Kozienice. Kwesta, koncerty i inne atrakcje. Za nami druga...

  Kozienice. Kwesta, koncerty i inne atrakcje. Za nami druga Ida Czerwcowa!

  Mariusz Basaj

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  To był szalony dzień, pełen najróżniejszych atrakcji.
  1/151
  przejdź do galerii

  To był szalony dzień, pełen najróżniejszych atrakcji. ©Mariusz Basaj

  Trzy koncerty, szereg najróżniejszego rodzaju turniejów, kwesta uliczna, wykłady i warsztaty, ale przede wszystkim pomoc chorym kobietom w walce z rakiem i upowszechnianie profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi - tak w największym skrócie wyglądał finał II edycji kampanii społeczno-charytatywnej "Ida Czerwcowa. Stop rakowi piersi", zorganizowanej przez Fundację Energia-Działanie.
  W niedzielę impreza trwała od godzin porannych. O 9:00 ruszyła loteria fantowa, w której do zgarnięcia był szereg ręcznie zdobionych / wykonanych przedmiotów, książki, gadżety, etc., a z której dochód oczywiście został przeznaczony na cele akcji. Kilkadziesiąt minut później rozpoczęły się także warsztaty "Mały Geniusz" dla dzieci. Najmłodsi mogli wziąć udział w dwóch blokach zajęć: fizyczno-chemicznym oraz robotyczno-elektronicznych. Były wspólnie wykonywane doświadczenia, gra na podłączonych do układów elektronicznych jabłkach, harfie świetlnej i szereg innych ciekawych zajęć, które wzbudzały zainteresowanie najmłodszych.

  Równolegle działo się nad jeziorem, gdzie o 10:00 ruszyły regaty kajakowe poprowadzone przez najlepszego z fachowców - brązowego medalistę igrzysk w Atlancie, wielokrotnego mistrza świata i Europy Piotra Markiewicza. Chętnych żeby zmierzyć się z mistrzem nie brakowało.

  Odczarować raka  Kozienicka akcja ma dwa równoległe cele. Połowa zebranych w tym roku środków zostanie przeznaczone na wsparcie dla 4 kobiet zmagających się z nowotworem piersi, druga pula posłuży do sfinansowania badań dla kobiet w przedziale wiekowym 18-49, a więc w tym, który nie jest objęty ogólnopolskim programem profilaktyki NFZ.

  Jednym z najważniejszych punktów niedzielnego finału był wykład onkologa dr Katarzyny Pogody, który odbył się w sali kameralnej CKA. Pani doktor jest onkologiem klinicznym, a kozieniczankom opowiadała m.in. o ryzyku zachorowania i o tym, że rak piersi to jeszcze nie wyrok.

  Wszystkich przybyłych na wykład przywitała prezes Fundacji Energia-Działanie Beata Smykiewicz-Różycka, która opowiedziała o początkach akcji i jej aktualnych zadaniach. - Ida Czerwcowa. Ida to nasza koleżanka, przyjaciółka, nauczycielka matematyki w I LO im. Stefana Czarnieckiego. Kiedy dowiedzieliśmy się o chorobie Idy, uznaliśmy, że trzeba pomóc. Ida zgodziła się na akcję, ale postawiła nam jeden bardzo ważny warunek. Powiedziała: "Beata, ratuj inne dziewczyny". I to właśnie staramy się robić, w myśl hasła: Rak to nie wyrok. To impuls to działania. Razem możemy więcej! - mówiła prezes fundacji.

  Głos zabrała również wiceburmistrz gminy Kozienice Małgorzata Bebelska, która podkreślała jak ważna jest profilaktyka raka piersi - ten może zaskoczyć absolutnie każdego. Mówiła też o zaangażowaniu Gminy Kozienice w różnego rodzaju akcje profilaktyczne, programy i projekty prozdrowotne.

  Po wykładzie wszystkie panie miały okazje wziąć udział w warsztatach samobadania piersi, które przy wykorzystaniu specjalnych fantomów poprowadziły panie ze Stowarzyszenia Amazonki Warszawa-Centrum. Kobiety miały też okazję podyskutować ze specjalistkami.

  Najpiękniejsza cisza  Zwieńczeniem bloku atrakcji w Centrum Kulturalno-Artystycznym był koncert grupy folkowo-poetyckiej Cisza jak ta. Popularni muzycy dali prawie 1,5-godzinny występ, prezentując własne interpretacje tekstów Osieckiej czy Kofty, jak również swoje w pełni autorskie piosenki. Publiczność usłyszała m.in. takie utwory jak "Dziewczyna z portretu", "W naszym niebie", "A jednak ciągle ją pamiętasz" czy "Bo tak cię kocham..."Nie zabrakło wspólnego śpiewania, autografów i pamiątkowych zdjęć po koncercie.
  Zobacz galerię

  Działo się nad jeziorem!  Szereg atrakcji czekał na terenie Ośrodka Rekreacji i Turystyki nad Jeziorem Kozienickim. Kto nie zdążył tam rano, mógł podążyć za paradą motocyklową, która wyruszyła o 14:30 z Małpiego Gaju. Kilkadziesiąt maszyn przemknęło ulicami Kozienic, robiąc specjalną rundę honorową pod domem Idy Murawskiej - fani dwóch kółek pozdrowili ją w swój motocyklowy sposób.

  Nad jeziorem trwał wspólny piknik przy grillu, na dzieci czekały przejażdżki konne, a młodzież rywalizowała w nietypowych konkurencjach: najdłuższym zwisaniu na drążku (w myśl nieoficjalnego hasła "Rak nam wisi") oraz w turnieju laser tag, czyli laserowego paintballa. Do wspólnego strzelania światłem zgłosiło 12 trzyosobowych drużyn (w tym jedna żeńska i dwie mieszane), które na dość dużym wydzielonym terenie mogły zasmakować bezbolesnej walki. Nie brakowało emocji i wymyślnych taktyk, ale przede wszystkim dobrej zabawy. Dochód z turnieju oczywiście wesprze konto fundacji.

  Gorące słowa uznania  O 18:30 uczestnicy większości wydarzeń finałowych spotkali się w amfiteatrze nad jeziorem, by nieco podsumować te dwa dni. Na podsumowanie zbiórki pieniędzy jeszcze przyjdzie pora (trwa liczenie, księgowanie, etc.), ale była to okazja do wręczenia nagród w poszczególnych turniejach i dyplomów uznania dla wielu zaangażowanych w Idę Czerwcową osób. Były puchary za regaty kajakowe, turniej siatkówki, maraton matematyczny, turniej wiedzy olimpijskiej, laser tag i zwis na drążku.

  Koncertowy finał  Zwieńczeniem tegorocznej Idy Czerwcowej były dwa koncerty w amfiteatrze nad jeziorem. Jako pierwszy na scenie pojawił się krakowski zespół rockowy Ostatni w Raju. Piotr Piekiełko, Łukasz Malinowski, Piotr Malinowski i Mateusz Zakrzewski grają razem od kilku lat, a na scenie stanowią istny żywioł.


  Po rockowych klimatach przyszła pora na freestyle, a to za sprawą kombinacji Kudłaty Soundsystem / Rastamaniek / Żywe Instrumenty. Panowie bujali w chilloutowym klimacie, dając upust pozytywnej energii.

  Organizatorem akcji "Ida Czerwcowa. Stop rakowi piersi" jest Fundacja Energia-Działanie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Burmistrz Gminy Kozienice Tomasz Śmietanka oraz Starosta Powiatu Kozienickiego Andrzej Jung. Sponsorem głównym wydarzenia była Enea Wytwarzanie.

  Zobacz galerię


  INFO Z POLSKI - najwazniejsze wydarzenia minionego tygodnia

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]