Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpieliska w powiecie szydłowieckim. W wakacje otworzą miejsca do kąpieli w Chlewiskach i Jastrzębiu

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
W poprzednich sezonach nad zalewem w Jastrzębiu nie brakowało wczasowiczów. Tegoroczny wystartuje 15 lipca.
W poprzednich sezonach nad zalewem w Jastrzębiu nie brakowało wczasowiczów. Tegoroczny wystartuje 15 lipca. Piotr Stańczak
Dwa miejsca do kąpieli będą czynne w czasie wakacji w powiecie szydłowieckim. Mieszkańcy oraz turyści będą mogli korzystać z atrakcji ośrodka Mexicana w Chlewiskach, oraz w Jastrzębiu.

Zaczynają się letnie wakacje, czas upragniony nie tylko dla dzieci oraz młodzieży. Miłośnicy kąpieli dostaną do wyboru dwa miejsca, gdzie będą mogli korzystać z wodnych uciech. - Miejsca wyznaczone do kąpieli zgłosiły nam: Mexicana oraz gmina Jastrząb. Pierwszy z wymienionych ośrodków planuje rozpocząć sezon w przyszły piątek, 1 lipca, natomiast nad jastrzębskim zalewem wystartuje on dokładnie dwa miesiące później - zapowiada Elżbieta Pawlak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szydłowcu.

Aby wyznaczone miejsca mogły zostać dopuszczone do kąpieli, należy najpierw przeprowadzić badanie czystości wody w danym zbiorniku. Jak mówi szefowa sanepidu, obowiązek taki spoczywa na właścicielu danego terenu. Przeprowadza on badania we własnym zakresie, po czym dostarcza je do powiatowej stacji. W przypadku wymienionych miejsc w powiecie, wykonanie ekspertyz zleca Mexicana oraz Urząd Gminy w Jastrzębiu. - W trakcie sezonu wakacyjnego mają obowiązek dwukrotnie dostarczyć próbki wody do badania. Na przełomie ostatnich lat nie mieliśmy większych zastrzeżeń co do czystości wody w tych zbiornikach. Jeśli pojawiały się problemy, to trwały krótko - wyjaśnia dyrektor Elżbieta Pawlak.

Uwaga na dzikie kąpieliska

Miejsca do kąpieli od lat nie zgłasza sanepidowi Urząd Miasta w Szydłowcu, zarządzający terenem przy ulicy Folwarcznej. Tamtejsze władze planują modernizować zalew oraz 12-hektarowy obszar przyległy do niego, dysponują koncepcją zagospodarowania terenu. Na realizację gigantycznej inwestycji potrzeba jednak czasu i pieniędzy (gmina liczy na dotację z Unii Europejskiej).

Do akcji na początku lata wkracza szydłowiecka policja.

- Pojawiać będziemy się zarówno w rejonach wyznaczonych do kąpieli, jak też obok tak zwanych dzikich kąpielisk - zapewnia aspirant sztabowy Dariusz Kalita, naczelnik wydziału prewencji Komendy Powiatowej Policji. Tych drugich w powiecie nie brakuje. Są to głównie stare, kopalniane wyrobiska skalne, np. w Śmiłowie (gmina Jastrząb) czy Wysokiej (gm. Szydłowiec).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie