Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne karabinki MSBS Grot z Fabryki Broni dla Straży Granicznej

jp
Groty w rękach żołnierzy Wojska Polskiego. Identyczną broń, ale w dwóch wersjach długości luf dostaną pogranicznicy.
Groty w rękach żołnierzy Wojska Polskiego. Identyczną broń, ale w dwóch wersjach długości luf dostaną pogranicznicy. Fabryka Broni
Straż Graniczna kupuje kolejne karabinki Msbs Grot w Fabryce Broni „Łucznik”. 22 października została podpisana umowa na dostawę 228 sztuk tej broni. Wartość kontraktu, który ma zostać zrealizowany do 20 grudnia 2019 roku, to ponad 2 miliony złotych.

Zamówione przez pograniczników 93 karabinki będą mieć lufy standardowe o długości 16 cali, pozostałe zaś zostaną wyposażone w dwa zestawy luf: o długości 16 cali oraz 10,5 cala. Lufy są elementem, który można bardzo łatwo i szybko wymienić. Przy użyciu dostarczonego w zestawie klucza można to zrobić w niecałą minutę. Broń z lufą o długości 16 cali jest używana do działań w terenie otwartym, zaś z krótszą lufą jest wykorzystywana w terenie zurbanizowanym oraz w ciasnych i wąskich pomieszczeniach.

Straż Graniczna jest pierwszą formacją, która kupuje karabinki Msbs Grot z krótką lufą. Podpisana 22 października umowa jest kolejną zawartą pomiędzy Fabryką Broni, a Strażą Graniczą w tym roku.

Na początku lipca został podpisany kontrakt na dostawę 228 karabinków MSBS GROT o wartości prawie 2 milionów złotych. Dostawy zrealizowano do września tego roku.

Obecnie radomskie przedsiębiorstwo realizuje gigantyczną, największą po 1989 roku umowę, dotyczącą dostaw dla polskiej armii 53 tysięcy sztuk karabinków Grot. Wartość tego kontraktu to pół miliarda złotych, a broń trafi do niemal wszystkich rodzajów wojsk, w tym głównie do tworzonych właśnie brygad obrony terytorialnej. Całe zamówienie ma zostać zrealizowane do 2020 roku. Aby sprostać temu zadaniu „Łucznik” zainwestował w nowe maszyny i urządzenia około 90 milionów złotych. W sumie fabryka kupiła około 70 nowoczesnych i bardzo precyzyjnych urządzeń. Większość z nich to sterowane numerycznie centra frezarskie i tokarskie.

Karabinek Grot to w 100 procentach polska konstrukcja - dzieło konstruktorów z Radomia oraz specjalistów z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W ubiegłym roku fabryka dostarczyła wojsku 490 sztuk Grotów w wersji reprezentacyjnej, co pozwoliło zastąpić polską konstrukcją karabinów sowieckich używanych przez kompanie reprezentacyjne.

Do tej pory Grot znany był jako Modułowy System Broni Strzeleckiej. Rodzina karabinków otrzymała wspólną nazwę „Grot”, upamiętniającą generała dywizji Stefana Roweckiego, pseudonim „Grot”. Był on legionistą i żołnierzem września 1939 roku, komendantem głównego Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, jednym z twórców polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny. Na razie karabinki Grot w różnych wersjach trafiają do polskich formacji, ale przedsiębiorstwo szuka nabywców w różnych zakątkach świata.

Classic w Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie