Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja promującą drugi tom monografii "Dzieje Radomia. Tom II. 1795 – 1915 " odbyła się w Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Barbara Koś
Barbara Koś
Jest to wyjątkowe wydawnictwo, które będzie opisywało w czterech tomach pełną historię dziejów Radomia- podkreślił dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Leszek Ruszczyk.
Jest to wyjątkowe wydawnictwo, które będzie opisywało w czterech tomach pełną historię dziejów Radomia- podkreślił dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Leszek Ruszczyk. Tadeusz Klocek
Konferencja promującą drugi tom monografii "Dzieje Radomia. Tom II. 1795 – 1915."odbyła się w środę, lutego, w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu. Zaprezentowano też innowacyjną sieć edukacyjną, tworzoną we współpracy Muzeum z Samorządowym Centrum.

Konferencja promującą drugi tom monografii "Dzieje Radomia. Tom II. 1795 – 1915."odbyła się w środę, lutego, w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu

Na konferencję przyszło bardzo wielu nauczycieli i bibliotekarzy zainteresowanych nie tylko przeszłością swego miasta, ale także samym dziełem - jest to przecież wyjątkowe wydawnictwo, które będzie opisywało w czterech tomach pełną historię dziejów Radomia.

Podkreślił to dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Leszek Ruszczyk, witając gości.

- Wystawa stała Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Gąsce i Esterce, czyli Muzeum Historii Radomia prezentuje naszą historię ukazując genealogię, powstanie miasta oraz najważniejsze etapy jego rozwoju. Natomiast monografia uzupełnia tę wiedzę, prezentując sferę badawczą - mówił Leszek Ruszczyk.

Obecni na spotkaniu wicemarszałek Samorządu Województwa Mazowieckiego, Rafał Rajkowski, a także Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia, zaznaczyli znaczenie wydawnictwa dla historii miasta.

- Monografia historii Radomia to niezwykle ważne przedsięwzięcie - mówił Mateusz Tyczyński. -Nie możemy mówić o kompleksowej edukacji historycznej, regionalnej bez kompleksowo zebranego materiału od tych najdawniejszych dziejów do najnowszych. Budujemy coś, co zostawimy po sobie na kolejne dziesiątki lat. To jest niesamowicie ważne, jako taki fundament do budowania świadomości lokalnej i dumy z przywiązania do miejsca.

- Radom czekał na to wydawnictwo czterdzieści lat. Radomianie zasługują na taką historyczną wiedzę, która ma swoje korzenie w badaniach naukowców. Zespół, który tworzy tę monografię świadczy o tym, że to bardzo dobra książka, do której trzeba zajrzeć. Każdy radomianin powinien znać historię swojego miasta - mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

O pracy nad wydawnictwem mówili jego autorzy: Krzysztof Latawiec i Sebastian Piątkowski.

- Ten tom dotyka przeróżnych kwestii związanych z dziejami Radomia w XIX wieku i na początku XX wieku. Od kwestii związanych z Radomiem i jego rolą jako ośrodka administracyjnego, poprzez funkcjonowanie mieszkańców miasta w różnych sferach np. wyznaniowej, gospodarczej, własnościowej. Ale też klęski elementarne, rozwój gospodarczy miasta, czyli przede wszystkim handel, rolnictwo, przemysł, kolej. Monografia dotyka przeróżnych kwestii - mówił Krzysztof Latawiec. - Książka jest napisana prostym i dostępnym językiem.

Monografia historii Radomia to doskonały materiał, pozwalający poznać bogatą historię naszego miasta. Dowiadujemy się, jakimi zajęciami parali się nasi przodkowie, jak funkcjonował samorząd miasta, oświata, jakie ważne wydarzenia polityczne miały miejsce w naszym mieście. To pierwsze, pełne kompendium wiedzy o Radomiu.

Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali egzemplarz monografii, będącej efektem współpracy miasta i Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wydania monografii podjęły się wspólnie: Resursa Obywatelska i Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

W 2023 roku planowane było wydanie dwóch tomów. Tomy trzeci i czwarty powstaną do roku 2026, po zakończeniu kompleksowych badań. Tom trzeci obejmie lata 1915/1918–1945, a tom czwarty - lata 1945–2022.

Dwa pierwsze tomy już teraz można nabyć w kasie muzeum.

Na konferencji była też mowa o powstającej innowacyjnej sieci edukacyjnej, tworzonej we współpracy Muzeum imienia Malczewskiego z MSCDN Wydział w Radomiu.

Będzie to platforma interdyscyplinarna mająca na celu inspirację uczniów i rozwijanie ich zainteresowań poprzez funkcjonalne wykorzystanie bogactwa muzealnych zasobów.

Dyskutowano dlaczego warto dołączyć do tej sieci. Warto. Jej celem jest funkcjonalne wykorzystanie zasobów muzealnych, inspirujące działania poza murami szkoły, zindywidualizowane podejście dostosowane do różnych grup przedmiotowych, niezależnie od nauczanej dziedziny oraz rozwój umiejętności pedagogicznych poprzez szkolenia, warsztaty i materiały dydaktyczne.

Sieć stworzy też możliwość wymiany doświadczeń, pomysłów i inspiracji z innymi nauczycielami, budując silną społeczność wspierającą się nawzajem.

zobacz galerię[przycisk_galeria]

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto