Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z "osiedlowym bałaganem"? W Radomiu będzie System Informacji Miejskiej

/inia/
To świetny pomysł z tymi nazwami osiedli – mówi Justyna Seta, radomianka. – I tak każdy nazywa je po swojemu a tak nazwy zostaną uporządkowane. Łatwiej będzie zorientować się w Radomiu i nam i przyjezdnym.
To świetny pomysł z tymi nazwami osiedli – mówi Justyna Seta, radomianka. – I tak każdy nazywa je po swojemu a tak nazwy zostaną uporządkowane. Łatwiej będzie zorientować się w Radomiu i nam i przyjezdnym. Tadeusz Klocek
Czy to Idalin czy już Janiszpol, Potkanów czy Żakowice? Już wkrótce ten problem zostanie rozwiązany. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji wspólnie z Urzędem Miejskim chcą podzielić Radom na 56 osiedli. W tym celu rozpoczyna konsultacje społeczne.

Gdzie można zobaczyć mapy?

Gdzie można zobaczyć mapy?

Mapy z proponowanym, nowym podziałem Radomia na osiedla będą wyłożone do wglądu w dni powszednie, w godzinach 7:30-15:30 w następujących miejscach:
- Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu, ulica Moniuszki 5 (III piętro, pokój 7);
- Urząd Miejski w Radomiu, ulica Żeromskiego 53 (Referat Marketingu Miasta i Inicjatyw Społecznych, pokój 103).
- Strona internetowa www.mzdik.pl w dziale konsultacje

Wszelkie uwagi i sugestie najlepiej z uzasadnieniem prosimy nadsyłać w formie pisemnej w terminie do 13 stycznia 2012 roku włącznie na adres: Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji, 26-600 Radom, ulica Traugutta 30/30A z dopiskiem "Konsultacje społeczne". Można też skorzystać z poczty elektronicznej, pisząc na adres e-mail: [email protected]. Poszczególne zgłoszenia, podpisane imionami oraz nazwiskami autorów, zostaną później komisyjnie przeanalizowan

Mieszkańcy Radomia uważają, że konkretny podział na osiedla jest bardzo potrzebny. - Czasem sam się zastanawiam czy mieszkam na Glinicach czy Ustroniu - mówi jeden z mieszkańców ulicy Kwiatkowskiego w Radomiu. - Wiele osób nazywa sobie osiedla jak im wygodnie a często okazuje się, że nie mają racji.

CHCĄ UJEDNOLICIĆ

Obecnie w Radomiu nie ma jasno wyznaczonych granic poszczególnych osiedli. Dla potrzeb postępowań administracyjnych stosowany jest podział na obręby geodezyjne.

- Kłopot polega jednak na tym, że ich granice nie zawsze są zgodne z tradycyjnym podziałem na osiedla, funkcjonującym w świadomości mieszkańców - mówi Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu. - Na przykład według podziału geodezyjnego zalew mielibyśmy na Halinowie, chociaż nikt nie ma wątpliwości, że jest to zalew na Borkach, cmentarz komunalny byłby na Wincentowie, ale każdy wie, że jest na Firleju. Podobnie Centrum Handlowe Echo usytuowane byłoby na Gołębiowie, Centrum Handlowe M1 na Młodzianowie, Fabryka Łączników na Jeżowej Woli, a Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich na Godowie - lecz raczej nikt ich tak nie umiejscawia. Stąd też nowy, precyzyjny podział.

BĘDZIE ŁATWIEJ

Dlatego w Radomiu ma powstać System Informacji Miejskiej, czyli między innymi tabliczki z nazwami ulic czy drogowskazów do ważniejszych obiektów. Drogowcy opracowali już mapkę proponowanym podziałem na 56 osiedli. Każdy radomianin będzie miał wgląd w mapę z propozycjami drogowców.

- Chętnie przyjmiemy wszelkie Państwa uwagi, spostrzeżenia oraz sugestie, dzięki którym formalny podział na osiedla będzie w najbardziej adekwatny sposób odzwierciedlał naszą intuicyjną mapę Radomia - wyjaśnia rzecznik. - Warto tu przy okazji zauważyć, że w Radomiu nie może być podziału na dzielnice, ale jedynie na osiedla. Dzielnice są na przykład w Warszawie, gdzie każda ma burmistrza.

Oficjalny podział Radomia na osiedla zostanie w postaci uchwały przedłożony Radzie Miejskiej do usankcjonowania

Osiedla Radomia:

Osiedla Radomia:

MZDiK proponuje 56 nazw osiedli: Os. Akademickie, Borki, Brzustówka, Długojów, Długojów Górny, Dzierzków, Firlej, Glinice, Godów, Gołębiów, Os. Gołębiów I, Os. Gołębiów II, Halinów, Huta Józefowska, Idalin, Janiszpol, Jeżowa Wola, Józefów, Kaptur, Kierzków, Koniówka, Kończyce, Kozia Góra, Krychnowice, Krzewień, Malczew, Malenice, Miasto Kazimierzowskie, Os. Michałów, Mleczna, Młodzianów, Młynek Janiszewski, Os. Nad Potokiem, Nowa Wola Gołębiowska, Nowiny Malczewskie, Obozisko, Planty, Os. Południe, Potkanów, Os. Prędocinek, Pruszaków, Rajec Poduchowny, Rajec Szlachecki, Sadków, Stara Wola Gołębiowska, Stare Miasto, Śródmieście, Os. Ustronie, Wacyn, Wielogóra, Wincentów, Wośniki, Wólka Klwatecka, Os. XV-lecia, Zamłynie, Żakowice.

CO ZE SPÓŁDZIELNIAMI?

Pomysł podoba się również władzom spółdzielni mieszkaniowych. Marek Ratuszyński, zastępca prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Południe przyznał, że słyszał o konsultacjach społecznych.
- U nas co prawda nie ma żadnych nieporozumień, każdy wie, że Południe to Południe - mówi. - Ale są miejsca, które nie wiadomo jak nazwać. My mamy spis ulic, przy których mamy bloki i nie sadzę, żeby u nas coś się zmieniło.

Jak dodaje prezes, spółdzielnia wystąpiła niedawno do urzędu z prośbą o oznakowanie ulic. - Odmówiono nam i myślę, że to ma związek z wprowadzeniem Systemu Informacji Miejskiej. Mają pojawić się tabliczki z nazwami ulic i osiedli. A do tego potrzebny jest oficjalny podział miasta na osiedla.

Jedno pytanie

Czy nowy podział nie wprowadzi bałaganu w spółdzielniach mieszkaniowych?

Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu: - Absolutnie nie, nowy podział będzie stworzony na potrzeby mieszkańców i Systemu Informacji Miejskiej, który chcemy w przyszłości stworzyć - wyjaśnia. - Urzędowo wciąż będzie stosowany podział na obręby geodezyjne. Nowa mapka nie wprowadzi żadnego zamieszania w dokumentacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie