Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy nie dostaniesz mandatu za parkowanie?

Opr. /MS/
Za takie parkowanie mandat jest praktycznie pewny.
Za takie parkowanie mandat jest praktycznie pewny.
Członkowie spółdzielni mieszkaniowych nie mogą być karani, za niezgodne z przepisami parkowanie przed własnym blokiem. Wyjątkiem są sytuacje, w których została ustanowiona tam strefa zamieszkania.

Jakie mandaty za parkowanie?

Jakie mandaty za parkowanie?

Na przejściu dla pieszych - od 100 do 300 złotych
W miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd - 100 złotych
W odległości mniejszej od 10 m od skrzyżowania - 300 złotych.
Naruszenie zakazu postoju w strefie zamieszkania - 100 złotych.

Ani policja, ani Straż Miejska nie mogą nakładać mandatów za nieprawidłowe parkowanie na drogach osiedlowych i terenach prywatnych. W praktyce jednak nakładają mandaty, bo domagają się tego sami mieszkańcy, którym nie podoba się, że sąsiad zaparkował samochód na trawniku.

Wszelkie drogi wewnętrzne, które są drogami na osiedlach mieszkaniowych, nie są traktowane jako drogi publiczne i policja czy Straż Miejska nie mogą karać kierowców na drogach nie zaliczonych do tej kategorii.

Jeśli więc spółdzielca nieprawidłowo zaparkuje na trawniku, chodniku czy miejscu dla inwalidów nie może zostać ukarany mandatem. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy taka droga oznaczona jest jako droga pożarowa albo strefa zamieszkania.

Jeżeli są wątpliwości co do tego, czy jesteśmy winni takiego wykroczenia lub niewiadomo, czy za popełniony przez nas czyn grozi mandat, funkcjonariusze nie powinni, a nawet nie mogą stosować tego typu kary. Podpisanie mandatu karnego przez kierowcę jest równoznaczne z jego przyjęciem i wówczas nie można już zaskarżyć zasadności jego nałożenia przed sądem.

Zasada ta nie obejmuje przypadków nałożenia mandatu za parkowanie w miejscach, gdzie nie obowiązują przepisy ruchu drogowego. Jeśli kierowca nawet przyjmie mandat, nie będąc świadomym, że nie popełnił wykroczenia, to przysługuje mu nadzwyczajny środek zaskarżania, w postaci uchylenia prawomocnego mandatu. Zgodnie z prawem, podlega uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn, który nie jest czynem zabronionym jako wykroczenie. Uchylenie następuje z urzędu albo też na wniosek ukaranego złożony w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kiedy nie dostaniesz mandatu za parkowanie? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie