Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejki w serwisach. Kierowcy masowo montują instalacje gazowe

Tomasz DYBALSKI, [email protected]
- W ciągu miesiąca zakładamy 35-40 nowych instalacji gazowych – mówi Sylwester Wilczek, właściciel Auto-Gaz Centrum.
- W ciągu miesiąca zakładamy 35-40 nowych instalacji gazowych – mówi Sylwester Wilczek, właściciel Auto-Gaz Centrum. Tadeusz Klocek
Do serwisów montujących w samochodach instalacje gazowe zaczynają ustawiać się kolejki. Przy gwałtownie rosnących cenach benzyny, jazda na LPG to spora oszczędność.

Sylwester Wilczek, właściciel firmy Auto-Gaz Centrum

Większą liczbę klientów obserwujemy głównie po kolejnych doniesieniach w mediach o planowanych podwyżkach paliwa. Wtedy na montaż instalacji trzeba poczekać nawet tydzień. Wzmożony ruch w serwisie jest także zawsze na początku wakacji, kiedy ludzie planują letnie wyjazdy.

A może gaz ziemny?

A może gaz ziemny?

Samochody napędzane CNG, czyli sprężonym gazem ziemnym nie zdobyły na razie w Polsce popularności. Głównie ze względu na duży koszt instalacji - około 6 tysięcy złotych (bardzo drogie są zbiorniki na gaz) i małą liczbę stacji tankowania metanem. Z drugiej strony to najtańsze dostępne w tej chwili paliwo. Metr sześcienny gazu ziemnego kosztuje 2,58 złotego. Samochód przeciętnie spala nawet o 20 procent mniej gazu niż paliwa. Przykładowo, dla samochodu spalającego 10 litrów benzyny, koszt przejechanie 100 kilometrów to ok. 51 złotych. Jadąc na LPG zapłacimy ok. 28 złotych. Koszt gazu ziemnego nie powinien przekroczyć 21 złotych.

Do firmy Auto-Gaz Centrum miesięcznie przyjeżdża 35-40 kierowców, którzy chcą założyć instalację gazową w swoich samochodach. - Każda informacja o podwyżce cen benzyny sprawia, że przyjeżdżają do nas kolejni zainteresowani - mówi Sylwester Wilczek, właściciel serwisu.

DWA RAZY TANIEJ

Cena LPG rośnie wolniej niż etyliny, a o w ostatnim czasie nawet spadła o kilka groszy za metr sześcienny. Dziś trzeba zapłacić na propan-butan od 2,35 do 2,45 złotego za metr sześcienny.

Ceny etyliny 95 wahają się od 5,10 złotego do nawet 5,35 za litr. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że samochód spala około 20 procent więcej LPG niż benzyny, to koszt jazdy jest nawet dwa razy niższy.

Montaż instalacji gazowej w samochodach opłaca się zwłaszcza tym, którzy jeżdżą dużo. Koszt takiego montażu, wynoszący od 1100 złotych w starszych samochodach, a w nowszych od 1900 do 2500 złotych zwraca się wtedy dość szybko.

KUPUJĄ AUTA NA GAZ

Michał Owczarski z Radomia, który kilka tygodni temu zmienił samochód mówi, że zamontowana w aucie instalacja gazowa była jednym z ważniejszych kryteriów, jakimi kierował się przy wyborze pojazdu. - Samochodem jeżdżę dosyć dużo, dlatego jazda na gazie to dla mnie spore oszczędności - przekonuje radomianin.

Warto dodać, że coraz więcej producentów nowych aut oferuje jako opcję samochody z instalacją LPG.

TAŃSZE CNG, ALE…

Alternatywa dla LPG jest montaż instalacji CNG. Niewielu się jednak na to decyduje. Jedyną w Radomiu stację tankowania sprężonym gazem ziemnym prowadzi radomskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. - Kilka radomskich firm ma samochody napędzane gazem ziemnym - mówi Leszek Lach, prezes MPK. - Prywatnych aut nie jest dużo. To w zdecydowanej większości pojazdy sprowadzone z zachodu z zamontowaną już instalacją CNG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie