Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna biogazownia powstanie w gminie Orońsko? Inwestycja już budzi sprzeciw mieszkańców

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
W październiku 2019 roku mieszkańcy gminy Orońsko odbyli konsultacje w sprawie biogazowni z ekspertami z tego zakresu.
W październiku 2019 roku mieszkańcy gminy Orońsko odbyli konsultacje w sprawie biogazowni z ekspertami z tego zakresu. Archiwum
Na granicy powiatu szydłowieckiego i radomskiego ma powstać biogazownia rolnicza. Może stanąć na terenie gminy Orońsko. Warto podkreślić, że to kolejna próba postawienia takiego obiektu, ale tym razem o dwukrotnie większej mocy.

Mieszkańcy gminy Orońsko już od września 2019 roku żyją z myślą, że niedługo na ich terenie może powstać biogazownia. Choć pierwsza inwestycja została wstrzymana przez konserwatora zabytków, to niedawno dowiedzieli się, że prywatny inwestor chce postawić kolejną tego typu inwestycję.

Kolejna inwestycja

Przypomnijmy, pierwsza biogazownia ma powstać w Guzowie, niecały kilometr od Orońska, blisko Centrum Rzeźby Polskiej. Ludzie dowiedzieli się o tej inwestycji dwa lata temu przypadkiem, bo ten obiekt nie przekraczałby mocy 500 kilowat. Mieszkańcy mieli pretensje do wójta Nosowskiego o to, że nie zwołał konsultacji, ale nie miał takiego obowiązku. Budowa w końcu ruszyła kilka miesięcy temu, ale została wstrzymana przez konserwatora zabytków. Powodem jest fakt, że blisko biogazowni występują złoża krzemienia czekoladowego. Jaki wpływ inwestycja miałaby na krzemień? Naukowcy właśnie to chcą ustalić.

Teraz informacja o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie drugiej biogazowni pojawiła się w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Orońsko. Firma Kadex z Radomia złożyła wniosek pod koniec czerwca w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Warto nadmienić, że moc elektryczna tej biogazowni ma wynieść prawie tysiąc kilowatów, a więc dwa razy więcej niż w przypadku Guzowa. W sprawie inwestycji ma się wypowiedzieć między innymi Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie, szydłowiecki sanepid, Wody Polskie w Warszawie.

Bliskość zabudowań

Biogazownia rolnicza ma powstać w miejscowości Chronówek w gminie Orońsko, przy granicy ze wsią Garno w gminie Wolanów, w powiecie radomskim. To odległość około pięciu kilometrów od centrum Orońska. - Nie jestem zadowolony, że takie inwestycje powstają - mówi nam wójt Henryk Nosowski na pytanie o turystykę gminy i powstanie drugiej ewentualnej biogazowni. - Nie mogłem odmówić wszczęcia postępowania, to musi przejść całą procedurę oddziaływania na środowisko. Czekamy na rozwój wydarzeń - mówił nam włodarz. Nosowski dodał jednocześnie, że przedsiębiorca pochodzi z gminy Wolanów, a na terenie gminy Orońsko ma uprawę kukurydzy. Według wójta, inwestycja ma powstać w miejscu, w którym nie ma zaludnienia i dużego ruchu turystycznego.

Nieco inaczej widzi to Mariusz Wojcieszak, radny z Chronówka. Z jego relacji wynika, że biogazownia może stać nawet 200 metrów od pięcioosobowej rodziny. - Jest tam również firma POL-MADI zajmująca się hodowlą zwierząt. Mieszkańcy nie są zadowoleni, ponieważ działki są w małej odległości od biogazowni. Poinformowaliśmy też ludzi z Garna, bo oni nie wiedzieli o tej inwestycji. Mamy zebranych ponad 300 podpisów przeciwnych biogazowni - mówi nam Wojcieszak. Radny z Chronówka podkreśla, że gmina Orońsko jest gminą turystyczną i tak powinno zostać. - Wokół mojego domu ludzi wykupili kilka działek, przyjeżdżają z Radomia, tu się przeprowadzają. Takie rzeczy powinny powstawać tam, gdzie są pola, a nie zabudowania - kończy.

Ludzie przede wszystkim boją się tego, że inwestycja będzie miała negatywny wpływ na ich zdrowie i codzienne życie, środowisko, ponadto że uciążliwe sąsiedztwo obniży też wartość okolicznych działek i walory turystyczne Orońska. Boją się hałasu, fetoru, dewastacji dróg przez samochody jeżdżące do biogazowni.

Przewodniczący Rady Gminy Orońsko, Sylwester Różycki podkreśla, że rada jest na etapie podjęcia uchwały promocji gminy z uwzględnieniem krzemienia czekoladowego. Autor programu wskazuje, że zaletą rozwoju turystyki w gminie jest brak przemysłu i działalności mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na ruch turystyczny. Teren nie powinien być skażony przemysłem, a sama gmina ma bardzo duży potencjał turystyczny. Samorząd jest na etapie opracowania Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego dla całej gminy Orońsko stosownie do podjętej uchwały Nr XIV/82/19 z dnia 15 listopada 2019.

- Jak najszybsze uchwalenie studium pozwoliłoby na wyznaczenie potencjalnych terenów i wskazanie funkcji zagospodarowania danych obszarów w gminie. Pozwoliłoby to na świadome i odpowiedzialne lokalizowanie różnych inwestycji - mówi przewodniczący Sylwester Różycki. W ostatnim czasie, oprócz dwóch biogazowni, na terenie gminy Orońsko są prowadzone postępowania w sprawie budowy sortowni oraz składowiska odpadów które również spotkały się ze sprzeciwem. - Podjęcie Planów Zagospodarowanie Przestrzennego jak i Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego w gminie ułatwi inwestowanie potencjalnym przedsiębiorcom w wyznaczonych obszarach przy zachowaniu kierunku rozwoju i podwyższaniu jakości egzystencji mieszkańców - kończy Różycki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie