Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Radomiu. Jak czytać książki, kiedy wypożyczalnie nieczynne? Można skorzystać z Radomskiej Biblioteki Cyfrowej

Barbara Koś
Dzięki uprzejmości WKS "Czarni"  zasoby Biblioteki zasiliła kolejna już kronika tego utytułowanego klubu sportowego. Tym razem znacznie bogatsza w treść i opisująca wszystkie sekcje, w których działał, i odnosił niemałe sukcesy, nasz rodzimy Klub.
Dzięki uprzejmości WKS "Czarni" zasoby Biblioteki zasiliła kolejna już kronika tego utytułowanego klubu sportowego. Tym razem znacznie bogatsza w treść i opisująca wszystkie sekcje, w których działał, i odnosił niemałe sukcesy, nasz rodzimy Klub. Radomska Biblioteka Cyfrowa facebook
Już ponad 39 tysięcy obiektów cyfrowych liczy Radomska Biblioteka Cyfrowa. Z najstarszych zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej można korzystać zdalnie.

Od marca tego roku Radomska Biblioteka Cyfrowa rozpoczęła współpracę z Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, dzięki czemu do jej zasobów trafiły dwa najstarsze roczniki "Gazety Radomskiej", wydawanej od 1884 roku. A pod koniec roku 2019 zasoby biblioteki wzbogaciły Biuletyn NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska oraz bibliografie województwa radomskiego i ziemi radomskiej od 1945 do 1998 roku.

Tym samym Radomska Biblioteka Cyfrowa udostępnia już 39 620 obiektów cyfrowych.

To dokumenty pochodzące ze zbiorów instytucji współpracujących z Radomską Biblioteką Cyfrową: Archiwum Państwowego w Radomiu, Radomskiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, oddział Radom i Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu.

Jest wiele ciekawych kolekcji

Zasób Biblioteki dzieli się na kilka kolekcji, czyli grup tematycznych. Pierwsza to „dziedzictwo kulturowe” obejmująca najcenniejsze zabytki piśmiennictwa znajdujące się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej i instytucji współpracujących. Odnaleźć tu można niezwykle cenny zbiór starodruków, książek z zakresu literatury pięknej i historii pochodzących z dziewiętnastego wieku, a także czasopism.

Inna grupa to regionalna obejmująca dokumenty dotyczące Radomia i regionu radomskiego. Obok monografii i opracowań historycznych, znajduje się w niej bogata kolekcja czasopism regionalnych oraz dokumentów życia społecznego: dzienników urzędowych, map, kronik czy bibliografii, obejmujących swych zasięgiem zarówno Radom, jak i obszar dawnego województwa radomskiego. Najstarszy dokument wchodzący w skład kolekcji Regionalia pochodzi z 1694 roku!

Są też kolekcje tematyczne. Tu dokumenty uszeregowano według bloków tematycznych: Czerwiec 1976, Jan Kochanowski, Walery Przyborowski, Wydawnictwa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.

Ciekawą część stanowią zbiory Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu: książki z zakresu historii wychowania, szkolnictwa, pedagogiki i psychologii wydane do 1939 roku.

Jeszcze inna grupa nosi nazwę” Biblioteki parafialne Diecezji Radomskiej”. Na mocy umowy podpisanej z władzami Kurii Diecezji Radomskiej w kolekcji tej prezentowane są zasoby bibliotek parafialnych.

Z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego Muzeum Historii Polski we współpracy z Biblioteką Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Radomską Biblioteką Cyfrową opracowało wybrane dzieła historyczne przedstawiające powstanie z punktu widzenia jego uczestników i świadków. Udostępniona kolekcja pamiętników i wspomnień zawiera m.in. dzieło zbiorowe "W czterdziestą rocznicę powstania styczniowego 1863-1903", które pozwoliło historykom odtworzyć kampanię Mariana Langiewicza, oraz "Wspomnienia z powstania i pobytu na Syberii" Henryka Samborskiego, dokumentujące dalsze losy wielu powstańców.
Opracowane przez Muzeum materiały uzupełniły też kolekcję Walerego Przyborowskiego o niedostępne dotąd czterotomowe dzieło "Ostatnie chwile powstania styczniowego na podstawie autentycznych źródeł” oraz brakujący tom "Dziejów 1863 roku". Zdigitalizowane pozycje pochodzą ze zbiorów Biblioteki Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Pierwszą instytucją, która nawiązała współpracę z Radomską Biblioteką Cyfrową, przekazując do digitalizacji bogaty zbiór czasopism regionalnych i dokumentów życia społecznego było Archiwum Państwowe. Współpraca nawiązana w 2008 roku trwa nadal.

Po co taka wirtualna biblioteka?

Celem Biblioteki Cyfrowej jest zgromadzenie wszystkich dostępnych dokumentów regionalnych, dotychczas rozproszonych, przechowywanych w wielu bibliotekach, instytucjach, ośrodkach informacji w Radomiu oraz poza Radomiem w jednym miejscu i zapewnienie osobom zainteresowanym powszechnego do nich dostępu poprzez internet. A także ochrona cennych, starych wydawnictw, często zachowanych w złym stanie, którym bezpośrednie udostępnianie grozi całkowitym zniszczeniem..

Projekt ma charakter otwarty. Mogą do niego przystąpić, w ramach współpracy, wszystkie instytucje kultury, nauki, oświaty, ośrodki informacji zainteresowane udostępnianiem w internecie regionaliów. Mile widziane będą też osoby prywatne, które zechcą wypożyczyć cenne dokumenty ze zbiorów własnych w celu wykonania ich kopii cyfrowych oraz zamieszczenia w internecie.

- Będziemy wdzięczni za każdą propozycję, która wzbogaci zbiory Radomskiej Biblioteki Cyfrowej i poszerzy wiedzę o Radomiu i regionie - mówi Ilona Michalska- Masiarz, kierownik Działu Promocji Książki i Biblioteki MBP w Radomiu.

Jak korzystać z Biblioteki Cyfrowej - przeczytać można na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus w Radomiu. Jest pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania u pacjenta oddziału zakaźnego radomskiego szpitala NOWE FAKTY

Czegoś takiego jeszcze nie było! Kolejki przez cały sklep, przebrane półki i wypełnione po brzegi wózki. Mieszkańcy Radomia w środę po ogłoszeniu przez rząd decyzji o zamknięciu szkół i wielu instytucji hurtowo robią zakupy i przygotowują się na pojawienie się koronawirusa.

Koronawirus w Radomiu? Sklepy oblężone! Mieszkańcy hurtowo r...

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

ZOBACZ KONIECZNIE: Koronawirus w regionie radomskim? Coraz więcej osób pod nadzorem służb sanitarnych (RAPORT)

Przerażająco pusta Galeria Słoneczna w Radomiu. Zobacz zdjęcia!

Koronawirus w Radomiu? Totalne pustki w Galerii Słonecznej! ...

CZYTAJ TAKŻE:

News w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie