Koronawirus. Samorząd Mazowsza przeznaczył aż 150 milionów złotych z Unii Europejskiej dla szpitali

sok

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Zarząd Województwa Mazowieckiego uruchomił 24 marca projekt unijny, dzięki któremu do mazowieckich placówek trafi między innymi najbardziej potrzebny sprzęt ratujący życie i środki ochrony. Wartość projektu wyniesie aż 150 milionów złotych. To pierwsze takie wsparcie w kraju i w Unii Europejskiej. Samorząd Mazowsza zebrał już najpilniejsze potrzeby od mazowieckich szpitali. Teraz rozpocznie się proces zakupów.

Mazowsze jako pierwszy region w Polsce uruchomiło środki unijne na walkę z koronawirusem. Projekt pozwoli na wyposażenie między innymi w niezbędny sprzęt podmioty, na które wojewoda mazowiecki nakłada obowiązek podwyższonej gotowości. W tym momencie to ponad 60 placówek w województwie.

Wsparcie także dla transportu sanitarnego

Projekt zakłada również wsparcie dla stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego. Marszałek Adam Struzik zwraca uwagę, że w tej sytuacji konieczna jest ścisła współpraca samorządów ze służbami i władzami centralnymi.

- Oczywiście, za działania kryzysowe odpowiada strona rządowa, ale dociera do nas wiele sygnałów ze szpitali o olbrzymich dodatkowych potrzebach. Szpitale chcą odpowiedzialnie przygotować się do wzrostu liczby pacjentów i trzeba im w tym pomóc - podkreśla marszałek Mazowsza Adam Struzik.

Aby doposażać szpitale, w pierwszej kolejności samorząd województwa uruchomił 10,5 milionów złotych w ramach rezerwy kryzysowej. W ostatnich dniach to właśnie z niej kupowano aparaturę i środki ochrony. Po uruchomieniu projektu unijnego kolejne zakupy będą realizowane już dzięki wsparciu unijnemu.

- Utrzymywanie, że Unia Europejska nie wspiera krajów członkowskich w tej trudnej sytuacji, to - delikatnie mówiąc - nieporozumienie. Komisja Europejska dała zielone światło do przekierowania wsparcia unijnego na najpilniejsze potrzeby służby zdrowia. To realne i bardzo duże pieniądze - podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Kupią sprzęt do leczenia, środki do dezynfekcji

Co będzie mogło być kupowane w ramach projektu samorządu województwa? Wszystko co niezbędne w walce z koronawirusem. Przede wszystkim zakup aparatury medycznej i diagnostycznej (wraz z usługą remontowo-budowlaną niezbędną do jej uruchomienia - adaptacja), zakup odczynników, urządzeń do dezynfekcji, środków do dezynfekcji, środków ochrony indywidualnej, leków, szczepionek, testów, stworzenie tymczasowych obiektów kubaturowych związanych z leczeniem i diagnostyką oraz inne niezbędne wydatki, które pojawią się wraz z potencjalnym rozwojem epidemii.

Obecnie finalizowana jest ostateczna lista potrzeb. Pracuje nad tym powołany przez marszałka województwa specjalny zespół. W jego skład weszli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewody mazowieckiego oraz eksperci - konsultanci wojewódzcy.

- Sytuacja jest bardzo dynamiczna, musimy zachowywać się niezwykle elastycznie i kierować sprzęt tam, gdzie będzie on w danej chwili najbardziej potrzebny. Dlatego decyzja o ostatecznym zakresie i miejscu realizacji projektu, w tym o lokalizacji zakupionego sprzętu, będzie podejmowana w oparciu o aktualne potrzeby i w ścisłej koordynacji z wojewodą mazowieckim. Dopuszczamy możliwość elastycznego przenoszenia sprzętu, tak aby zapewnić jego optymalne wykorzystanie - dodaje członek zarządu Elżbieta Lanc.

Na tej pomocy skorzystają przede wszystkim pacjenci

Partnerami projektu mogą być placówki, na które wojewoda mazowiecki nakłada obowiązek podwyższonej gotowości. Ostateczna lista partnerów może ulec zmianie.

W subregionie radomskim wsparcie otrzymają: Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego; Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach; Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej - Szpital w Iłży; Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Lipsku, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu; Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

ZOBACZ KONIECZNIE: Koronawirus w regionie radomskim. RAPORT

Koronawirus w Radomiu? Totalne pustki w Galerii Słonecznej! ...

Koronawirus w Radomiu? Sklepy oblężone! Mieszkańcy hurtowo r...

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
RADOM to PIS.

sTRUZIK.Ty się lepiej pomódl,z POlszewikam,na paradzie ,,równości,, za zgotowaną RADOMIANOM i okolicy,ZARAZĘ,w szpitalu na JÓZEFOWIE.

R
RADOM to PIS.

sTRUZIK.Ty się lepiej pomódl,z POlszewikam,na paradzie ,,równości,, za zgotowaną RADOMIANOM i okolicy,ZARAZĘ,w szpitalu na JÓZEFOWIE.

G
Gromnicowy

Ostatnie podrygi [wulgaryzm]ącej ostrygi. Co roku w ten chory system pakowano dziesiątki miliardów złotych.

Dodaj ogłoszenie