Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koło Gospodyń Wiejskich z Głowaczowa uczy, jak wykorzystywać zioła. Wszystko dzięki programowi "Działaj Lokalnie"

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Głowaczowianki" zachęcają "Wróćmy do ziół". Niedawno zorganizowały warsztaty z wicia wianków, potrzebne zioła i kwiaty zebrały na okolicznych łąkach.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Głowaczowianki" zachęcają "Wróćmy do ziół". Niedawno zorganizowały warsztaty z wicia wianków, potrzebne zioła i kwiaty zebrały na okolicznych łąkach. Archiwum prywatne/Facebook
Panie z Głowaczowa postanowiły zachęcić mieszkańców do powrotu do starych praktyk zbierania i wykorzystywania ziół. Chcą zebrać swoje doświadczenia, podpytać najstarszych mieszkańców i swoją wiedzą podzielić się z innymi. Chcą też zorganizować spotkanie z zielarką. Do wspólnych działań namawiają też dzieci.

Koło Gospodyń Wiejskich "Głowaczowianki" dostały dotację z tegorocznej edycji programu Działaj Lokalnie prowadzonego także w powiecie kozienickim przez Fundację "Koalicja dla Młodych" z Białobrzegów. Panie dostały dotacje na realizację projektu "Wróćmy do ziół". Jak same mówią celem projektu jest powrót do starych praktyk zbierania ziół i czerpania korzyści z darów natury. - Po ustaniu pandemii koronawirusa chętnie wyjdziemy na spacer po łące, lesie. Pochylimy czoła nad Matką – Naturą. To może nam dać radość i zdrowie. My nie jesteśmy panami przyrody, ale jej częścią. Możemy korzystać z jej darów dla ratowania zdrowia, w kuchni, w kosmetykach, do dekoracji - przekonują gospodynie z Głowaczowa.

Panie zorganizowały już warsztaty wicia wianków. Zaprosiły dzieci z Głowaczowa. Dzień wcześniej zorganizowały wyprawę po zioła i kwiaty na okoliczne łąki. - Poznałyśmy wiele kwiatów, ziół, ich właściwości i zastosowanie. Zebrałyśmy wiele z nich na warsztaty wicia wianków z dziećmi oraz do suszenia w ramach działań związanych z projektem - relacjonują gospodynie. - Zanim zaczęłyśmy wicie wianków, dzieci poznały nazwy kwiatów i ziół. Dowiedziały się, że przyrodę trzeba szanować, bo dzięki niej żyjemy.

Dla uczestników spotkania członkinie Koła Gospodyń Wiejskich upiekły ciasto z owocami, ciasteczka i muffinki. Każdy uczestnik otrzymał po kilka wianków związanych wstążeczką, a najmłodsze dzieci w nagrodę za pracę i cierpliwości otrzymały wianki na głowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie