Kodeks Drogowy 2019 - zmiany. Pojawi się nowy obowiązek dla...

  Kodeks Drogowy 2019 - zmiany. Pojawi się nowy obowiązek dla kierowców [22.03.2019]

  Mariusz Michalak

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Prace nad przepisami regulującymi jazdę na suwak przeciągają się od wielu lat. Ta zasada ma wkrótce pojawić się w projekcie nowelizacji kodeksu drogowego.
  Jazda na suwak polega na tym, by w momentach, kiedy droga się zwęża, a jeden z pasów zanika, wpuszczać auta z tego pasa na główny pas. Kierowcy z głównego pasa mogą jechać płynnie, ale zostawiając między sobą odpowiednio dużo odstępu, tak, by pojedynczo wpuszczać kierowców z zanikającego pasa. Ta metoda sprawdza się w zachodnich krajach i pozwala szybko rozładowywać korki.

  Jazda na suwak z dobrowolnej ma się stać obowiązkowa.
  Obecnie w Polsce można zobaczyć znaki mówiące o tzw. jeździe na suwak. Za ich nieprzestrzeganie nie grożą jednak żadne sankcje. Nie jest przesądzone jaki mandat będzie mógł dostać kierowca po zmianach jeśli się nie zastosuje do nowego przepisu.

  Zobacz także: 61 lat na karku i 184 kilometry na liczniku [wideo]

  Regulacje mają utemperować poczynania tzw. szeryfów drogowych, którzy złośliwie blokują możliwość włączenia się do ruchu pojazdów ze zwężającego się pasa ruchu. Przypomnijmy. Mandat za blokowanie pasa ruchu wynosi od 50 do 500 zł.

  Odpowiednie rozporządzenie ma pojawić się w Rządowym Centrum Legislacji jeszcze w tym roku. W przypadku ponownych opóźnień resortu, posłowie z sejmowej komisji infrastruktury zabiorą się za podanie własnych propozycji.

  Co sądzisz o tych zmianach? Skomentuj sprawę na forum: >> tutaj <<
  Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 PYTAŃ - QUIZ - KLIKNIJ NA ZDJĘCIE]
  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (12) forum.echodnia.eu

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY