Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze atakują! Jakie choroby przenoszą? Jak wyciągnąć kleszcza?

kamzap
Kleszcze atakują! Jakie choroby przenoszą? Jak wyciągnąć kleszcza?
Kleszcze atakują! Jakie choroby przenoszą? Jak wyciągnąć kleszcza? pixabay
Wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami w roku musimy liczyć się z zagrożeniem jakie ze sobą niosą. W naszym kraju obserwuje się ciągły wzrost populacji niebezpiecznych pajęczaków jakimi są kleszcze. Wywołują groźne dla zdrowia choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jak się przed nimi ustrzec?

Kleszcze najczęściej wybierają miejsca często uczęszczane przez ludzi i zwierzęta jak np. leśne ścieżki gdzie będą czekały na nas na liściach lub źdźbłach traw, maksymalnie na wysokości 1,5 metra nad ziemią. Ofiarą kleszczy możemy stać się tak naprawdę wszędzie, a nie tylko w lesie. Możemy spotkać je również na trawniku, w przydomowym ogródku lub parku miejskim.

Ukłucia kleszczy są dla nas niewyczuwalne z uwagi na to, że ich ślina zawiera substancje przeciwbólowe. Na nasze nieszczęście mogą znajdować się w niej również wirusy i bakterie, niejednokrotnie groźne dla człowieka. Na ich skutek może dojść do zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu lub boreliozę.

W przypadku tej pierwszej choroby dysponujemy skuteczną szczepionką zalecaną przez Ministerstwo Zdrowia. Więcej problemów jest z boreliozą, ponieważ dopiero trwają badania nad skuteczną szczepionką. Jak na razie możemy jedynie stosować zasadę zdrowego rozsądku polegającą na dokładnym obejrzeniu własnego ciała po tym kiedy wrócimy ze spaceru. Najczęściej możemy znaleźć kleszcze za uszami, w pachwinach, w zgięciach łokci czy pod kolanami. Kiedy na swojej skórze zlokalizujemy już pasożyta jedynym skutecznym narzędziem do jego usunięcia jest pęseta lub inne przeznaczone specjalnie do tego celu przyrządy. Poniższy film prezentuje jak należy to zrobić.

Zgłoś się do lekarza, jeżeli w okolicy ukąszenia w ciągu 6-60 dni pojawi się rumień o średnicy minimum 5 cm, z centralnym przejaśnieniem (tzw. rumień wędrujący). Zaczerwienie widoczne w pierwszych 6 dniach po ukąszeniu przez kleszcza nie jest rumieniem wędrującym, tylko stanem zapalnym lub miejscową reakcją alergiczną. Sygnałem ostrzegawczym dla nas powinny być także inne objawy, tj. powiększenie węzłów chłonnych, stany podgorączkowe, bóle głowy, stawów czy mięśni, które pojawią się kilka-kilkanaście miesięcy od ukąszenia.

Warto o tym wszystkim pamiętać podczas pierwszych wiosennych spacerów, jeżeli chcemy, żeby pozostały z nich same miłe wspomnienia.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie