Jak siać marchewkę, żeby szybko wzeszła? Proste sposoby na dorodne uprawy

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Marchewka jest prosta w uprawie. Wysiewamy ją od końca marca do maja, późne odmiany nawet na początku czerwca.
Marchewka jest prosta w uprawie. Wysiewamy ją od końca marca do maja, późne odmiany nawet na początku czerwca. unsplash.com/David Holifield
Marchewka to jedno z najpopularniejszych warzyw uprawianych w Polsce, zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na dużych plantacjach. I bardzo słusznie, bo to warzywo jest skarbnicą witamin oraz składników mineralnych. Warto mieć je pod ręką, więc podpowiadamy, kiedy siać marchewkę i jak głęboko nasiona powinny wpaść do gleby.

Spis treści

Uprawa marchewki - co warto wiedzieć?

Marchewka z groszkiem jako dodatek do obiadu, surówka z marchewki, ciasto marchewkowe czy soki – to najczęstsze zastosowania marchwi jadalnej. Jest też dodatkiem do zup i składnikiem sałatek. W Polsce lubimy to warzywo, jest popularne w uprawie i szeroko dostępne.

Rolnicy uprawiają marchew jadalną na powierzchni kilkunastu tysięcy hektarów. Według GUS zbiory marchwi w 2023 r. obniżyły się o prawie 7 proc. do 578 tys. t.

Chociaż marchew nie jest zbyt wymagająca pod względem temperatury, potrafi dostosować się do różnych warunków klimatycznych w Polsce. Rośnie bez problemu w temperaturze od 5 do 35°C, ale dla uzyskania najlepszych rezultatów, warto zapewnić jej optymalne warunki.

Najsmaczniejsze i najdorodniejsze korzenie wykształcają się w temperaturze od 15 do 21°C (optymalne warunki). W niższych temperaturach mogą one nadmiernie się wydłużać, a w wyższych - deformować.

Jak siać marchewkę? Praktyczne wskazówki

Kwiecień do dobry czas na wysiew wczesnych i średniowczesnych odmian marchewki. Co ważne, można wysiewać ją przez cały miesiąc.

Regularnie odchwaszczaj grządkę, aby marchew nie była zagłuszana przez chwasty.
Regularnie odchwaszczaj grządkę, aby marchew nie była zagłuszana przez chwasty. unsplash.com/Jonathan Kemper

Wschody mogą być nieco utrudnione w roku, kiedy przyrodzie doskwiera susza oraz niskie temperatury. Wiosną 2024 nie mamy jednak tego problemu. Na ogół trzeba zaczekać, aż gleba nieco się ogrzeje. Późne odmiany marchewki do gruntu mogą trafić w maju, a nawet czerwcu.

Nasiona marchwi zaczynają kiełkować już w temperaturze 4-6 stopni Celsjusza, siewki znoszą przymrozki do -4 st.

  • Marchewkę siejemy w rządku płytko, wystarczy rowek na głębokość centymetra.
  • Zachowujemy ok. 7-8 cm odstępu między nasionami i kilkunastocentymetrowe przerwy między rzędami.
  • Następnie przysypujemy lekko ziemią i w razie potrzeby podlewamy – regularnie, jeśli panuje susza.
  • Naszą plantację należy odchwaszczać, by w efekcie cieszyć się dobrym plonem.
  • Sąsiedztwo cebuli odstraszy szkodniki.

Centrum Doradztwa Rolniczego podpowiada: „Marchew lubi stanowiska słoneczne, które wpływają korzystnie na zawartość karotenu i cukru w korzeniach”.

Istotne jest zmianowanie. Dobrym przedplonem dla marchwi są uprawy

  • kapusty,
  • kalafiora,
  • kalarepy,
  • kukurydzy
  • i pora.

Natomiast nie zaleca się uprawy marchwi po burakach, selerze, pietruszce, fasoli i grochu, wymienia CDR. Płodozmian w uprawach ekologicznych spełnia dwie podstawowe funkcje: nawozową i sanitarną. Wpływa na bilans azotu i materii organicznej w glebie, a także ogranicza rozwój chorób, szkodników oraz reguluje zachwaszczenie.

Gdy siewki wyrosną na kilka centymetrów, przerwij je, aby zapewnić im odpowiednią ilość miejsca do wzrostu.
Gdy siewki wyrosną na kilka centymetrów, przerwij je, aby zapewnić im odpowiednią ilość miejsca do wzrostu. pixabay.com/katerinavulcova

Marchewka wyjdzie na zdrowie! Jest skarbnicą witamin i składników mineralnych

Surowa do chrupania w pracy czy w formie surówki jest znakomitym źródłem witaminy A oraz beta-karotenu. Nasza bohaterka zawiera również znaczne ilości witaminy C oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6 oraz kwas foliowy). Marchewka jest także bogata w składniki mineralne takie jak magnez, potas, fosfor, NCEZmiedź czy mangan, podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Marchewka poleca się osobom na diecie, a to dlatego, że jest niskokalorycznym warzywem, jej wartość energetyczna to zaledwie 33 kcal w 100g. Składa się ona głównie z:

  • wody (90%),
  • węglowodanów (ok. 9%)
  • niewielkiej ilości białka i tłuszczu.

To jeszcze nie koniec cennych informacji – marchewka jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który odgrywa znaczącą rolę w dietach odchudzających, gdyż potęguje uczucie sytości oraz spowalnia przenikanie glukozy do krwiobiegu. Surowa ma bardzo niski indeks glikemiczny.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera