Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Kozienicach? Tygodniowy przegląd sytuacji

DL
Wszechobecnie panujący koronawirus wywarł duży wpływ na życie mieszkańców każdego miasta. Sprawdzamy jak wygląda sytuacja w Kozienicach.
Wszechobecnie panujący koronawirus wywarł duży wpływ na życie mieszkańców każdego miasta. Sprawdzamy jak wygląda sytuacja w Kozienicach. przykładowa ilustracja
Wszechobecnie panujący koronawirus wywarł duży wpływ na życie mieszkańców każdego miasta. Zamknięte zostały szkoły, sklepy, czy część zakładów pracy. Sprawdzamy jak w dobie epidemii wyglądała sytuacja w naszym mieście i regionie. Prezentujemy również raporty Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kozienicach.

W Kozienicach sytuacja związana z możliwym wystąpieniem koronawirusa pojawiła się 7 marca w godzinach porannych. Wtedy to wystąpiło pierwsze podejrzenie koronawirusa w powiecie kozienickim. Chodziło o kierowcę samochodu ciężarowego, który wrócił z Niemiec. Mężczyzna jednak zachował się odpowiedzialnie i zadzwonił do sanepidu. Badania około czterdziestoletniego mieszkańca Kozienic nie wykazały obecności koronawirusa. W obliczu tej sytuacji dyrektor szpitala w Kozienicach Roman Wysocki wstrzymał odwiedziny chorych.

We wtorek, 10 marca w Polsce już u 18 osób potwierdzono zarażenie koronawirusem SARS-Cov-2. W powiecie kozienickim znalazło się wtedy pod nadzorem epidemiologicznym pięć osób. Nikt nie został wtedy w powiecie poddany kwarantannie.

W środę 11 marca na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od poniedziałku 16 marca w całej Polsce zostaną zamknięte wszystkie placówki oświatowe: szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie. Zgodnie z wytycznymi premiera szkoły w Kozienicach zostały zamknięte, a uczniowie korzystają z e-learningu, rozwiązując nadsyłane przez nauczycieli zadania, nie wychodząc z domu.

Od 11 marca nastąpiła także fala zamknięć obiektów sportowych i kulturalnych w Kozienicach. Kozienicki Dom Kultury zawiesił do 25 marca wszystkie zajęcia i wydarzenia kulturalne. To samo tyczyło się obiektów Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu.

Następnie największy potentat energetyczny w naszym regionie podjął działania prewencyjne, mające na celu zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem. - Prowadzimy pomiar temperatury ciała wszystkich osób wchodzących na teren firmy oraz między innymi zakaz wjazdu pojazdów na teren firmy – mówił Piotr Kutkowski, rzecznik prasowy Enei Wytwarzanie.

Otrzymaliśmy wtedy nieoficjalną informację o tym, że na terenie zakładu u jednego z pracowników podejrzewano zakażenie koronawirusem. Tej informacji nie potwierdził Kutkowski, który mówił że żadnej z pracowników spółki nie jest poddawany badaniom ani obserwacji. - Takim badaniom poddany został jeden z pracowników partnera biznesowego naszej firmy – dodał.

W nocy z piątku na sobotę (13/14 marca) zamknięte zostały wszystkie bary i restauracje i placówki rozrywkowe w Kozienicach. Lokale gastronomiczne od tej pory oferują dowóz jedzenia, bądź tylko i wyłącznie branie posiłku na wynos.

- Jeżeli będzie taka potrzeba to po prostu stwierdziliśmy, że zrobimy tylko i wyłącznie dowozy do klientów, a sam w sobie lokal jako miejsce będzie nieczynny - mówiła jeszcze przed zamknięciem lokali gastronomicznych menadżer Sen Sushi Edyta Daliva.

Od 13 marca na okres dwóch tygodni lub do odwołania zamknięte zostało także targowisko miejskie w Kozienicach.

14 marca w powiecie kozienickim pod nadzorem epidemiologicznym Sanepidu znajdowały się 62 osoby. Nikt nie został skierowany na kwarantannę domową, nie było też mieszkańców z podejrzeniem koronowirusa w szpitalu.

Markety znanych sieci, które mieszczą się w naszym mieście zmieniły godziny otwarcia, a także zaczęły stosować zasadę bezpiecznej odległości, mówiącej o zachowaniu od 1 do 1.5 metra odstępu od poprzedniego klienta. Niektóre sklepy wprowadziły także limit osób jednocześnie robiących zakupy, w przypadku sieci Lidl jest to 20 osób.

W niedzielę 15 marca pod nadzorem epidemiologicznym Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kozienicach było 102 mieszkańców. To znacznie więcej niż jeszcze w sobotę, kiedy Sanepid nadzorem obejmował 62 osoby.

Następnym krokiem podejmowanym przez władze gminy i powiatu była zmiana organizacji pracy Urzędu Miejskiego, a także Starostwa Powiatowego. Burmistrz gminy Kozienice informował, że od 16 marca 2020 roku do odwołania Kasa Urzędu Miejskiego będzie nieczynna.

Wiązało się to ze zmianą formy płatności na internetową. Starostwo Powiatowe we wtorek 17 marca zostało zamknięte dla interesantów do odwołania. Urzędy gmin w naszym powiecie także zmieniły swój tryb pracy, lub uległy całkowitemu wyłączeniu dla interesantów.

W poniedziałek 16 marca Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje na temat statystyk dotyczących osób pod nadzorem, na kwarantannie i w szpitalu. Według danych na godzinę 14, pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 127 osób, dziewięciu mieszkańców powiatu kozienickiego przebywa na kwarantannie domowej. W porównaniu do danych z niedzieli, jeden mieszkaniec jest hospitalizowany z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Tego samego dnia burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski zaapelował o udział ludzi młodych w wolontariacie, którego zadaniem będzie pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym i potrzebującym w dobie epidemii. - Wiemy, że wiele osób ma ogromne pokłady energii i chęci by coś zrobić w tym trudnym dla wszystkich czasie. Jeśli sami macie dobre samopoczucie, jeśli jesteście gotowi by pomóc – włączcie się do działania MŁODSI SENIOROM, o co apeluje burmistrz Piotr Kozłowski - zachęca do udziału w wolontariacie gmina Kozienice.

Poszukiwani są wolontariusze - wystarczy zadzwonić: 48 614 67 62 lub napisać: [email protected]

Od 16 marca do odwołania zostały zawieszone także kursy bezpłatnego Metrobusa w Kozienicach.

ZHR w związku z koronawirusem rozpoczął akcję pomocy seniorom i osobom samotnym. Akcją objęte będzie także nasze miasto.

Działamy na terenie miast: Radom, Pionki, Kozienice, Zwoleń, Jedlnia Letnisko oraz Skarżyska-Kamienna, Suchedniowa, Bałtowa. Dysponujemy 20 osobową grupą dorosłych przeszkolonych instruktorów z uprawnieniami wychowawczymi i dodatkowo niektórzy z nich to ratownicy KPP. Instruktorzy stoją na czele drużyn skupiających około 500 harcerek i harcerzy, którzy mogą stanowić kanał przekazywania informacji poprzez strony drużyn (forma sieci alarmowej) – informuje hm. Lidia Wierzbicka, HR Koordynator ZHR Okręgu staropolskiego do spraw współpracy z Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Numery informacyjne do koordynatorów Pogotowia Harcerek i Harcerzy:

  • 509 701 610
  • 696 118 841
Czegoś takiego jeszcze nie było! Kolejki przez cały sklep, przebrane półki i wypełnione po brzegi wózki. Mieszkańcy Radomia w środę po ogłoszeniu przez rząd decyzji o zamknięciu szkół i wielu instytucji hurtowo robią zakupy i przygotowują się na pojawienie się koronawirusa.

Koronawirus w Radomiu? Sklepy oblężone! Mieszkańcy hurtowo r...

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

ZOBACZ KONIECZNIE: Koronawirus w regionie radomskim. RAPORT

Przerażająco pusta Galeria Słoneczna w Radomiu. Zobacz zdjęcia!

Koronawirus w Radomiu? Totalne pustki w Galerii Słonecznej! ...

CZYTAJ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie