudniających pracowników sezonowych z państw członkowskich Unii Europejskiej i EFTA wiedzy o obowiązujących ich przepisach prawa pracy i zabezpieczenia społecznego oraz podkreślenie źródeł wsparcia w zakresie informacji udzielanych w państwach członkowskich pracownikom i pracodawcą. Dodajmy, że takich pracowników sezonowych nie bhrakuje w powiecie przysuskim, gdzie znajdują oni zatrudnienie między innymi w rolnictwie, sadownictwie.

Wiedza ta jest także potrzebna samym mieszkańcom Polski, choćby powiatu przysuskiego. Niektórzy przecież podejmują pracę sezonową za granicą.

- Może wydać się to przydatne, choćby dla kogoś podejmując pracę sezonową choćby w Belgii, że tam każdy Polak ma prawo między innymi do minimalnego wynagrodzenia, otrzymania odcinka wypłaty pod koniec każdego miesiąca, czy ciągłości wypłaty wynagrodzenia w razie choroby - informują autorzy kampanii.

Epidemia szczególnie dotkliwie uderzyła w rynek pracy

Jak pokazał okres pandemii Covid -19, pracownicy sezonowi są wyjątkowo narażeni na różnego rodzaju nadużycia w związku z na przykład nieznajomością języków obcych, przepisów prawa pracy, zabezpieczenia społecznego czy też BHP. Ci pracownicy pozbawieni są dostępu do odpowiedniej pomocy i środków odwoławczych w państwie zatrudnienia, również z powodu braku zaufania tych pracowników do władz lokalnych w obawie przed kontrolą. Ponadto pracownicy sezonowi o wiele bardziej narażeni są na zwiększone ryzyko związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem pracy, w tym głównie w kontekście zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa w związku z możliwością zarażenia się wirusem SARS-CoV-2.

W ramach kampanii były uruchomione działania promujące informację na temat warunków życia i pracy oraz zabezpieczenia społecznego na rzecz polskich bezrobotnych i poszukujących pracy sezonowej głównie w branży rolno-spożywczej, jak również zwrócić szczególną uwagę na informowanie w zakresie znalezienia bezpiecznej pracy za granicą w państwach członkowskich UE i EFTA, w szczególności w zakresie aktualnej sytuacji epidemicznej.

Współpraca z samorządami

Mając na uwadze powyższe, oraz dotarcie do jak największej liczby odbiorców, Urząd Pracy w Przysusze nawiązał współpracę z instytucjami takimi jak: Starostwo Powiatowe w Przysusze, Urzędy Gmin z terenu powiatu przysuskiego, Miejski i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej.

Prawa przez cały rok

Kampania informacyjna Rights for all seasons trwała od lipca do października - „Sprawiedliwe i bezpieczne warunki pracy dla pracowników sezonowych, którzy zatrudniani są w krajach Unii Europejskiej” Szacuje się, że każdego roku nawet 850 tysięcy obywateli Unii Europejskiej podejmuje pracę sezonową poza swoim krajem pochodzenia, Mobilni pracownicy sezonowi mają takie samo prawo do uczciwych warunków pracy oraz takie same prawa pracownicze i socjalne jak pracownicy lokalni, Tymczasowy charakter ich pracy powoduje, że bardziej narażeni są na niepewne warunki pracy i życia, oszustwa oraz nadużycia. Pandemia Covid-19 w Europie i na całym świecie pogorszyła warunki pracy pracowników sezonowych i naraziła ich na większe ryzyko choroby, Kampania informacyjna miała na celu podniesienie świadomości mobilnych pracowników sezonowych i ich pracodawców w zakresie ich praw i obowiązków oraz dostępnych usług doradczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie