Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: Jak wyglądał rynek lotniczy w Polsce w I kw. 2020 r.? Ryanair liderem (2,2 mln pasażerów), LOT drugi, Wizz Air trzeci [RAPORT]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Koronawirus: Jak wyglądał rynek lotniczy w Polsce w I kw. 2020 r.? Ryanair liderem (2,2 mln pasażerów), LOT drugi, Wizz Air trzeci [RAPORT]
Koronawirus: Jak wyglądał rynek lotniczy w Polsce w I kw. 2020 r.? Ryanair liderem (2,2 mln pasażerów), LOT drugi, Wizz Air trzeci [RAPORT] arkadiusz wojtasiewicz/polskapress
W I kwartale 2020 r. polskie lotniska obsłużyły niecałe 8 mln pasażerów, czyli o 15 proc. mniej niż w pierwszym kwartale 2019 roku - wynika z raportu ULC. Wszystko przez koronawirusa, który uziemił na długi czas przeloty pasażerskie.

W pierwszym kwartale 2020 roku polski rynek przewozów lotniczych zaczął odczuwać skutki rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19. W lutym spowolniła dynamika ruchu dalekowschodniego, a od połowy marca całkowicie zawieszono ruch pasażerski. W tym okresie polskie lotniska obsłużyły niecałe 8 mln pasażerów, czyli o 15 proc. mniej niż w pierwszym kwartale 2019 roku. Spadki w liczbie obsłużonych pasażerów w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku odnotowały wszystkie polskie lotniska, za wyjątkiem Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost. Większość linii lotniczych przewiozła mniejszą liczbę pasażerów niż w pierwszym kwartale 2019 roku.

To wnioski z raportu Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) przygotowanego w sierpniu 2020 r.

Styczeń-marzec 2020

Pierwsze dwa miesiące 2020 roku można zaliczyć do udanych – w styczniu liczba pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych wzrosła o 13 proc., a w lutym o 10 proc. w stosunku do analogicznych miesięcy 2019 roku – w marcu odnotowano już spadek w wysokości 62 proc. Jak wynika z tych danych marcowe wyniki przełożyły się na spadki w całym kwartale.

Lotnisko Chopina w Warszawie

Największy polski port lotniczy – warszawskie Lotnisko Chopina – obsłużyło w tym okresie (styczeń-marzec 2020 r.) 3,1 mln pasażerów, czyli o niecałe 0,6 mln mniej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Lotnisko Chopina osiągnęło jednak wynik o 4,4 punkty procentowe lepszy niż wyniki porównywalnych portów lotniczych zrzeszonych w Airports Council International (ACI) Europe.

Port Lotniczy Kraków-Balice

Drugie co do wielkości lotnisko w Polsce – Port Lotniczy Kraków-Balice – obsłużyło 1,5 mln pasażerów w pierwszym kwartale, a więc o 98 tys. mniej niż w takim samym okresie ubiegłego roku. Był to jednak wynik o 13 punktów procentowych lepszy niż wyniki porównywalnych portów zrzeszonych w ACI Europe.

Ryanair liderem

Wśród przewoźników lotniczych w pierwszym kwartale 2020 roku najwięcej pasażerów przewiózł Ryanair – ponad 2,2 mln, jednakże było to o 400 tys. pasażerów mniej niż w pierwszym kwartale 2019 roku.

PLL Lot na drugim miejscu

Drugą co do wielkości liczbę pasażerów przewiozły Polskie Linie Lotnicze LOT – 2,1 mln pasażerów, co jednak oznacza dla tego przewoźnika obsłużenie o 368 tys. pasażerów mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Na trzeciej pozycji Wizz Air

Wizz Air, trzeci największy przewoźnik w Polsce, odnotował w tym okresie stosunkowo niewielki spadek, przewiózł bowiem blisko 1,7 mln pasażerów, a więc 25 tys. mniej niż w pierwszym kwartale 2019 roku.

Przewozy krajowe i międzynarodowe

W przewozach międzynarodowych w polskich portach lotniczych w pierwszym kwartale 2020 r. odnotowano spadek liczby pasażerów w wysokości 15 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku. Jest to jednakże wynik o 5,6 punktów procentowych lepszy niż wynik portów zrzeszonych w ACI Europe.

Liczba operacji spadła w tym okresie o 12 proc. W ramach międzynarodowych przewozów regularnych przewieziono o prawie 1,3 mln pasażerów mniej, niż w pierwszym kwartale roku 2019, ale w ramach przewozów czarterowych przewieziono o 21,5 tys. pasażerów więcej, niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Ryanair liderem międzynarodowym

W ruchu międzynarodowym liderem pod względem liczby przewiezionych pasażerów pozostaje Ryanair, a następnie Wizz Air i PLL LOT, przy czym wszyscy wyżej wymienieni przewoźnicy odnotowali w tym okresie mniejszą liczbę pasażerów niż w pierwszym kwartale 2019 roku.

