Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne spotkanie w Radomskim Centrum Onkologii. Rozmawiali o profilaktyce raka i o psychicznym podejściu do choroby

Łukasz Kościelniak
W czwartkowe popołudnie w Radomskim Centrum Onkologicznym odbyło się kolejne spotkanie profilaktyczne.
W czwartkowe popołudnie w Radomskim Centrum Onkologicznym odbyło się kolejne spotkanie profilaktyczne. Tadeusz Klocek
Za nami kolejne cykliczne spotkanie w ramach Akademii Onkologicznej, której organizatorem i pomysłodawcą jest Radomskie Centrum Onkologii. Tym razem głównym tematem była profilaktyka chorób nowotworowych głowy i szyi.

Akademia Onkologiczna to cykl spotkań specjalistów z pacjentami oraz zainteresowanymi osobami, które odbywają się regularnie już od trzech lat.

- Są one kierowane do osób, które są chore na nowotwór, mają taką osobę w rodzinie czy wśród znajomych i chciałyby dowiedzieć się więcej na ten temat. Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na nowotworach głowy i szyi. Powiemy o metodach leczenia, o objawach, o tym jakie badania należy wykonać - mówi Izabela Leśkiewicz, rzecznik prasowy Radomskiego Centrum Onkologii.

Bogaty program

Czwartkowe spotkanie było adresowane przede wszystkim dla kobiet i mężczyzn w przedziale wiekowym od 40 do 65 lat. Program został podzielony na cztery części: dwie pierwsze poprowadził doktor nauk medycznych Robert Bibik, który jest specjalistą radioterapii onkologicznej. Pierwszy panel nosił tytuł "Z nowotworem na "ty" - wszystko co warto wiedzieć o chorobie naszych czasów", natomiast drugi "Palę, piję i ciągle "chrypię' - objawy, czynniki ryzyka i prewencja nowotworów głowy i szyi".

W trakcie dwóch krótkich wykładów Bibik opowiedział o czynnikach powodujących zwiększone zachorowanie na raka, a także o objawach i sposobach leczenia. - Rak coraz częściej nie jest już wyrokiem, powoli staje się chorobą przewlekłą. Kiedyś ludzie umierali na zapalenie płuc, teraz jest to już wyleczalne. Na nowotwory się choruje, nowotwory się leczy i z nowotworów się wychodzi - tłumaczy Leśkiewicz.

Dwa kolejne panele - "Myśli, emocje, ciało - naczynia połączone. Psychoprofilaktyka oczami psychoonkologa" oraz "Kiedy zapala się rezerwa - jak dbać o siebie, gdy bliski choruje - poprowadziła psychoonkolog Radomskiego Centrum Onkologii, Katarzyna Binkiewicz.

- W trakcie wykładu będziemy mówić o tym jak należy o siebie dbać, żeby nie zachorować, ale również jak zachowywać się, gdy już zachorujemy lub choroba nowotworowa dotknie kogoś z naszej rodziny. Nastawienie psychiczne jest bardzo ważne i odgrywa dużą rolę w procesie leczenia - mówi Katarzyna Binkiewicz, psychoonkolog Radomskiego Centrum Onkologii.

Spore zainteresowanie

Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Organizatorzy już od kilku tygodni prowadzili zapisy. Uczestnicy nie ukrywali, że takie spotkania są potrzebne. Głównie po to, żeby wiedzieć jak postępować w przypadku zachorowania na nowotworów oraz jak się przed nim chronić.

Organizatorzy podkreślali, że przez to spotkanie chcieli też pokazać, że rak nie jest wyrokiem. - Leczenie jest trudne i długie, ale przy odpowiednim wsparciu i kompleksowej opiece medycznej da się je przetrwać i wyjść z choroby - wyjaśnia Leśkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie