MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny zabytkowy nagrobek na radomskim cmentarzu odzyska dawną świetność

/bk/
- Grób był już bardzo zdewastowany upływem czasu i brakiem nadzoru i wymaga odnowienia – mówi konserwator, Wojciech Wdowski- z prawej.
- Grób był już bardzo zdewastowany upływem czasu i brakiem nadzoru i wymaga odnowienia – mówi konserwator, Wojciech Wdowski- z prawej. Barbara Koś
Staraniem Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Limanowskiego w Radomiu w środę rozpoczął się remont zabytkowego grobu Nowickich i Wysockich, zbudowanego w stylu neoklasycyzmu w I połowie XIX wieku.
Nagrobek będzie gotowy przez 1 listopada tego roku
Nagrobek będzie gotowy przez 1 listopada tego roku Barbara Koś

Nagrobek będzie gotowy przez 1 listopada tego roku
(fot. Barbara Koś)

Remont prowadzi radomska firma Regulus pod nadzorem konserwatora, Wojciecha Wdowskiego.
- Grób był już bardzo zniszczony i wymagał odnowienia - mówi Janusz Wieczorek.

To jedyny na radomskim cmentarzu taki okazały nagrobek typu urna na postumencie pełen harmonii i elegancji.

Z postumentu odpadały już płyty a z jednej strony zrobiono sobie nawet śmietnik - pracownicy firmy pokazują nam zbiorowisko odpadków i plastykowych butelek po wodzie. Urna wieńcząca postument została zdjęta, ponieważ również wymaga renowacji.

Kto jest pochowany w grobie? Jan Nowicki (1767 - 1865), a także jego rodzina i potomkowie. Jan Nowicki był rzemieślnikiem, starszym cechu cieśli a także właścicielem nieruchomości w Radomiu przy ulicy Żeromskiego 29, (dawniej Lubelskiej 250), którą wybudował w latach 1823- 1824 w miejsce istniejącego tam ogrodu.

- Dom był murowany, piętrowy, kryty gontem - mówi Janusz Wieczorek.

Nie miał Jan szczęścia do żon, które umierały mu młodo. Tekla Nowicka z Nowakowskich (1789 - 1835), to pierwsza żona Jana. Julianna Nowicka z Magierowskich (1807 - 1836) to druga żona Jana. W grobie spoczywa też Marianna Nowicka z Janiszewskich, trzecia żona Jana Nowickiego, oraz Magdalena Nowicka z Janowskich,(1800 - 1867) czwarta żona Jana Nowickiego.

Pozostali członkowie rodu to Ksawery Nowicki (1827 - 1860), Jan Nowicki (1767 - 1865), a także Florentyna Wysocka (1857 - 1859) córka Jana I Julii z Nowickich, Henryk Wysocki (1856 - 1859), syn Jana i Julii z Nowickich oraz Jan Wysocki (1829 - 1864) żonaty z Julią Nowicką.

Remont nagrobka kosztować będzie 25 tysięcy złotych i pochłonie dochód z ostatniej kwesty przeprowadzonej przez Społeczny Komitet. Gotowy będzie przed tegorocznym Dniem Wszystkich Świętych.

Jak powiedział nam Janusz Wieczorek, Komitet ma w planie następny grób. Będzie to grób Wacława Kotowicza, orlątka lwowskiego, pochodzący z początku XX wieku. Na remont grobu najstarszego nauczyciela pochowanego na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego chcą zebrać pieniądze radomscy pedagodzy. Dane takiego grobu są ustalane.

Napisów już prawie nie widać
Napisów już prawie nie widać Barbara Koś

Napisów już prawie nie widać
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie