Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielce. Niezwykłe instrumenty muzyczne już wkrótce na wystawie w Filharmonii Świętokrzyskiej

Opr. MiK
Muzeum Ludowych Instrumentów
Od 15 lutego w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach będziemy mogli odbywać niezwykłą podróż po Południowej Europie. A to za sprawą wystawy "Mediteranea - instrumenty południowoeuropejskie w zbiorach Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu". Niezwykłe instrumenty zagoszczą w sali Karola Anbilda do 5 kwietnia 2013 roku.

Szydłowieckie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych ma przyjemność zaprezentować zbiory z grupy strunowych instrumentów szarpanych, pochodzące głównie z południowej części Europy. Tego rodzaju instrumenty przeniknęły do kultury europejskiej za pośrednictwem Arabów, Persów oraz Greków i były unowocześniane i udoskonalane przez wieki ich użytkowania.

Poprzez rozwój budowy i techniki gry na strunowych instrumentach szarpanych dziś występuje niezliczona ilość ich odmian na całym świecie. Warto choćby wymienić harfy i liry wywodzące się z Zachodniej Azji oraz Europy (od 3000 lat p. n. e.). Nie wolno zapomnieć o lutniach, które miały swój początek w Mezopotamii (XVII w. p. n. e.) oraz ich odmiany takie jak teorban, arcylutnia, bałałajka i banjo, cytary (wywodzące się z citoli - instrumentu trubadurów francuskich), mandoliny, domry i obecnie chyba najbardziej rozpowszechnione w muzyce popularnej gitary.

Wystawę "Mediterranea" tworzy kolekcja lutnio-gitar i kilku typów mandolin a także skrzypce, gitara i akordeon zbudowane na wzór włoskich instrumentów.

- Prezentujemy ciekawe 6-strunne lutnio-gitary z pięknymi ozdobnymi rozetami w miejscach otworów rezonansowych - mówi Zofia Radwańska z Muzeum Ludowych Instrumentów w Szydłowcu. - Niezwykły jest fakt, że każdy instrument posiada rozetę o innym kształcie - geometrycznym oraz floralnym (różanym i winnej latorośli). Ornamentykę stosowano również na innych elementach instrumentów. Na uwagę zasługuje jedyna w kolekcji lutnio-gitara z główką zakończoną postacią aniołka.

Kolekcję instrumentów szydłowieckiego muzeum upiększa zbiór 8-strunnych sopranowych i altowych mandolin typu neapolitańskiego i portugalskiego. Każdy instrument posiada na płycie wierzchniej inkrustację chroniącą przed zniszczeniem powierzchni w trakcie użytkowania, a szczególnie cenna jest mandolina neapolitańska, z ozdobną intarsją przedstawiającą postać grajka.

Szydłowieckie instrumenty cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród zwiedzających wystawy muzealne. Na wystawie znajduje się lutnio-gitara o pięknej symetrycznej rozecie, która została uwieczniona w dłoniach Bohuna w filmowej ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza "Ogniem i Mieczem" w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Otwarcie wystawy w piątek, 15 lutego, o godzinie 18.30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kielce. Niezwykłe instrumenty muzyczne już wkrótce na wystawie w Filharmonii Świętokrzyskiej - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie