Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konrad Frysztak zgłosił poprawki do budżetu państwa na nowy rok. O jakie inwestycje chodzi?

Łukasz Kościelniak
Łukasz Kościelniak
Konrad Frysztak, poseł Koalicji Obywatelskiej przedstawił siedem poprawek do krajowego budżetu na 2021 rok.
Konrad Frysztak, poseł Koalicji Obywatelskiej przedstawił siedem poprawek do krajowego budżetu na 2021 rok. Tadeusz Klocek
W poniedziałkowe przedpołudnie Konrad Frysztak, poseł Koalicji Obywatelskiej zorganizował specjalną konferencję prasową, na której przedstawił siedem poprawek do budżetu naszego kraju na 2021 rok. O pomoc i współpracę poprosił parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

W ubiegłym tygodniu na sejmowej Komisji Finansów poseł Konrad Frysztak przedstawił poprawki, które nie uzyskały stosowanego poparcia pozostałych parlamentarzystów. Nie oznacza to jednak, że zostały one skreślone. W czwartek, 10 grudnia na sejmowej sali odbędzie się debata w sprawie poprawek mniejszości parlamentarnej do budżetu państwa na nowy rok. Przy uzyskaniu stosowanej większości, zostaną one umieszczone w projekcie budżetu, dlatego tak ważna jest współpraca między podziałami, o którą apelował Frysztak.

Radomskie działania

Pierwsza poprawka dotyczy przebudowy ulicy Wolanowskiej, na którą miałoby zostać przeznaczone 17 milionów złotych. - O ten remont zabiegają również parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Mamy gotową dokumentację, jesteśmy gotowi do wykonania tego zadania, ale bez środków zewnętrznych nie uda się tego zrobić, bo epidemia niestety również wpłynęła na stan finansów naszego miasta - tłumaczy Frysztak.

Kolejna inwestycja to przebudowa wiaduktu na ulicy Żeromskiego (60 milionów złotych). - Ma on służyć nie tylko radomianom, ale również wszystkim tym, którzy będą przyjeżdżać na radomskie lotnisko. Pod wiaduktem - zgodnie z zapowiedzi Polskich Kolei Państwowych - ma znajdować się nowy peron, który będzie odsługiwał podróżnych. To właśnie po wyjściu z niego, pasażerowie mają schodami oraz windą wjeżdżać na górę i przesiadać się w komunikację miejską, która zawiezie nas na lotnisko w Sadkowie. Bez tego wsparcia, to zadanie będzie bardzo trudno wykonać - wyjaśnia poseł.

45 milionów złotych miałby kosztować w pełni skończony stadion przy ulicy Struga (budowa wschodniej i zachodniej trybuny). - To rozbudowa czy dokończenie w całości obiektu Radomiaka. Radosław Witkowski, prezydent Radomia mówił, że jest szansa na ukończenie obiektu od razu w całości, taki zapis zawarto w umowie z wykonawcą, ale do tego również są potrzebne środki finansowe - mówi Frysztak.

27,5 miliona złotych to inwestycje w radomską służbę zdrowia. - Wszyscy mierzymy się z epidemią koronawirusa, która dotyka również naszego radomskiego szpitala. Jesteśmy szpitalem jednoimiennym, ale kwestie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w obydwu placówkach na terenie naszego miasta wymagają doinwestowania. Dlatego postuluję o dodatkowe pieniądze na budowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy szpitalu na Tochtermana. Pomoże to w lepszym funkcjonowaniu podczas ewentualnej kolejnej pandemii oraz w uzyskaniu lepszej pomocy medycznej - wyjaśnia były wiceprezydent Radomia.

Ostatnim elementem byłoby dokończenie II etapu budowy trasy N-S. To w sumie 23 miliony złotych. - To pieniądze, które odciążyłyby budżet miasta, dzięki czemu można byłoby zrealizować inne inwestycje jak np. Radomski Program Drogowy, na który nadal czeka tak wielu mieszkańców Radomia, a który tak często spotykał się z protestami ze strony radnych Prawa i Sprawiedliwości - tłumaczył Frysztak.

Działania w regionie

Dwie kolejne poprawki są związane z regionem radomskim. W ostatnich dniach głośno było o tym, że karetka specjalistyczna, która stacjonuje pod Szpitalem Powiatowym w Kozienicach miałaby zostać zdegradowana do karetki podstawowej, a karetka, która na co dzień stacjonuje przy elektrowni w Świerżach Górnych, miałaby zostać przeniesiona do Magnuszewa.

- Z takimi decyzjami nie zgadzają się mieszkańcy oraz władze samorządowe. W ostatnich dniach, wraz z nimi, zbierałem podpisy do wojewody o zaniechanie tych decyzji. Innym rozwiązaniem byłby zakup karetki dla kozienickiego szpitala. To koszt 750 tysięcy złotych - mówi Frysztak.

Blisko 10 milionów złotych miałoby zostać skierowane do Pionek na likwidację składowiska nitrocelulozy. - Składowisko, które jest w bliskim otoczeniu mieszkań, zagraża zdrowiu nie tylko mieszkańców, ale też powoduje, że tereny po dawnym Pronicie nie mogą zostać zrewitalizowane i nie mogą służyć w innych celach, chociażby pod przyszłe inwestycje - kończy Frysztak.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie