Kolejny sukces orkiestr Grandioso z Radomia i ze Zwolenia. Nasze orkiestry podbijają świat

Barbara Koś
Oto moment sukcesu Grandioso na podium!
Oto moment sukcesu Grandioso na podium! Tadeusz Krzyczkowski - Archiwum Grandioso
Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso zdobyła Złoty Medal i została wicemistrzynią Mistrzostw Europy Orkiestr w Rastede w Niemczech. Młodzieżowa Orkiestra ze Zwolenia zdobyła tam trzecie miejsce.

Mistrzostwa Europy Orkiestr w Rastede, Niemcy, odbyły się 28-30 czerwca i wzięło w nich udział 70 orkiestr z 7 krajów, w tym także goście z Malezji i Tajlandii. Mistrzostwa w Rastede rozgrywane są bowiem w formule Open: mogą w nich brać udział także zespoły z poza Europy. Pośród 3 tysięcy 200 uczestników znalazły się dwie orkiestry z regionu radomskiego: Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia. Z Polski wzięły udział jeszcze cztery zespoły z Gorzowa, Siedlic, Pońca, Goleniówa, i Gryfice.

To była Parada!

W konkurencji „Parada Marszowa” Orkiestra Grandioso została Wicemistrzynią Europy plus Złoty Medal, a Orkiestra ze Zwolenia zajęła trzecie miejsce Mistrzem Europy została orkiestra z Niemiec. Obie polskie orkiestry uzyskały oficjalne zaproszenie do udziału w Olimpiadzie Muzycznej w Kerkrade - Holandia w 2021 roku.

W konkurencji „Przemarsz i gra w miejscu” w kategorii orkiestr dętych Orkiestra Grandioso zajęła 2 miejsce plus Złoty Medal, orkiestra zwoleńska uplasowała się na 7 pozycji plus srebrny Medal).Tamburmajorka Orkiestry Grandioso, Julia Rogala, zajęła w tej konkurencji 1 miejsce, a Angelika Toporek z orkiestry w Zwoleniu drugie.

Wielkie show

W konkurencji „Show - Musztry Paradnej”,Orkiestra Grandioso, jako jedyna z polskich zespołów zakwalifikowała się do ścisłego finału. W finale zajęła ostatecznie 5 miejsce uzyskując srebrny medal. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia wystąpiła w tej konkurencji w kwalifikacjach zajmując 17 miejsce i - Srebrny Medal. Tę konkurencję wygrała orkiestra z Tajlandii.

W konkurencji Koncert Orkiestra Grandioso wystąpiła w najwyższej klasie trudności zajmując 4 miejsce z bardzo wysokim wynikiem plus Złoty Medal z wyróżnieniem! W rywalizacji tamburmajorów Mistrzostw Europy najlepszą okazała się Julia Rogala z Orkiestry Grandioso. Kolor medalu i punktacja zaświadcza o poziomie wykonawczym uczestnika danej konkurencji.

Dyrygent się cieszy

-Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągniętych wyników, okupionych ciężką pracą całego zespołu - mówi Dariusz Krajewski, dyrygent Grandioso. - Przygotowaliśmy się cały rok, a ostatnie dwanaście dni przed mistrzostwami spędziliśmy na codziennych próbach w Radomiu oraz na warsztatach we Wrześni. Chciałbym podziękować radomskim instytucjom za udostępnianie boisk do naszych ćwiczeń MOSiR-owi, szkołom podstawowym numer 13 i 6 oraz wszystkim, którzy wyrazili chęć pomocy w tym zakresie. W przygotowaniach pomógł bardzo zakupiony przez Stowarzyszenie Grandioso bus do transportu instrumentów, gdyż podczas show wykorzystywaliśmy bardzo dużo instrumentów perkusyjnych: kotły, wibrafon,czy ksylofon, które należało transportować każdorazowo na różne boiska w mieście. Po raz pierwszy w tworzonym show wykorzystaliśmy flagi rozpoczynając działalność nowej sekcji - color guards.

Chcą mistrzostw w Radomiu

- Bardzo chcielibyśmy zorganizować podobne mistrzostwa w Radomiu- podkreśla Dariusz Krajewski. - Zgłoszony przeze mnie do Budżetu Obywatelskiego projekt organizacji Mistrzostw Polski Orkiestr jest świetną okazją do wykorzystania potencjału dwóch zespołów z regionu radomskiego, które mają już europejską renomę.Jak dodaje dyrygent, Orkiestra Grandioso wybrała się na mistrzostwa do Niemiec w 94-osobowym składzie.

Przypomnijmy, że orkiestra Grandioso jest ceniona i znana za granicą właśnie dzięki sukcesom na Mistrzostwach Świata Orkiestr Marszowych mistrzostwach Europy w Rastede oraz licznych festiwalach w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Rumunii, Niemczech i Francji.