LOT liderem krajowym

W ramach przewozów krajowych w pierwszym kwartale 2020 roku przewieziono o 157 tys. pasażerów mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku, czyli odnotowany został spadek o 18,5 proc. Był to wynik o 2,9 punktów procentowych lepszy, niż wynik portów lotniczych zrzeszonych w ACI Europe. Najwięcej pasażerów w ruchu krajowym przewiózł PLL LOT (640 tys.), jednakże było to o niemal 161 tys. pasażerów mniej niż w pierwszym kwartale 2019 roku.

Najczęściej latamy do i z Wielkiej Brytanii

W omawianym okresie odnotowano spadek w przewozach regularnych w wysokości 16,1 proc., czyli obsłużono o ponad 1,4 mln pasażerów mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Najwięcej pasażerów podróżowało na trasach do/z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Ukrainy. Ukraina to jeden z niewielu kierunków, na których w pierwszym kwartale 2020 roku odnotowano wzrosty w liczbie przewiezionych pasażerów – o 52 tys. Wzrosty można było zaobserwować też w przypadku Gruzji i Islandii.

Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost - przybyło pasażerów

Wśród portów lotniczych wzrosty w ruchu regularnym w pierwszym kwartale 2020 roku odnotował wyłącznie Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost (o niecałe 2,4 tys. pasażerów). Pozostałe lotniska odnotowały spadki. Najwięcej pasażerów ogółem w ruchu regularnym obsłużyło Lotnisko Chopina w Warszawie (2,9 mln pasażerów), a następnie porty lotnicze Kraków-Balice (1,5 mln pasażerów) i Gdańsk im. L. Wałęsy (0,9 mln pasażerów).

Najwięcej pasażerów leciało z firmą Ryanair

Wśród przewoźników najwięcej pasażerów w ruchu regularnym przewiózł Ryanair (2,2 mln, ale o 404 tys. mniej niż w pierwszym kwartale 2019 roku), a następnie PLL LOT (prawie 2 mln pasażerów, ale o 427 tys. mniej niż w pierwszym kwartale 2019 roku) oraz Wizz Air (blisko 1,7 mln pasażerów, ale o 25 tys. mniej niż w pierwszym kwartale 2019 roku).

Wzrosty w tym okresie osiągnęli między innymi przewoźnicy Jet2.com, flydubai, czy Qatar Airways. W porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku udział przewoźników sieciowych oraz czarterowych w tym segmencie rynku spadł na korzyść udziału przewoźników niskokosztowych.

Przewozy czarterowe całkiem dobrze sobie radziły

W ruchu czarterowymi odnotowano w pierwszym kwartale 2020 roku wzrost liczby pasażerów podróżujących z/do polskich portów lotniczych o 5,2 proc., czyli o niecałe 22 tys. pasażerów. Najbardziej popularnymi kierunkami w tym okresie były Egipt, Hiszpania i Wielka Brytania (w dużej mierze za sprawą akcji #LOTdoDomu). Na wspomnianych wyżej kierunkach odnotowano w omawianym okresie wzrosty w liczbie pasażerów. Z kolei największe spadki wystąpiły w przypadku Izraela, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Wśród kierunków typowo wakacyjnych znajdujących się w ofercie przewoźników niskokosztowych najbardziej popularne były ponownie Hiszpania, Włochy i Malta. Mimo to, tego typu ruch odnotował w pierwszym kwartale 2020 roku spadek w wysokości 12 proc.

Wzrost liczby pasażerów w ruchu czarterowym odnotowały dwa porty lotnicze: Lotnisko Chopina w Warszawie (+68 tys. pasażerów, w dużej mierze za sprawą akcji #LOTdoDomu) oraz Port Lotniczy Bydgoszcz (niecały tysiąc pasażerów więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku). Najwięcej pasażerów w tym segmencie obsłużyły: Lotnisko Chopina w Warszawie, Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach oraz Port Lotniczy Poznań-Ławica.

Czartery z Enter Air

Najwięcej pasażerów w ruchu czarterowym w pierwszym kwartale 2020 roku przewiózł Enter Air (141 tys., ale o 18 tys. mniej niż w pierwszym kwartale roku ubiegłego), a następnie PLL LOT (113 tys., o 60 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, co jest skutkiem między innymi akcji #LOTdoDomu) oraz Smartwings (65 tys., o 78 tys. pasażerów mniej niż w pierwszym kwartale 2019 roku).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus: Jak wyglądał rynek lotniczy w Polsce w I kw. 2020 r.? Ryanair liderem (2,2 mln pasażerów), LOT drugi, Wizz Air trzeci [RAPORT] - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie