Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Region radomski. Pierwsze zapowiedzi redukcji etatów w firmach w regionie

jp
- Dopiero w kwietniu dowiemy się w jakim jesteśmy miejscu - mówi Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.
- Dopiero w kwietniu dowiemy się w jakim jesteśmy miejscu - mówi Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. archiwum Echa Dnia
Do urzędów pracy zgłasza się – pisemnie i drogą elektroniczną, bo tylko w taki sposób można – coraz więcej osób chcących się zarejestrować na bezrobociu. Szefowie „pośredniaków” twierdzą, że lawina rejestracji jest dopiero przed nami. Póki co zgłaszane są już pierwsze zapowiedzi zwolnień grupowych.

Do Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu, który obsługuje Radom i powiat radomski oficjalne pisma w sprawie zwolnień grupowych złożyły trzy firmy. Spółka z branży gastronomicznej chce zwolnić 35 osób, kolejna firma, która ma sklep w Galerii Słonecznej chce zwolnić 3 osoby i jeszcze jedna firma z Gdańska chce się pozbyć 2 pracowników pracujących w Radomiu. Na razie nie ma jeszcze dużej lawiny osób rejestrujących się na bezrobociu, również tych, którzy wrócili właśnie z zagranicy. Być może duża część bezrobotnych nie może sobie zwyczajnie poradzić z obecnymi procedurami rejestracji. Urząd Pracy nie przyjmuje interesantów osobiście, a na telefon informacyjny jest bardzo trudno dodzwonić się, bo do „pośredniaka” dzwonią tysiące ludzi, nie tylko bezrobotnych i pracodawców, ale też osób, które uzyskały wsparcie ze strony urzędu pracy i muszą wypełnić swoje zobowiązania. Zarejestrować można się na bezrobociu zostawiając dokumenty w specjalnej skrzynce wystawionej przed urzędem, albo zrobić do elektronicznie. - Już od dawna mamy program, który umożliwia elektroniczną rejestrację, ale osoby bezrobotne nie zawsze radzą sobie z załatwianiem spraw przez internet. Jednak takich wniosków jest coraz więcej. Zazwyczaj przyjmujemy miesięcznie 30 elektronicznych wniosków o rejestrację, a w marcu mieliśmy 350 – mówi Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Tymczasem bezrobocie... w dół

Statystyki Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu pokazują dość paradoksalną sytuację na rynku pracy. Otóż liczba bezrobotnych na terenie, który obsługuje urząd...spadła o 203 osoby (o 72 w samym Radomiu i o 131 w powiecie). Trzeba dodać, że również w lutym był spadek o ponad 200 osób, choć w miesiącach zimowych niemal zawsze jest wzrost liczby bezrobotnych. Wszystko wskazuje więc na to, że wielu pracodawców pomimo nagłego spadku przychodów i dochodów wstrzymywało się ze zwalnianiem pracowników. - Wszyscy jednak spodziewamy się, że będzie kryzys gospodarczy, ale dopiero w statystykach za kwiecień zobaczymy w jakim kierunku zmierzamy – mówi dyrektor Józef Bakuła. Ogromne obawy towarzyszą natomiast pracodawcom, którzy uzyskali wsparcie finansowe ze strony „pośredniaka” i zgodnie z zwartą umową muszą wypełnić zobowiązania dotyczące na przykład okresu utrzymania miejsca pracy. - W takich sytuacjach na wniosek zainteresowanych będziemy odraczali wypełnienie umowy o 2,3 miesiące – mówi dyrektor radomskiego „pośredniaka”. Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi urzędy pracy mają zajmować się dystrybucją pomocy państwa dla przedsiębiorców i pracowników. Będą to pożyczki, a także dofinansowania do pensji. Na razie jeszcze nikt nie składa wniosków, bo odpowiednie wnioski są w opracowaniu. - W tym przypadku jest jeszcze wiele znaków zapytania. Nie wskazano funduszy, z których ma być udzielana pomoc. Jeśli to mają być pieniądze, które mamy w dyspozycji na różne formy zwalczania bezrobocia, to tych pieniędzy nie ma dużo – mówi Józef Bakuła.

Dużo pracy i strach przed zakażeniem

Do Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu nie wpłynęły jeszcze oficjalne zawiadomienia o redukcji etatów. Z nieoficjalnego źródła wiemy, że do zwolnień grupowych szykuje się grójecka Faurecia, jedna z największych firm z regionu radomskiego, a zwolnienia miałyby dotknąć około 200 osób. - Otrzymujemy bardzo wiele telefonów od pracodawców, którzy są pod ścianą i będą musieli zwalniań, ale na razie chcieliby dowiedzieć się na jaką formę pomocy od państwa mogliby liczyć w przypadku dalszego prowadzenia działalności. Musimy też uwzględnić, że bardzo wiele osób z naszego regionu dojeżdża do pracy do Warszawy, a tam na pewno będą duże zwolnienia – mówi Marzanna Skoczek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu. Warto przypomnieć, że powiat grójecki został najbardziej dotknięty epidemią koronawirusa. Według danych z poniedziałku, 904 osoby były objęte kwarantanną, u 74 osób potwierdzono zakażenie, 2 osoby zmarłe. Powiat grójecki jest powiatem, gdzie od dawna praktycznie nie ma problemów z pracą, a stopa bezrobocia wynosi tam od dawna zaledwie kilka procent. Tymczasem obecnie grójecki „pośredniak” znalazł się w specyficznej sytuacji. - Mamy 9115 firm zatrudniających do 9 osób. Będziemy musieli zająć się organizacją pomocy finansowej dla firm i pracowników. Poza tym mamy bardzo wiele pracy związanej z pracą cudzoziemców. To są nie tylko formalności związane z legalizacją zatrudnienia, ale także dotyczących pobytu w Polsce cudzoziemców, bo przecież niektórym kończą się pozwolenia. Mówię swoim pracownikom, że za chwilę będziemy pracowali po 24 godziny na dobę, a już teraz jesteśmy osłabieni kadrowo, bo wiele osób zwyczajnie boi się, prosi o urlop. Sporo osób jest na zwolnieniach lekarskich – mówi Marzanna Skoczek.

Jak udało nam się ustalić, w powiecie zwoleńskim była zapowiedź zwolnienia dwunastu osób z jednej z firm, ale ostatecznie pracodawca wycofał się z tego pomysłu. W pozostałych powiatach regionu radomskiego Urzędy Pracy nie odnotowały grupowych zwolnień oraz nie dostały takich sygnałów.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

ZOBACZ KONIECZNIE: Koronawirus w regionie radomskim. RAPORT

Przerażająco pusta Galeria Słoneczna w Radomiu. Zobacz zdjęcia!

Koronawirus w Radomiu? Totalne pustki w Galerii Słonecznej! ...

Czegoś takiego jeszcze nie było! Kolejki przez cały sklep, przebrane półki i wypełnione po brzegi wózki. Mieszkańcy Radomia w środę po ogłoszeniu przez rząd decyzji o zamknięciu szkół i wielu instytucji hurtowo robią zakupy i przygotowują się na pojawienie się koronawirusa.

Koronawirus w Radomiu? Sklepy oblężone! Mieszkańcy hurtowo r...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie