Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapela ze Wsi Warszawa wystąpi w Kozienickim Domu Kultury już w najbliższy czwartek

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Archiwum zespołu
Tej formacji nie trzeba nikomu przedstawiać. Już w czwartek, 29 października, w Kozienickim Domu Kultury imienia Bogusława Klimczuka wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich zespołów zawita do Kozienic w ramach trasy „Etnograficzna podróż wzdłuż środkowej Wisły”.

Najpierw film i dyskusja

W ramach tego wydarzenia, na widzów czekała będzie również projekcja filmu „Zaginione Urzecze” oraz koncert Kapeli Zdzisława Kwapińskiego. Początek o godzinie 18.00.

„Etnograficzna podróż wzdłuż środkowej Wisły” to seria spotkań autorskich, paneli, prezentacji filmu dokumentalnego „Zaginione Urzecze” oraz koncertów zespołów regionalnych i folkowych. Każde z wydarzeń uświetnia Kapela ze Wsi Warszawa.

– Zanim jednak na scenie sali koncertowo-kinowej zaprezentuje się Kapela, widzowie zobaczą film „Zaginione Urzecze” w reżyserii Adama Rogali i ze zdjęciami Wiktora Strumiłło. Za muzykę do tej produkcji odpowiada właśnie Kapela ze Wsi Warszawa – opowiada Elwira Kozłowska, dyrektor Kozienickiego Domu Kultury. – Projekcja filmu połączona będzie z dyskusją na temat Urzecza, z udziałem doktora Maurycego Stanaszka, który naukowo zajmuje się tym mikroregionem.

Urzecze to historyczny podwarszawski mikroregion etnograficzny, rozciągający się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą.

Dwa koncerty jednego wieczoru

Kolejnym punktem programu będzie występ Kapeli Zdzisława Kwapińskiego.

– Kapela działa już od lat 80. XX wieku i skupia muzyków z terenu Ziemi Radomskiej. Jej liderem zawsze był pan Zdzisław, który przez lata współpracował z wieloma artystami. Sam muzykowanie zaczął już pod koniec lat 60. i gra na kilku instrumentach, między innymi na skrzypcach czy akordeonie – opowiada dyrektor Elwira Kozłowska.

Główną atrakcją wydarzenia będzie oczywiście występ kultowej Kapeli ze Wsi Warszawa. To jedna z najbardziej charakterystycznych polskich formacji muzycznych. Jej siłą są koncerty, których zespół zagrał setki… głównie poza Polską. Artyści odwiedzili ponad 30 krajów na czterech kontynentach, a ich twórczość jest szeroko doceniania i nagradzana.

– Na repertuar Kapeli składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Artyści posługują się tradycyjnymi technikami gry i śpiewu, a także instrumentami takimi jak skrzypce, cymbały czy barabany, ale ich wykonania brzmią zaskakująco i nowocześnie. Są niepowtarzalne i zjawiskowe – mówi Elwira Kozłowska.

Pobierz zaproszenie lub obejrzyj transmisję

Wstęp na koncert jest wolny, ale obowiązują bezpłatne zaproszenia. Te będą do pobrania w kasach Kozienickiego Domu Kultury, w Centrum Kulturalno-Artystycznym przy ulicy Warszawskiej 29:
– w dniach 24-26 października przez mieszkańców Gminy Kozienice posiadających „Kozienicką Kartę Mieszkańca”;
– od 27 października, od godziny 13.00 – do 2 sztuk dla jednej osoby - przez pozostałych chętnych (o ile pula wolnych miejsc nie zostanie wcześniej wyczerpana).

Liczba miejsc jest ograniczona. Koncert odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego; uczestnicy wydarzenia zobowiązani będą do zakrywania nosa i ust.

Koncert będzie transmitowany w telewizji lokalnej KDK „Kronika Kozienicka”, za pośrednictwem serwisu społecznościowego Facebook, w oficjalnej grupie Kozienickiego Domu Kultury „Kulturalna grupa KDK” (facebook.com/groups/grupakdk) oraz na kanale YouTube KDK (youtube.com/KDKimBK), a także na fanpage’u FB Kapeli ze Wsi Warszawa.

Na wydarzenie zapraszają: Stowarzyszenie Nasza Choszczówka, Kapela ze Wsi Warszawa, Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury imienia Bogusława Klimczuka.

Przedsięwzięcie sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna 2020”. Wsparcie finansowe: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, STOART. Patronat: Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Fundacja Dom Wisły.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie