Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy Polak będzie musiał zapłacić za swoje śmieci

Janusz PETZ [email protected]
Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Radomiu to obecnie jedyne w regionie miejsce, gdzie śmieci są sortowane zgodnie z procedurami unijnymi.
Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Radomiu to obecnie jedyne w regionie miejsce, gdzie śmieci są sortowane zgodnie z procedurami unijnymi. archiwum
Rewolucja w gospodarce odpadami!

Jednakowa opłata śmieciowa dla wszystkich obywateli i obowiązek wywozu i utylizacji odpadów komunalnych nałożony na prezydenta miasta, burmistrza, bądź wójta. Nie wszystkim podoba się ustawa, która ma wejść w życie w przyszłym roku.

Ustawa przeszła proces legislacyjny, jest obecnie w Senacie i powinna wejść w życie 1 stycznia 2012 roku, przy czym obowiązkowo, od połowy 2013 roku, będą nią objęte wszystkie gminy i wszyscy obywatele Polski.

WSZYSCY PO RÓWNO

- To będzie zmiana całej filozofii gospodarowania odpadami. Ustawa ma uzdrowić polskie lasy i cały system radzenia sobie ze śmieciami. Dzisiaj wiele osób nie ma podpisanych umów na wywóz śmieci, w związku z tym uczciwy obywatel płaci kilka razy. Raz za utylizację swoich odpadów, dwa za innych, a trzy za likwidację dzikich wysypisk i ochronę środowiska - tłumaczy poseł Radosław Witkowski.

LUDZIE NIE MAJĄ UMÓW

O tym jak poważnym problemem są śmieci, które nie trafiają do zorganizowanego systemu zbiórki i utylizacji świadczą ostatnie wyniki kontroli przeprowadzonej przez radomską Straż Miejską. Kontrola wykazała, że na 1562 posesji właściciele aż 293 z nich nie mieli podpisanych umów na wywóz odpadów.

- Ludzie tłumaczyli się w różny sposób. Ktoś na przykład nie wiedział, że trzeba mieć umowę i spalał wszystko w piecu, ktoś inny twierdził, że za zgodą sąsiadki wrzucał swoje śmieci do jej pojemnika - opowiada Piotr Stępień, rzecznik Straży Miejskiej w Radomiu.

NIE WSZYSCY PRZEKONANI

Niektóre gminy, w wyniku przeprowadzonego referendum, wprowadziły powszechną opłatę dla wszystkich za odbiór i utylizację odpadów. Jako jedna z pierwszych na Mazowszu zrobiła to gmina Białobrzegi.

- Byliśmy pionierami, choć nie wszystkim podobała się obowiązkowa opłata. Myślę jednak, że coraz więcej ludzi przekonanych jest do tego, że to dobre rozwiązanie. Na pewno mamy znacznie mniej śmieci w lasach i rowach - mówi Wiesław Banachowicz, burmistrz miasteczka nad Pilicą.

Kto powinien płacić za śmieci? - zagłosuj w naszej sondzie na stronie głównej portalu echodnia.eu/radomskie
Na czym mają polegać rewolucyjne zmiany?

TAK JEST OBECNIE

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych mają opłatę za wywóz śmieci wliczoną w czynsz. Właściciele domów jednorodzinnych podpisują umowy z firmami, zajmującymi się wywozem nieczystości. Te z kolei wywożą śmieci do firm, które zajmują się ich utylizacją.

TAK MA BYĆ

Wszyscy Polacy będą objęci swego rodzaju podatkiem śmieciowym. Obowiązek wywozu śmieci spadnie na lokalny samorząd, a prezydent miasta, burmistrz lub wójt rozpisze przetarg na wyłonienie firmy, która zajmie się wywózką odpadów. Będzie też musiał ogłosić przetarg, który wyłoni firmę zajmującą się przyjmowaniem i utylizacją odpadów. Może się więc na przykład okazać, że śmieci z Radomia wcale nie trafią do tamtejszego Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych, ale na przykład do podobnego w Lublinie. Każdy mieszkaniec będzie miał jednak prawo do urzędowej ulgi, jeśli będzie segregował odpady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie