Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolej Radom - Warszawa. Nowy rozkład jazdy i kolejne utrudnienia dla podróżnych

Janusz Petz
W Dobieszynie, na kolejowej trasie numer osiem wykonawca prowadzi prace ziemne.
W Dobieszynie, na kolejowej trasie numer osiem wykonawca prowadzi prace ziemne. Tadeusz Klocek
Długi czas podróży okrężnymi trasami, autobusowa komunikacja zastępcza, opóźnienia - do tego przyzwyczaili się podróżni jeżdżący pociągami po modernizowanych trasach kolejowych. Od 1 września wchodzi w życie nowy kolejowy rozkład jazdy, który oznacza kolejne utrudnienia dla podróżnych.

Jeszcze do 1 września podróżni, którzy chcą się wydostać z Radomia do Warszawy muszą na dworcu PKP wsiąść do autobusu kolejowej komunikacji zastępczej dostać się w ten sposób do Strzyżyny, gdzie czeka na nich pociąg jadący do Warszawy.

Od 1 września, w związku z modernizacją trasy, zamknięty będzie cały odcinek z Radomia do Warki. Autobus będzie jeździł aż do Warki i w drugą stronę z Warki do Radomia, zabierając po drodze pasażerów na stacjach Lesiów, Bartodzieje, Wola Bierwiecka, Kruszyna, Dobieszyn, Strzyżyna. Jednak przystanki na mniejszych stacjach nie będą dotyczyły wszystkich połączeń. W niektórych przypadkach autobus pominie mniejsze przystanki i zatrzyma się w Warce, a następnie w Lesiowie. Podróżni muszą więc uważnie studiować rozkłady jazdy.

Okrężne drogi

Zanim rozpoczęła się modernizacja trasy kolejowej z Warki do Radomia kolejarze planowali skierować ruch pociągów z Radomia do Warszawy z prawej strony Wisły - kolejową trasą numer 7 z Lublina do Warszawy. Nic z tego nie wyszło, bo z placu budowy kolejowej siódemki zeszła włoska firma Astaldi. Linia miała być ponownie przejezdna na przełomie roku.
Po znalezieniu nowego wykonawcy ruszyły prace, a dziś kolejarze zapowiadają, że ruch pociągów z Lublina przez Nałęczów, Puławy i Dęblin zostanie przywrócony po jednym torze pod koniec września. Ruszy budowa drugiego toru. Cała inwestycja będzie jednak miała przynajmniej roczne opóźnienie.

Nowy rozkład jazdy obowiązuje od 1 września do 19 października, ale w Kolejach Mazowieckich nie uzyskaliśmy potwierdzenia, że w najbliższym czasie będzie można już skierować pociągi na linię lubelską. W nieco krótszym czasie niż do tej pory będą jeździły z Radomia do Warszawy pociągi PKP Intercity. W tym przypadku składy kierowane są na Centralną Magistralę Kolejową. Przyśpieszenie kursowania pociągów było możliwe dzięki zakończeniu prac modernizacyjnych na jednym z odcinków magistrali.

Szybka kolej do Warszawy

Przebudowa kolejowej trasy numer 8 na odcinku Warka - Czachówek ma kosztować 216 milionów złotych. Prace na odcinku Warka - Radom będą droższe, bo większy jest też zakres robót. Ten odcinek ma kosztować 429 milionów złotych. Całość ma być gotowa w połowie 2021 roku. Wtedy pociągi pasażerskie pojadą z prędkości 160 kilometrów na godzinę, a czas podróży z Radomia do stolicy wyniesie 75 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie