Kolejny sukces Roberta Grudnia. 11 sierpnia koncert w...

  Kolejny sukces Roberta Grudnia. 11 sierpnia koncert w Radomiu

  /pok/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Projekt artystyczny Roberta Grudnia pod tytułem "Powstanie Warszawskie 1944 - Z miłości do Ojczyzny" dopiero co się rozpoczął, a już można o nim mówić jako o sukcesie. W Radomiu jego odsłonę zobaczymy 11 sierpnia.
  Znany aktor Jerzy Zelnik ( z prawej) nie tyko uczestniczy w projektach Roberta Grudnia, ale stworzył też projekt symbolicznej barykady.

  Znany aktor Jerzy Zelnik ( z prawej) nie tyko uczestniczy w projektach Roberta Grudnia, ale stworzył też projekt symbolicznej barykady. ©archiwum prywatne

  Radomski wirtuoz organowy rozpoczął ogólnopolski cykl artystyczny w hołdzie powstańcom warszawskim. Pierwsze koncerty spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem

  Pierwszy koncert odbył się 2 sierpnia w Jędrzejowie w województwie świętokrzyskim. Na ołtarzu kościoła OO. Cystersów stanęła symboliczna barykada, według projektu znanego aktora Jerzego Zelnika. On też w przejmującym scenariuszu, składającym się z poezji i prozy powstańczej, przekazywał nadzieje i emocje dni walki o stolicę.

  ŻOŁNIERSKIE PIOSENKI

  Pieśni i piosenki żołnierzy warszawskich tłumnie zgromadzona publiczność usłyszała w wykonaniu Dominika Sutowicza, wybitnego tenora młodego pokolenia. Na organach grał Robert Grudzień, pomysłodawca i główny organizator cyklu. Znany muzyk i kompozytor wykonał między innym własny utwór dedykowany powstańcom warszawskim.

  - Walki o niepodległą Ukrainę, pokazały że historia nie jest tylko przeszłością, a jej znajomość pozwala rozumieć współczesność. Wielokrotnie dawał temu wyraz Lech Kaczyński tworząc Muzeum Powstania Warszawskiego, które dziś jest najnowocześniejszą placówką w kraju. Św. Jan Paweł II wielokrotnie wzywał do zachowania szacunku dla historii Polski i jej bohaterów. Dziś wypełniamy to przesłanie - wyjaśnia Robert Grudzień.

  KOLEJNE KONCERTY

  Kolejny koncert artyści dali w niedzielę, 3 sierpnia w Wolborzu w województwie łódzkim.
  - Już pierwsze dwa wieczory z muzyką i literaturą powstańczą dowiodły, że projekt podoba się publiczności. Każdy z koncertów zgromadził tłumy widzów, którzy nagradzali artystów gromkimi owacjami - mówiła Kamila Wrzesińska, uczestniczka koncertu.

  Kolejny koncert miał odbyć się 5 sierpnia w Stalowej Woli, w 150-tą rocznicę śmierci Romualda Traugutta, ostatniego przywódcy powstania styczniowego. Na stokach cytadeli warszawskiej oddał życie w imię tych samych wartości, za które walczyli i ginęli powstańcy 1944 roku. Tę ciągłość pokoleń ujmuje też scenariusz koncertu w klasztorze Braci Mniejszych w Stalowej Woli.

  WYSTĘP W RADOMIU

  Następne koncerty odbędą się w Lublinie i w Warszawie w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych. W stolicy wystąpi światowej sławy organista, profesor Colin Andrews z Indiana University w USA. Słowo wiążące opracowała Anna Drela, dziennikarz i historyk. Komentarz wprowadzający wygłosi doktor Andrzej Wroński ze Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, z którą to organizacją Robert Grudzień stale współpracuje. 11 sierpnia artyści wystąpią w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu, a 7 września zaprezentują się w katedrze Świętego Floriana w Warszawie, zaś tydzień później w bazylice Świętego Krzyża, również w stolicy.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia