Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierz Sabbat postać nieznana? Promocja biografii polskiego działacza emigracyjnego a potem prezydenta na uchodźstwie

Barbara Koś
Jak podkreślił Marek Wierzbicki, Kazimierz Sabbat był wychowankiem II Rzeczypospolitej. Przed wojną ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Był bardzo zaangażowanym w harcerstwo.
Jak podkreślił Marek Wierzbicki, Kazimierz Sabbat był wychowankiem II Rzeczypospolitej. Przed wojną ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Był bardzo zaangażowanym w harcerstwo. Joanna Gołąbek
Na promocję książki ”Człowiek z Polski. Prezydent Kazimierz Sabbat (1913- 1989)” i spotkanie z jej autorem, profesorem Markiem Wierzbickim zaprosiła we wtorek, 3 marca, Resursa Obywatelska.

Spotkanie, jak podkreślił Paweł Puton z Resursy, odbywa się w ramach Kazików, które przypominają sławnych Kazimierzy związanych z Radomiem. - Kazimierz Sabbat urodził się w Bielinach Kapitulnych w rejonie Ostrowca, zatem w naszym regionie - mówił Paweł Puton.

Postać Kazimierza Sabbata, polskiego działacza emigracyjnego, a w latach 1976–1986 premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie - w okresie 1986–1989 prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, przybliżył autor książki, profesor Marek Wierzbicki, pracownik naukowy KUL oraz radomskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

- Skąd pomysł mojej książki? - Z zainteresowania emigracją - mówił Marek Wierzbicki. Jak zaznaczył, o emigracji, po 1945 roku, która w dużej mierze miała charakter żołnierski wciąż niewiele wiemy, Wielką jej część stanowili weterani Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz byli żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którym udało się uciec z kraju rządzonego przez komunistów.

Ich podstawową ideą było zabieganiu o niepodległą Polskę. - Dlatego każda postać jest jakby okienkiem, przez które można szerzej spojrzeć na to środowisko- mówił autor. Jak mówił podkreślił Wierzbicki, Kazimierz Sabbat był wychowankiem II Rzeczypospolitej. Przed wojną ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Był bardzo zaangażowanym w harcerstwo.

- Był wychowankiem polskiego harcerstwa, harcerzem, a następnie instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego. To środowisko najmocniej wpłynęło na jego postawę, poglądy i drogę życiową - podkreślał Marek Wierzbicki.

Jego celem było przeniesienie idei harcerstwa w życie publiczne i polityczne. Forsował tę koncepcję jeszcze jako student prawa założył wówczas Zrzeszenie Kręgów Akademickich „Kuźnica”. Jego celem miało być propagowanie wśród grup uniwersyteckich idei zaangażowania w życie publiczne w oparciu o takie idee jak bezinteresowne służenie państwu, tolerancja czy sprawiedliwość społeczna. To samo założenie realizował w czasie II wojny światowej i na emigracji. W czasie wojny był wiceprzewodniczącym Komitetu Naczelnego ZHP na czas wojny. Na jego czele stała współtwórczyni polskiego ruchu harcerskiego, harcmistrzyni Rzeczypospolitej Olga Małkowska, ale jego pracami faktycznie kierował harcmistrz Sabbat.

Po 1945 r. stał na czele działającego w ramach ZHP poza granicami Polski Starszego Harcerstwa, a później został wiceprzewodniczącym ZHP. Przez cały czas propagował koncepcję dorosłego harcerstwa, które nie ogranicza się do wychowania młodzieży, lecz dąży także do wpływania na życie publiczne, w tym przypadku emigracji. To jego podwójny wkład: w dzieje harcerstwa polskiego oraz polskiej emigracji niepodległościowej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie