Koniec papierowych zwolnień. Wolniejszy internet złodziejem...

  Koniec papierowych zwolnień. Wolniejszy internet złodziejem czasu lekarzy

  jp

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Do radomskiego oddziału ZUS wpłynęło w poniedziałek ponad 2 tysiące elektronicznych zwolnień lekarskich.

  Do radomskiego oddziału ZUS wpłynęło w poniedziałek ponad 2 tysiące elektronicznych zwolnień lekarskich. ©Janusz Petz

  Przeciążone platformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych spowodowały w poniedziałek, że niektórzy lekarze tracili mnóstwo czasu, aby wystawić zwolnienie lekarskie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja, że już wszystko chodzi dobrze, ale medycy wciąż skarżą się, że elektroniczne zwolnienia lekarskie są złodziejami ich cennego czasu.
  Do radomskiego oddziału ZUS wpłynęło w poniedziałek ponad 2 tysiące elektronicznych zwolnień lekarskich.

  Do radomskiego oddziału ZUS wpłynęło w poniedziałek ponad 2 tysiące elektronicznych zwolnień lekarskich. ©Janusz Petz

  Od soboty 1 grudnia obowiązują w Polsce jedynie zwolnienia lekarskie wystawione drogą internetową. Dopuszczalne są wyjątki - wtedy, gdy nie ma prądu, albo nie działa sieć, ale lekarz i tak musi w ciągu trzech dni wprowadzić dokument do systemu. Przez weekend w Polsce wpłynęło 10 tysięcy zwolnień lekarskich. Jednak już w poniedziałek doszło do problemów. System działał wolno, wieszał się, a wielu lekarzy traciło czas, aby cierpliwie przebić się przez sieciowe przeszkody.
  Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej takie utrudnienie miało dotknąć około 3 procent lekarzy w całej Polsce. Po południu w poniedziałek wszystko już miało „chodzić” dobrze i przez cały dzień wpłynęło 151 tysięcy zwolnień, z czego 2038 w radomskim oddziale ZUS, czyli porównywalną ilość z czasami, gdy e-zwolnienia nie były obowiązkowe.

  Przestoje, wolne połączenie  - Zdarzały się przestoje. System działał wolniej. Odczuli to zwłaszcza użytkownicy, którzy mają wolniejsze połączenie internetowe. Trzeba się było wykazać cierpliwością, może w grę wchodziło to, że sesje niewprawnych lekarzy trwały jeszcze zbyt długo, ale zwiększyliśmy diametralnie przepustowość łączy i wtedy ten ruch się rozładował - powiedział Piotr Olewiński, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  W radomskim oddziale ZUS przyjęto w poniedziałek 3 papierowe, wystawione na starych druczkach, czyli już nieprawidłowe zwolnienia lekarskie. Na Mazowszu takich zwolnień było 16. Czy pacjent powinien się obawiać, że wystawiono mu bezprawne zwolnienie ? - Pracownicy ZUS niezwłocznie skontaktują się z lekarzami, którzy je wystawili, z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. W pierwszych dniach po wprowadzeniu zmian zakład chce pomóc tym medykom we wdrożeniu się w nowy system. Liczymy, że wszyscy dostosują się do obowiązujących przepisów. Pracownicy ZUS będą też w bieżącym kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze zwolnienia papierowe, tak by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas - powiedział Piotr Olewiński.

  Złodziej czasu lekarza  Wśród lekarzy panują różne opinie na temat zinformatyzowania zwolnień lekarskich. Młodzie lekarze zazwyczaj są zadowoleni, bo obecnie nie muszą fatygować się co tydzień do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby dostarczyć kopie zwolnień. - Mimo to, uważam, że to nie jest praca dla lekarza. Lekarz powinien leczyć, badać pacjenta, zebrać wywiad, a nie traci czas na rozwiązywanie problemów informatycznych. To niby nie jest duży problem, ale jednak czasami duża strata czasu. To nie jest żadne 3 minuty, bo internetu nie da się przyśpieszyć - mówi radomska lekarka Teodora Słoń. Dodaje, że z nowymi przepisami wiąże się strata czasu, gdy pacjent przyjdzie po kilku dniach i poprosi o wydruk, bo takie jest życzenie pracodawcy, albo gdy pacjentem jest cudzoziemiec.


  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.

  Łukash zagrał w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Boże Narodzenie z przymrużeniem oka czyli najlepsze MEMY na święta  Życzenia na Boże Narodzenie. Śmieszne, krótkie, świąteczne SMS


  Top 10 restauracji w Radomiu według portalu TripAdvisor. Gdzie dobrze zjesz?
  Rejestr pedofilów i gwałcicieli ZDJĘCIA NAZWISKA

  Przestępcy z regionu radomskiego. Oni są poszukiwani przez policję [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE - część I]

  Przestępcy z regionu radomskiego. Oni są poszukiwani przez policję [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE - część II]

  [b]Powiedział mamie, że nie przyjedzie na Święta, a potem zrobił jej niespodziankę. Jak zareagowała? (STORYFUL/x-news)  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »