Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec uciążliwego objazdu w centrum Radomia! (nowe fakty)

Marcin WALASIK [email protected]
W czwartek wreszcie otwarto dla ruchu wszystkich pojazdów całe skrzyżowanie ulic Malczewskiego, Kelles-Krauza i Wernera.
W czwartek wreszcie otwarto dla ruchu wszystkich pojazdów całe skrzyżowanie ulic Malczewskiego, Kelles-Krauza i Wernera. Ilustracja
Otworzyli gotowe skrzyżowanie po kilku miesiącach opóźnienia.

Tak było

Według pierwotnych planów miejskich drogowców, przebudowa wszystkich ulic wokół Centrum Słonecznego miała potrwać do końca listopada zeszłego roku. Wykonawca nie dotrzymał tego terminu, tłumacząc się niesprzyjającą pogodą. Kolejny termin zakończenia inwestycji wyznaczono na 17 maja, jednak też nie został on dotrzymany. Na podstawie zawartego aneksu do umowy, od 2 czerwca miejscy drogowcy zaczęli naliczać kary warszawskiej firmie Strabag w wysokości 46 tysięcy 600 złotych za każdy dzień zwłoki. Łącznie naliczono wykonawcy około 2 miliony złotych kar umownych.

Zgodnie z zapowiedzią miejskich drogowców, w czwartek wreszcie odbył się odbiór przebudowanych ulic wokół Centrum Słonecznego. Po kilku miesiącach opóźnienia, dopuszczono do ruchu całe skrzyżowanie ulic Malczewskiego, Kelles-Krauza i Wernera.

Oznacza to, że mogą jeździć przez nie już wszystkie pojazdy. Dotychczas z dwóch wlotów (ulicy Malczewskiego od strony Resursy Obywatelskiej i Wernera) mogły korzystać tylko autobusy komunikacji miejskiej. W czwartek wykonawca ściągał barierki z jezdni i tymczasowe oznakowanie.

MUSZĄ UZUPEŁNIĆ BRAKI

- Do piątku mają zniknąć wszystkie tablice oraz znaki informujące o objazdach. Cała inwestycja została odebrana, co oznacza, że przestały być naliczane kary za opóźnienie - informował w czwartek po południu Marek Ziółkowski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Wykonawca dostanie w protokole odbioru inwestycji listę rzeczy do uzupełnienia lub poprawienia. - Między innymi nie ma jeszcze części zieleni, uwzględnionej w projekcie. Nie ma to już jednak żadnego wpływu na organizację ruchu - dodaje Marek Ziółkowski.
CZY ZAPŁĄCĄ KARY?

Przypomnijmy, że wykonawca nie zgadza się z naliczonymi karami umownymi. Jeszcze przed kilkoma dniami, warszawska firma Strabag winę za kilkumiesięczne opóźnienie inwestycji przerzucała na miejskich drogowców.

- Wykonawca dostanie w protokole odbioru inwestycji listę rzeczy do uzupełnienia lub poprawienia. Po dokonaniu tych prac zajmiemy się kwestią rozliczenia inwestycji. Na pewno nie umorzymy kar umownych, które zostały naliczone wykonawcy - informuje Kamil Tkaczyk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie