Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkursy, pokazy i tłum smakoszy podczas Festiwalu Ziemniaka w Muzeum Wsi Radomskiej. Gościem specjalnym był Karol Okrasa - zdjęcia i film

Iza Sawicka
Iza Sawicka
W Muzeum Wsi Radomskiej po pandemicznej przerwie odbył się Festiwal Ziemniaka. Wydarzenie przyciągnęło setki osób, a gościem specjalnym był Karol Okrasa. W trakcie imprezy można było skosztować potrawy przygotowane przez koła gospodyń.
W Muzeum Wsi Radomskiej po pandemicznej przerwie odbył się Festiwal Ziemniaka. Wydarzenie przyciągnęło setki osób, a gościem specjalnym był Karol Okrasa. W trakcie imprezy można było skosztować potrawy przygotowane przez koła gospodyń. Joanna Gołąbek
Tegoroczny Festiwal Ziemniaka cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Na wydarzenie przybyły setki wielbicieli potraw z ziemniakiem w roli głównej. Można było posłuchać muzyki ludowej, potańczyć na dechach lub obejrzeć tradycyjne obrzędy ludowe. Te oraz wiele innych atrakcji czekały na wszystkich, którzy w niedzielę, 26 września, przyszli na Festiwal Ziemniaka do Muzeum Wsi Radomskiej. Gościem specjalnym był znany kucharz Karol Okrasa.

Radomski skansen z okazji Festiwalu Ziemniaka przygotował wiele atrakcji dla tych, którzy chcieli spędzić czas na świeżym powietrzu. Podczas wydarzenia zaprezentowali się zespoły ludowe, rękodzielnicy, koła gospodyń, a rolnicy pokazali przybyłym, jak wyglądały kiedyś wykopki, używając dawnych maszyn rolniczych z zasobów Muzeum Wsi Radomskiej. Oprócz tego można było skosztować wiele tradycyjnych potraw, takich jak pierogi, porka, pazibroda czy babka ziemniaczana, przygotowanych przez koła gospodyń. Impreza rozpoczęła się o godzinie 12.

W trakcie imprezy, między godzinami 13.30 a 15, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu ,,Potrawa regionalna z ziemniaków”. Kolejny raz przewodniczącym jury był znany z telewizyjnych programów kucharz Karol Okrasa, który dał również pokaz kulinarny i zaprosił do degustacji swoich dań. Konkurs kierowany był do zespołów folklorystycznych, kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń z regionu radomskiego. Jego celem jest ukazanie tradycji kulinarnych regionu radomskiego, budowanie tożsamości kulturowej w oparciu o ciągłość tradycji przekazywaną z pokolenia na pokolenie, a także wymiana doświadczeń kulinarnych pomiędzy uczestnikami konkursu. Ta część odbywała się na terenie Zagrody z Jastrzębi.

Od godziny 12 do 18 wszyscy, którzy pojawili się na Festiwalu, mogli obejrzeć pokaz ręcznej obróbki lnu w zagrodzie z Bartodziejów. W tym samym czasie na terenie Zagrody z Alojzowa odbywał się kiermasz twórczości ludowej, a oprócz tego pokaz omłotów zboża przy pomocy młockarni.

Na terenie muzealnych pół goście mogli obejrzeć pokazy kopania ziemniaków przy użyciu motyk oraz kopaczki z traktorem, orki, bronowania oraz siewu żyta. Tam trwało również pieczenie ziemniaków w popiele. Dodatkowo na polach Zespół Obrzędowy Ostałki z Ostałówka wykonał obrzęd „Okrężna po wykopkach”.

W Zagrodzie z Kłonówka odbywały się pokazy prac ciesielskich oraz robienia wykręcaków. Wiele działo się także na scenie „Pod dębem”. Tam od 13 do 21 zgromadzeni mogli potańczyć do utworów wykonywanych przez dwie kapele - Henryka Gwiazdy oraz Józefa Wyrwińskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto