Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec brodzenia w błocie? Znowu remontują park Kościuszki

Sok
W piątek rozpoczęły się prace przy przebudowie parku Kościuszki. Alejki będą przebudowane, by piesi mogli spacerować bez przeszkód.
W piątek rozpoczęły się prace przy przebudowie parku Kościuszki. Alejki będą przebudowane, by piesi mogli spacerować bez przeszkód. Tadeusz Kościuszki
Rozpoczęła się dawno oczekiwana modernizacja w parku imienia Kościuszki. Jeszcze w tym roku zostaną położone płyty granitowe na głównych alejkach, by piesi nie grzęźli w błocie po każdych opadach.

Wcześniej Urząd Miasta rozstrzygnął przetarg w sprawie przebudowania alejek. Przetarg wygrała firma P.P.H.U. Bruker z Radomia, a wszystkie prace modernizacyjne będą kosztować 1 112 255 złotych brutto.

Miasto mogło rozpocząć inwestycję dzięki przesunięciu pieniędzy z projektów unijnych, z których finansowana jest modernizacja dwóch innych parków w mieście: Leśniczówki i Starego Ogrodu.

PRACE CAŁE LATO

Umowa została podpisana i prace właśnie się rozpoczęły. Przypomnijmy, że park leży w strefie zabytkowej i na wszystkie roboty trzeba uzyskać zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Taką zgodę konserwatora już mamy. Chcemy jak najszybciej przeprowadzić całą inwestycję - mówi Eugeniusz Kaczmarek, dyrektor wydziału inwestycji Urzędu Miasta w Radomiu.

Alejki nie będą asfaltowane, a zbudowane z płyt granitowych, takich samych, z jakich jest zrobiona aleja biskupa Jana Chrapka. Nie wszystkie alejki zyskają nową nawierzchnię, a jedynie te najważniejsze. Często te alejki są wykorzystywane, jako główne ciągi piesze, by można było przejść z jednej strony parku na drugi.
Wykonawca ułoży z płyty granitowe na pięciu głównych alejkach, a także wokół altany. Przy alejkach będzie też obramowanie z kostki granitowej. Długość alejek do utwardzenia - około 1012 metrów.

KŁOPOT Z KAŁUŻAMI

Jednak nawet po przebudowie woda z parku, pojawiająca się po ulewach - raczej nie zniknie. W parku nie ma drenażu, bo dendrolodzy sprzeciwiają się układaniu drenów w parku. Tymczasem już kilka metrów pod ziemią znajdują się pokłady gliny. Ta warstwa gliny nie przepuszcza wody głębiej i co jakiś czas tworzą się kałuże, a nawet rozlewiska.

Jednak w trakcie modernizacji, pięciu miejscach, zostaną wykonane otwory odwadniające. To ma zapobiec powstawaniu rozlewisk.

Przypomnijmy, że poprzednia rewitalizacja parku imienia Tadeusza Kościuszki kosztowała 7 milionów 253 tysięcy złotych miliona złotych i miała miejsce w 2010 roku. Przebudowa od początku wzbudzała kontrowersje, bo mieszkańcy skarżyli się na wiele usterek w parku. Teraz będą poprawione.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie