Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowcy krytykują drogowców za przebudowę ulicy Mieszka I

Marcin WALASIK [email protected]
Wielu radomskich kierowców, przekonuje, że zamiast ulicy Mieszka I należy przebudować jednopasmowy, zniszczony odcinek ulicy Żółkiewskiego.
Wielu radomskich kierowców, przekonuje, że zamiast ulicy Mieszka I należy przebudować jednopasmowy, zniszczony odcinek ulicy Żółkiewskiego. Tadeusz Klocek
Projekt przebudowy ulicy Mieszka I podzielił radomskich kierowców. Wielu uważa, że nie jest to najpilniejsza inwestycja.

Marek Ziółkowski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu:

- Przebudowa ulicy Mieszka będzie kosztować blisko 25 milionów 383 tysiące złotych. Za tę kwotę nie dałoby się zbudować nawet wiaduktu na ulicy Żółkiewskiego, bo potrzeba na to ponad 40 milionów złotych. Na przebudowę ulicy Żółkiewskiego i alei Wojska Polskiego będziemy starali się o dofinansowanie z funduszy zewnętrznych, ponieważ budżet miasta nie jest stanie samodzielnie udźwignąć tak dużych inwestycji.

O generalny remont prosi się też aleja Wojska Polskiego, stanowiąca miejski odcinek krajowej „dwunastki”. Wzdłuż ruchliwej arterii nie ma nawet chod
O generalny remont prosi się też aleja Wojska Polskiego, stanowiąca miejski odcinek krajowej „dwunastki”. Wzdłuż ruchliwej arterii nie ma nawet chodników. Tadeusz Klocek

O generalny remont prosi się też aleja Wojska Polskiego, stanowiąca miejski odcinek krajowej "dwunastki". Wzdłuż ruchliwej arterii nie ma nawet chodników.
(fot. Tadeusz Klocek)

Nasi czytelnicy pytają, czemu do przebudowy została wybrana ulica Mieszka I, a nie jakaś inna ważna arteria, na przykład ulica Żółkiewskiego lub aleja Wojska Polskiego. Miejscy drogowcy przyznają, że obie te arterie wymagają remontu. Na ten cel potrzeba jednak znacznie większych środków i dofinansowania z funduszy zewnętrznych.

Dyskusja na temat tego, czy należy wyremontować istniejący odcinek ulicy Mieszka I oraz wybudować jej jednopasmowe przedłużenie do ulicy Witosa rozgorzała przede wszystkim na lokalnych forach internetowych. Po artykule informującym o podpisaniu umowy z wykonawcą tej inwestycji, odezwało się do nas kilku kierowców.

WSKAZUJĄ PILNE INWESTYCJE

Wielu z nich uważa, że w obecnej chwili nie jest to najpilniejsza inwestycja drogowa, która poprawi układ komunikacyjny miasta. Wskazują ważniejsze arterie do remontu, które obsługują ruch tranzytowy. Są to ulica Żółkiewskiego (od Zbrowskiego do Kozienickiej) i cała aleja Wojska Polskiego.

- Na wiadukcie nad torami kolejowymi w ciągu ulicy Żółkiewskiego są tak głębokie koleiny, że zimą wolę tamtędy nie jeździć, gdyż gromadzi się w nich lód. Zamiast budować przedłużenie ulicy Mieszka I, należy przebudować ten fragment krajowej "dziewiątki" - uważa pan Janusz z Radomia.

W opłakanym stanie jest również aleja Wojska Polskiego. - Niebawem ludzie z różnych zakątków Polski a nawet świata przyjadą na międzynarodowe pokazy lotnicze. Przecież ta jedna z głównych dróg w mieście wygląda fatalnie. Nierówny asfalt składa się z łat, a wzdłuż ruchliwej jezdni nie ma nawet chodnika - mówi nasz czytelnik.

Na same budowy wiaduktów nad torami kolejowymi na ulicach Żółkiewskiego i alei Wojska Polskiego potrzeba kilkadziesiąt milionów złotych.
Na same budowy wiaduktów nad torami kolejowymi na ulicach Żółkiewskiego i alei Wojska Polskiego potrzeba kilkadziesiąt milionów złotych. Tadeusz Klocek

Na same budowy wiaduktów nad torami kolejowymi na ulicach Żółkiewskiego i alei Wojska Polskiego potrzeba kilkadziesiąt milionów złotych.
(fot. Tadeusz Klocek)

MIASTO NIE UDŹWIGNIE

Miejscy drogowcy przyznają, że obie arterie wymagają generalnego remontu. Na ten cel potrzeba jednak dużych środków, więc nie ma szans na rozpoczęcie robót bez dofinansowania z funduszy zewnętrznych. Nie zgadzają się jednak z opiniami kierowców, którzy twierdzą, że przebudowa ulicy Mieszka I jest na razie zbędna.

- Koszt tej inwestycji wyniesie blisko 25 milionów 383 tysiące złotych. Za taką kwotę nie dałoby się zbudować wiaduktu na ulicy Żółkiewskiego, bo na sam ten obiekt potrzeba ponad 40 milionów, nie mówiąc już o jezdniach i infrastrukturze towarzyszącej - informuje Marek Ziółkowski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Nie znaczy to, że miejscy drogowcy zrezygnowali z planów przebudowy odcinka krajowej "dziewiątki". Starają się zdobyć pieniądze z funduszy zewnętrznych na ten cel. Zniszczona po latach aleja Wojska Polskiego również jest przewidziana do przebudowy. Jednak w tym przypadku też nie wiadomo, kiedy ruszy inwestycja.

- W przygotowaniu jest projekt. Były jednak odwołania od decyzji środowiskowej w sprawie lokalizacji ekranów dźwiękochłonnych. Będziemy starali się o dofinansowanie z funduszy zewnętrznych, ponieważ budżet miasta nie jest stanie samodzielnie udźwignąć takiej inwestycji. Koszt wyniesie zapewne kilkadziesiąt milionów złotych, ale dopóki nie mamy projektu, nie jesteśmy w stanie go sprecyzować - mówi Marek Ziółkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie