Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a zdrowie. 100 pytań czytelników, eksperci odpowiadają

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Epidemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia w życiu codziennym, rodzą wiele pytań. Oto niektóre z nich. Pytania i odpowiedzi będziemy uzupełniali na bieżąco - prosimy o przysyłanie pytań na adres: [email protected]

Oto pierwsze pytania na jakie już zamieszczamy odpowiedzi. Ta listę sukcesywnie będziemy uzupełniali aż do 100 pytań.

Nie ma lekarstwa na koronawirus SARS-CoV-2?
Na razie nie ma szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Niedostępne są też leki hamujące namnażanie się tego wirusa. Lekarze stosują dotychczas znane leki, które pomagają zwalczyć objawy choroby wirusowej (leczenie objawowe).

Koronawirus jest bardziej zaraźliwy niż dotychczas znane nam wirusy?
Koronawirus SARS-CoV-2 jest bardzo zakaźny, ale daleko mu do zakaźności wirusów od dawna znanych ludzkości, takich jak wirus odry czy ospy wietrznej.

Przebieg wywołanej przez koronawirusa choroby COVID-19 jest bardzo niebezpieczny i kończy się często śmiercią pacjenta?
U 80 procent chorych, przebieg choroby jest łagodny, ciężkie powikłania występują u osób starszych, z obniżoną odpornością i chorobami przewlekłymi.

Koronawirus powoduje więcej zgonów, niż grypa sezonowa?
Około 3,4 procent potwierdzonych przypadków COVID-19 było śmiertelnych, podczas gdy w przypadku grypy jest to poniżej 1 procent. Jednocześnie COVID-19 nie przenosi się tak szeroko jak grypa.

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, tak jak wirus grypy?
Nosiciel wirusa zakaża podczas kaszlu, kichania, mówienia. Jeśli jednak dotkniesz czegoś, co miało kontakt ze śliną osoby zakażonej, a potem dotkniesz twarzy – okolic nosa, oczu, uszu i ust, możesz się zakazić.

Koronawirus może się przenieść na rzeczach na przykład paczkach z Chin?
Zanim zostaną dostarczone do Polski, wirus zginie. Czas jego utrzymywania się na powierzchni zależy od wilgotności i temperatury powietrza, wirus zginie, nim dotrze do Polski.

Koronawirus przenosi się na pieniądzach, telefonach, klamkach, przyciskach w windzie?
Wirusy mogą przetrwać do kilku godzin na rzeczach, na których znajdują się wydzieliny na przykład ślina. Należy pamiętać, o myciu rąk.

Psy i koty mogą przenosić koronawirusa?
Obecnie brak dowodów naukowych na przenoszenie koronawirusa SARS- CoV-2 przez psy i koty. Jednak należy pamiętać o myciu rąk po głaskaniu bądź dotykaniu psa lub kota.

Objawy zakażenia się mogą być podobne do grypy: gorączka, kaszel i katar?
Najczęściej występującymi objawami choroby COVID-19, wywołanej przez koronawirus SARS-CoV-2, są: gorączka, męczący kaszel, uczucie duszności oraz problemy z oddychaniem. Czasem pojawiają się też bóle mięśniowe. W poważniejszych przypadkach rozwija się ciężkie zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, posocznica i wstrząs septyczny, które mogą prowadzić do śmierci pacjenta.

Żeby się nie zakazić, trzeba nosić na twarzy maseczkę ochronną?
Nie zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe. Maseczki chronią inne osoby, jeśli jesteśmy nosicielami wirusa, żebyśmy ich nie zakazili. Pod warunkiem, że często je zmieniamy. Z tego samego powodu, kichając, nie powinniśmy zasłaniać ust dłonią, którą potem dotykamy na przykład klamek.

Po co są namioty ustawione przed szpitalami?
Chodzi o to, żeby do szpitala nie weszła osoba zakażona. W holu jest sklep, wejścia na kilka oddziałów. Pojawia się tam sporo osób. W namiocie osoby kierowane na leczenie do szpitala przechodziłyby podstawowe badania, a pracownik robiłby z nimi wywiad. W razie podejrzenia, że taki człowiek może być zarażony koronawirusem, byłby przewożony do szpitala zakaźnego. Jeśli byłby zdrowy, trafiłby na oddział.

Na grypę umiera więcej osób. Może nie ma się czego obawiać?
Śmiertelność z powodu powikłań pogrypowych to około 2 procent. Ale koronawirus to zupełnie inna sprawa. Wywołuje obustronne zapalenie płuc z zamieraniem pęcherzyków. Coraz częściej chorują już nie tylko starsze osoby. Reakcje na całym świecie świadczą o tym, że problem jest poważny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus a zdrowie. 100 pytań czytelników, eksperci odpowiadają - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie