Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kolej na Radom" hasłem Uliczki Tradycji w Radomiu! Resursa prosi radomian o dostarczanie archwialiów związanych z kolejnictwem w Radomiu

Barbara Koś
- Budujcie „kolej”  razem z nami!  Czekamy na skany dawnych zdjęć i dokumentów dotyczących tej tematyki. Chodzi o archiwalia do 1939 r. Czekamy pod adresami: resursa.radom@wp.pl; resursa@resursa.radom.pl. Mamy nadzieję, że spotkamy się, jak zwykle, w drugi weekend września - mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej.
- Budujcie „kolej” razem z nami! Czekamy na skany dawnych zdjęć i dokumentów dotyczących tej tematyki. Chodzi o archiwalia do 1939 r. Czekamy pod adresami: [email protected]; [email protected]. Mamy nadzieję, że spotkamy się, jak zwykle, w drugi weekend września - mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej. Barbara Koś
"Kolej na Radom" - tak brzmi hasło tegorocznej Uliczki Tradycji” organizowanej jak co roku przez Resursę Obywatelską. Tematem imprezy będzie historia radomskiej kolei. - Budujcie „kolej” razem z nami! - apeluje dyrekcja Resursy. - Czekamy na skany dawnych zdjęć i dokumentów dotyczących tej tematyki. Chodzi o archiwalia do 1939 roku.

-To dobry czas, by zrobić porządki w domowych archiwach a potem współtworzyć z nami przewodnik po kolejowej historii miasta. Czekamy pod adresami: [email protected]; [email protected]. Mamy nadzieję, że spotkamy się, jak zwykle, w drugi weekend września - mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej.

Dlaczego właśnie kolej?

- Kolej miała zasadniczy wpływ na rozwój Radomia- przypomina Renata Metzger.- Wybudowana w latach 1882 -1885 Kolej Iwanogrodzko - Dąbrowska biegnąca przez Radom, dostarczyła impuls do rozbudowy miasta - powstały nowe dzielnice przemysłowe z licznymi fabrykami,nowe ulice i dzielnice mieszkalne, obiekty użyteczności publicznej.

Rozwój Radomia w oparciu o kolej trwał i w II RP. W 1918 roku radomscy kolejarze dali wyraz swojego patriotyzmu, aktywnie uczestnicząc w wyzwalaniu miasta spod okupacji austriackiej. To także dzięki nim miasto było wolne już 2 listopada. Powstające na początku lat 20. duże firmy jak na przykład, Fabryka Broni, czy potem te w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, też kooperowały ściśle z koleją.

Podkreślmy za inicjatorami tematyki Uliczki, że duże znaczenie miała w II RP dla miasta budowa linii Radom- Warszawa. A także i to, że w 20-leciu międzywojennym właśnie w Radomiu była siedziba Radomskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, która obejmowała teren województw kieleckiego i lubelskiego, sięgając za Łuck.

Dyrekcja była znaczącym pracodawcą w Radomiu, podobnie jak podległe jej firmy remontowe, naprawcze. Kolejarze zaś aktywnie włączali się w życie kulturalne i społeczne miasta, dla szkolenia kadr kolejowych powstała specjalna szkoła do której ściągała młodzież z Polski południowej i wschodniej.

Renata Metzger i cały „sztab organizacyjny” Uliczki przypominają też dwa ciekawe dla historii kolei w Radomiu fakty. Otóż twórcą linii iwangrodzko- dąbrowskiej był Jan Bogumił Bloch, urodzony w 1836 r. w Radomiu, który z czasem zasłynął jako „król kolei żelaznych” i polski kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla.
Kolei w mieście, a więc potem i nowoczesnego miasta, nie byłoby też bez innego radomianina - Karola Potkańskiego (historyka i etnografa, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego). To on podarował swoje grunty pod budowę stacji kolejowej.

-Na wszytko to - pracę i poświęcenie jednostek, grup, dla dobra ogółu, dla Polski i "małej Ojczyzny", na ważne aspekty historii gospodarczej - zwrócimy uwagę podczas "Uliczki Tradycji"- sumuje Renata Metzger.

Dla zgłębienia tematu warto obejrzeć publikowane na stronie internetowej Resursy niezwykle ciekawe fotki z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Ukazują uroczystości w listopadzie 1934 roku w związku z oddaniem do użytku linii Warszawa - Radom. Wcześniej podróż do stolicy odbywaliśmy drogą okrężną, przez Dęblin.

Co jeszcze jest na zdjęciach?

Przecięcie symbolicznej wstęgi na torach przez premiera Leona Kozłowskiego, poświęcenie linii kolejowej, Radom, pierwszy pociąg z Warszawy zmierzający do Radomia, pierwszy pociąg nowej linii na stacji Radom i wjazd pierwszego pociągu do Radomia.

Uliczka Tradycji

Ta największa i najbardziej znana impreza Resursy jest interdyscyplinarną, romantyczną wycieczką w dwudziestolecie międzywojenne Radomia – tych magicznych czasów, kiedy nasze miasto tętniło życiem, a wielokulturowość przydawała mu kolejnych wymiarów.

Dzięki Resursie, w drugi weekend września cofamy się o kilkadziesiąt lat, bo placówka zaprasza radomian na wielkie plenerowe wydarzenie (choć i we wnętrzach sporo się dzieje). Koncerty, spektakle, rewie mody, kabarety, stare kino, dawne dania i napitki, kiermasze staroci, pokazy dawnych aut, parady wojskowe, sesje popularnonaukowe... Wymieniać można jeszcze długo.

Dość rzec, że „Uliczka Tradycji” bawiąc uczy. A tłumy radomian, w większości przebranych w kreacje z tamtych lat, które rokrocznie odwiedzają Resursę i okolice, by pobawić się w stylu retro, świadczą o tym, że mieszkańcom naszego miasta podoba się ta inicjatywa, której co roku przyświeca odrębne hasło-klucz. Było już o rzemiośle, policjantach i złodziejach, wojskowych, szkole........Teraz będzie kolej.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

ZOBACZ KONIECZNIE: Koronawirus w regionie radomskim. RAPORT

CZYTAJ TAKŻE:

Przerażająco pusta Galeria Słoneczna w Radomiu. Zobacz zdjęcia!

Koronawirus w Radomiu? Totalne pustki w Galerii Słonecznej! ...

Czegoś takiego jeszcze nie było! Kolejki przez cały sklep, przebrane półki i wypełnione po brzegi wózki. Mieszkańcy Radomia w środę po ogłoszeniu przez rząd decyzji o zamknięciu szkół i wielu instytucji hurtowo robią zakupy i przygotowują się na pojawienie się koronawirusa.

Koronawirus w Radomiu? Sklepy oblężone! Mieszkańcy hurtowo r...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie