Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejki w Urzędzie Miejskim w Radomiu. Wszyscy chcą zdążyć ze złożeniem deklaracji o źródłach ciepła. W czwartek, 30 czerwca mija termin

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
W Radomiu deklaracje o źródłach ciepła można składać w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego przy ulicy Kilińskiego.
W Radomiu deklaracje o źródłach ciepła można składać w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego przy ulicy Kilińskiego. Tadeusz Klocek
Choć na złożenie deklaracji o tym, jakie mamy źródło ogrzewania w domu był rok to większość z nas zwlekała z tym do ostatniej chwili. Efekt to kolejki w Biurze Obsługi Mieszkańca w radomskim Urzędzie Miejskim. - Od dwóch tygodni mamy mały armagedon, deklaracje wpływają lawinowo - przyznaje Marcin Sekuła, kierownik Biura Obsługi Mieszkańca w Radomiu.

Dziś mija termin zgłoszenia źródła ogrzewania. Spóźnialscy mogą słono zapłacić

Deklaracje o źródłach ogrzewania składają właściciele domów i zarządcy nieruchomości, czyli na przykład kamienic - wspólnoty mieszkaniowe, czy osiedli mieszkaniowych, także spółdzielnie. Co ważne deklaracje dotyczą zarówno lokali mieszkalnych, jak i budynków niezamieszkałych. Trafiają one do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, którą prowadzi Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Deklaracje można składać za pośrednictwem internetu, potrzebny jest Profil Zaufany lub e-dowód. Jeśli, ktoś chce wypełnić papierowy formularz musi się zgłosić do właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu gminy lub miasta. I w ostatnich dniach tam jest prawdziwe oblężenie,, bo choć czas na dopełnienie formalności był od lipca ubiegłego roku to większość z nas czekała do ostatniej chwili. Termin upływa w czwartek 30 czerwca. Są przewidziane kary dla spóźnialskich, to 5 tysięcy złotych!

W Urzędzie Miejskim w Radomiu deklaracje są przyjmowane w Biurze Obsługi Mieszkańca, na parterze Urzędu Miejskiego, przy wejściu od strony ulicy Kilińskiego. Od wielu dni stoją tam kolejki mieszkańców z deklaracjami.

- W ciągu roku oczywiście też mieszkańcy składali deklaracje, ale oblężenie zaczęło się tak naprawdę w połowie czerwca i tak od dwóch tygodni tych deklaracji spływają dziesiątki. Przyjmując je od razu sprawdzamy, czy są dobrze wypełnione, żeby później nie ściągać nikogo do uzupełnienia. Żeby ułatwić mieszkańcom pracowaliśmy także w ostatnią sobotę, przyjęliśmy tego dnia około 60 deklaracji, to nie dużo, bo w tygodniu, spływa ich tyle w ciągu godziny. W ostatnich dniach, także w czwartek, 30 czerwca Biuro jest czynne do godziny 17.30

- mówi Marcin Sekuła.

Do tej pory, w systemie z Radomia jest około 14,6 tysiąca deklaracji o źródłach ogrzewania. To te wprowadzone przez miejskich urzędników, ale też złożone internetowo przez mieszkańców.

- Mamy jeszcze około 8 - 9 tysięcy deklaracji papierowych nie wprowadzonych do systemu. Ale zgodnie z przepisami mamy na to czas do końca tego roku - wyjaśnia Marcin Sekuła.

W Radomiu tych deklaracji powinno być złożonych około 30 tysięcy. Jest około połowy.

- Ale my jesteśmy w czołówce gmin, jeśli chodzi o liczbę złożonych deklaracji - mówi Marcin Sekuła.

A, co z tymi, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku? - Oczywiście będziemy przyjmować deklaracje przez cały czas. Przypominam też, że osoby, które wymienią piec tez mają obowiązek złożenia deklaracji, mają na to 14 dni od uruchomienia nowej instalacji - dodaje Marcin Sekuła.

Jak złożyć deklarację o źródle ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków?

Deklarację można złożyć:

  • drogą elektroniczną: przez internet, za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu na stronie www.zone.gunb.gov.pl. Jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób składania deklaracji;
  • w formie papierowej: wypełniony formularz można przesłać lub złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim, ulicy Kilińskiego 30, w Biurze Obsługi Mieszkańca (parter) lub w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa, pokój 310 (III piętro).

Druki formularzy wraz ze wzorami są dostępne na stronie: www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to spis, w którym znajdą się kompleksowe informacje, dotyczące źródeł ogrzewania budynków. Celem jej stworzenia jest poprawa jakości powietrza, walka ze smogiem i pomoc w wymianie tak zwanych kopciuchów.
Szczegółowe informacje i wzory deklaracji w załącznikach.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie